У нас виникла ідея зібрати феміністок з різних країн для спільного обговорення, розповісти їм про реалії війни в Україні та її вплив на феміністський рух тут. Так народився цей проєкт.
“Українська феміністична кухня” — це серія онлайн заходів, де ми проводили дискусії на важливі феміністські теми, досліджували значущі соціально-політичні події в світі та розглядали феміністичний контекст під час російсько-української війни. Ми поєднали все це з розповідями про українську культуру і традиції, створивши затишні, емоційні та об’єднуючі розмови на кухні.
Ми запросили спікер_ок, які висвітлювали обрані питання з точки зору їхнього унікального досвіду. Протягом проєкту у нас була можливість співпрацювати з двома чудовими модераторками, які привнесли свою харизму в кожен захід та об’єднали нас усіх — організатор_ок, учасни_ць та спікер_ок. Наша щира подяка Мілені Абрагамян і Марії Яковлєвич!
Під час перших трьох зустрічей ми запросили наших учасни_ць взяти участь у кулінарних заняттях, де наша шеф-кухарка Катя Довбня поділилася та допомагала готувати традиційні українські страви. У наступних епізодах ми перейшли від кулінарії до малювання та розповідей про українські традиції з художницею Вікторією Черняхівською. На цих заняттях ми знайомили іноземних учасників з українською культурою, поєднуючи креативну активність з обговореннями важливих феміністичнихих питань.
“Українська феміністична кухня” стала простором для комфортного обміну знаннями та ідеями між активістками з академічним досвідом і тими, хто працює в цьому полі, між тими, хто живе в Україні, та тими, хто перебуває в різних частинах Європи, Америки і світу. Ми познайомилися з багатьма однодум_ицями, почули різноманітні досвіди та отримали нові перспективи на важливі питання. Ми безмежно вдячні всім за їхній внесок у розвиток цього проєкту! Сподіваємось побачити вас знову на нашій феміністичній кухні!
Ukrainian Feminist Kitchen #1: Яку роль феміністки відіграються під час кризи?
КОЛИ: 13 травня 2023
Перша онлайн-подія серії “Українська феміністична кухня” відбулась 13 травня 2023 року.
Нашими запрошеними спікерами стали Кіра Леонова з України — активіст_ка з “Феміністичної майстерні”, перекладач_ка та художни_ця — та Агнєшка Руж з Польщі, квір-феміністична режисерка, фасилітаторка та координаторка чутливих сцен у театральних постановках.
Разом ми обговорювали роль феміністок у часи криз та те, як змінюється їхня робота в такі періоди. Учасниці з України, Італії та США також поділилися своїми думками. Захід модерувала Мілена Абрагамян.
Наша головна кулінарка, Катя Довбня, показала, як приготувати традиційну українську страву “Гречаники”, яку можна приготувати з м’ясом або з картоплею (веганська версія). Ви можете знайти рецепт у відео та готувати разом, переглядаючи його.
Ukrainian Feminist Kitchen #2: Як фемінізм може стати глобальним об’єднавчим рухом між Сходом і Заходом, Глобальним Півднем і Північчю?
КОЛИ: 11 липня 2023
Обговорення цієї напруженої теми ми провели в теплій та підтримуючій атмосфері завдяки нашим запрошеним спікерам: Джулії Де Понте, мистецтвознавиці та дослідниці візуальної культури з Орландської феміністичної асоціації (Болонья, Італія), та Вікторії Пігуль, українській феміністці та активістці з “Соціального руху.” Цей онлайн-захід модерувала Мілена Абрагамян, квір-феміністка та активістка з Вірменії.
Цього разу ми готували смачні вареники з вишнями під керівництвом нашої шеф-кухарки, Катерини Довбні. Пропустили захід? Не хвилюйтесь! Ви все ще можете приєднатися до нас — знайдіть рецепт і подивіться відео, щоб готувати разом з нами!
Ukrainian Feminist Kitchen #3: Чи можливий спільний феміністський рух серед тих, хто має велику нерівність у силі? Як співпрацювати зі стороною, яка має владу, та зі слабкішими сторонами?
КОЛИ: 10 серпня 2023
Щоб обговорити питання спільного феміністського руху ми запросили досвідчених спікерок: Луму Нікол, соціалістичну феміністську активістку з Radical Women (США), Дафну Рачок, антропологиню та активістку (Україна), та Ольгу Папаш, активістку Solidarity Collectives (Київ, Україна). Подію модерувала Мілена Абрагамян, квір-феміністка та активістка з Вірменії.
Під час обговорення цієї теми у нас була можливість приготувати веганську версію чудової української традиційної страви — голубців — разом з нашою талановитою шеф-ведучою Катею Довбнею. Тож ми запрошуємо вас заглибитися в тему та знайти цей веганський рецепт у відео епізоду!
Ukrainian Feminist Kitchen #4: Як припинити війни?
КОЛИ: 30 жовтня 2023
Цього разу ми поставили складні питання для обговорення: Що ми можемо зробити, щоб вийти зі стану постійної війни? Як боротьба проти імперіалізму пов’язана з новими формами націоналізму? І що означає деколонізація в таких випадках? У цьому епізоді ми розглянули питання палестино-ізраїльського конфлікту та вплив імперіалізму на феміністичні рухи та інші сфери.
Для ведення обговорення ми запросили спікерів: саунд-артистку та феміністичну активістку Анну Хвиль з України та Севіндж Самадзаде, феміністичну дослідницю та активістку в сфері гендеру, миру та безпеки, яка зосереджується на регіоні Південного Кавказу.
Модераторкою заходу була Мілена Абрагамян, квір-активістка та феміністка з Вірменії.
