У кожно_ї своя історія 2022 року. Але у кожній особистій історії українців та українок знаходиться спільне. Всі ми мали свої досвіди радості, яка змінювалась тугою та навчила нас ще більше цінувати маленькі перемоги на шляху до однієї великої. Історії незламності, яка змінювалась втратою сил, щоб знову відродитися та відкрити друге дихання для боротьби і підтримки.
Ми хочемо поділитися з вами нашою історією 2022 року.
Житло для людей, що переїхали до Львова через війну
Початок повномасштабного вторгнення спричинив колосальну житлову кризу. Особливо відчутною ситуація була на заході України. Регіон став новим тимчасовим домом для величезної кількості людей зі столиці, південних та східних регіонів.
З перших днів наші активістки почали допомагати людям, що приїжджали до Львова, та селили їх у власних помешканнях. Але ми бачили потребу в тому, щоб надавати житло та супутні послуги систематично, хоча раніше ми не мали досвіду сервісної допомоги.
Так першим нашим проєктом у цьому напрямі стала “ФемКвартира”, яка відчинила свої двері у квітні 2022 року. ФемКвартира — це прихисток для активісток, що втратили житло через війну, переїхали до Львова та мали на меті продовжувати активізм та волонтерство. Звісно, відкриттю прихистка передувала довга та важка підготовча робота: пошук коштів та приміщення, організація побуту. Особливою складністю став саме пошук приміщення, бо на той момент вільного житла катастрофічно не вистачало, а ціни злетіли подекуди в 2-3 рази. Але все ж нашій координаторці Каті вдалося знайти трикімнатну квартиру, де можна було б розташувати людей.
Протягом півроку у ФемКвартирі проживали 7 жінок, 1 тінейджерка та домашній щур.
На жаль, для багатьох людей очікувані кілька тижнів вимушеного переміщення перетворились на місяці. Велика кількість людей проживала у школах та дитячих садках, які наприкінці весни почали розформовувати, щоб готуватися до навчального року. Тож ми вирішили масштабувати досвід ФемКвартири і створити більший прихисток для жінок та дітей.
1 червня почав роботу наш прихисток довготривалого перебування для жінок та дітей, розрахований на 20 осіб. Він розташований у центрі міста у двоповерховій будівлі з мансардою, власним укриттям, великою кухнею та кількома великими ванними кімнатами. Крім житла та всього необхідного для комфортного побуту, мешкан_ки отримують і додаткові безкоштовні послуги: їжу, ліки, засоби гігієни, психологічну підтримку від спеціаліст_ок Мальтійської Служби Допомоги та допомогу від няні. Забезпечення мешканок усім необхідним — це результат співпраці з іншими активіст_ками і волонтер_ками, серед яких “Кухня”, ГО “Турбота в дії”, “Львівська веганська кухня” та безліч інших небайдужих. Для нас також є важливим поєднати допомогу людям із нашими цінностями горизонтальності та солідарності. У прихистку працюють чергові та координаторка, але ми прагнемо спільно приймати рішення на регулярних зборах мешканок та адміністрації, визначати потреби та шукати шляхи їхнього задовільнення.
Прихисток продовжує роботу дотепер. За цей час він став тимчасовим домом для 13 дітей, 38 дорослих жінок та домашніх тварин — кота, 2 собак та 2 щурів.
Вже у новому році ми відкрили ще один — третій — прихисток для сімей з дітьми на 20 осіб. Саме зараз мешкан_ки облаштовують побут на новому місці.
Досвід роботи з жінками, що переїхали до Львова через війну, став основою зіну “(О)ДНІ”, який ми презентували 17 грудня. “(О)ДНІ” створений спільно мешканками та працівницями нашого прихистку і є унікальною пам’яткою жіночого досвіду переживання війни. Це журнал, в якому знайшли місце чуттєві та милі, часом складні та неприємні, але щоразу чесні історії жінок, які покинули свої домівки та намагаються облаштувати нове життя у Львові.
Гуманітарна підтримка літніх жінок у Львові
Одним з перших наших гуманітарних проєктів після повномасштабного вторгнення стала програма підтримки літніх жінок. З’явилась ця програма за ініціативи координаторки Анастасії-Любові на планувальних зборах нашої організації 25-го лютого.
Ідея програми була заснованою на допомозі літнім жінкам з їжею та побудовою добросусідських відносин між жінками різних поколінь. Волонтерки знаходили бабусь у скрутному матеріальному становищі у своїх під’їздах, будинках, районах. І крім доставки продуктових наборів, вони знайомилися із літніми жінками, спілкувалися, допомагали по дому та з іншими запитами.
З часом програма масштабувалась та змінювалась. Спершу ми реалізовували цей проєкт у співпраці з організаціями, які надавали гуманітарну підтримку вразливим групам населення в Україні. Але згодом у нас постала потреба залучати додаткове фінансування від небайдужих людей. Так нас підтримали колеги з Європи, а також прості українки та українці, які організували особисті збори коштів на придбання їжі для бабусь.
Зараз крім волонтерок доставкою займаються й велокур’єрки Іванка та Рукола, щоб регулярно доставляти їжу для всіх жінок, що долучилися до програми. Але ми все ще потребуємо коштів для того, щоб купувати бабусям їжу, ліки, речі першої необхідності. Підтримати проєкт можна за посиланням (моно-банка)
За час існування проєкту ми разом зі спільнотою небайдужих людей з усього світу підтримали понад 50 літніх жінок, здійснили 180 візитів (включно з роботою над особистими запитами бабусь) та доставили понад 140 продуктових наборів. А це приблизно по 100 кг гречки, рису, вівсянки, макарон, 80 л олії, борошно, цукор, чай, солодощі, побутова хімія, батарейки, свічки та ліки.
Змістовне дозвілля для дітей, що приїхали у Львів через війну
Як ми вже згадували, Львів та інші західні регіони України стали тимчасовим прихистком для сотень тисяч українців