На цьому заході ми представили новий формат діяльності, запросивши всіх гостей створити свій власний унікальний візерунок української традиційної вишивки під керівництвом художниці та майстрині народних ремесел — Вікторії Черняхівської.
Ukrainian Feminist Kitchen #5: Феміністські голоси України та Карабаху – Дослідження спільної боротьби та побудова міжнародної солідарності
КОЛИ: 15 січня 2024
Хоча війна в Україні та конфлікт у Карабаху відбуваються в різних контекстах, ми прагнемо побудувати міжнародну солідарність для людей, які страждають внаслідок цих конфліктів, намагаючись зрозуміти, що насправді відбувається, та що відчувають люди, безпосередньо залучені в них.
Наші запрошені спікерки, представниці обох цих регіонів: Ліза Матевосян, співзасновниця ГО «Жіночий центр. Шуші», правозахисниця з Нагірного Карабаху, переміщена з Шуші (НК) та Кнарік Мкртчян, співзасновниця ГО «Жіночий Порядок Денний», адвокатка миру та експертка з питань жінок, миру та безпеки.
Спікерки з України: «Variable name / Назва змінна» — це мистецька група українських художниць і кураторок Марини Марініченко та Валерії Карпан. Вони працюють разом переважно в галузі партисипативного мистецтва та культурної освіти з першої спільної роботи у проекті «Вистав це!» (Галерея «Лабіринт», Люблін, Польща, 2018). Цю подію модерувала Мілена Абрагамян, квір-феміністка та активістка з Вірменії.
Під час обговорення ми всі приєдналися до творчої активності — малювання різдвяної зірки, традиційного атрибуту Коляди (виконання колядок) разом із художницею Вікторією Черняхівською.
Ukrainian Feminist Kitchen #6: Вибори в Європі у часи війни
КОЛИ: 1 березня 2024
На цій зустрічі обговорювалася тонка проблематика виборів в Україні на фоні війни, з особливим акцентом на роль феміністок. У контексті складної геополітичної обстановки в Східній Європі, ця дискусія пропонувала регіональну перспективу, проводячи паралелі з сусідніми країнами, такими як Польща.
Нашими спікерами були: Магда Фабянчик (Польща/Велика Британія), співзасновниця POMOC, громадської політичної організації для східноєвропейців, які проживають у Великій Британії, та Ірина Тишко (Україна), гендерна експертка, голова ГО Громадський Альянс Політична дія жінок. Вони обмінювалися думками про європейську політику та роль жінок та лгбт-людей у виборах. Подію модерувала Марія Яковлєвич, феміністська активістка, членкиня Torchlight collective і Multitudes Foundation Connector у Сербії.
Під час дискусії ми насолоджувалися малюванням пташок під керівництвом Вікторії Черняхівської, як символів привітання весни та позитивних змін у світі.
Ukrainian Feminist Kitchen #7: Трудові права в контексті України та Великобританії
КОЛИ: 27 березня 2024
Дискусія була зосереджена на розумінні солідарності щодо трудових прав у контексті України та Великої Британії. У розмові було обговорено важливість відстоювання справедливого ставлення та розширення прав і можливостей працівників на тлі викликів, пов’язаних із триваючою війною в Україні.
Нашими запрошеними спікерками були Вікі Блейк, активістка Спілки університетів і коледжів Лідського університету, почесний секретар відділення UCU, членкиня Комітету Кампанії за права на аборт (Великобританія); Джулі Ворд, активістка та членкиня національного комітету USC, колишня членкиня Європейського парламенту від Лейбористської партії (Великобританія); та Оксана Дутчак, дослідниця, феміністка-марксистка, співредакторка онлайн-журналу Spilne/Commons (Україна).
Модерувала дискусію Марія Яковлєвич, феміністка активістка з Сербії та випускниця SCI, яка досліджує перетин миробудівництва та економіки солідарності.
Під час обговорення учасники зайнялися творчістю, малюючи паростки верби, як символи весни. Після цього Вікторія Черняхівська, наша ведуча-художниця, створила з малюнків наших учасни_ць у надихаючий колаж.
Ми вдячні нашим спікерам, відвідувачам та всім причетним за чудову атмосферу, особисті враження та енергію, яка наповнює та надихає!
Ukrainian Feminist Kitchen #8: Як ми будуємо нашу солідарність – думки з України та Італії.
КОЛИ: 18 квітня 2024
18 квітня відбулась 8-ма і завершальна подія Української Феміністичної Кухні. Темою обговорення на цій зустрічі було «Як ми будуємо нашу солідарність – думки з України та Італії». Ми запросили до участі італійських активістток: Лауру Ск’явоне, активістку з Làbas (Болонья, Італія), та Антонеллу Амадеі, активістку Municipio Sociale Làbas (Італія). І наші гості-спікерки з України: Йош, феміністка активістка, екс-голова ГО Феміністична майстерня (Україна), та Алла Солод, координаторка у ГО Феміністична майстерня (Україна).
Модерувала подію Марія Яковлєвич, радниця активістка та консультантка із підтримки опіки феміністичних колективів та жіночих фондів.
Активіст_ки обмінювалися думками про щоденний активізм у своїх колективах. Наголошуючи на колективному (не)навчанні, солідарності та взаємній підтримці, а також звертаючись до системної нерівності та шаблонів, які ми ненавмисно відтворюємо, ці дискусії підкреслюють важливість сприяння зціленню серед труднощів, відмови від уявлень про дефіцит і конкуренцію та спільного створення саморефлексії та місця турботи та механізми солідарності на всіх рівнях нашого суспільства.
Окрім обговорення, ми чудово провели час, разом малюючи українські атрибути Великодня – кошик, писанки та паску. Під керівництвом поетеси та художниці Вікторії Черняхівської ми створили чудові малюнки. І чекаємо побачити її фінальний арт-колаж із цими роботами!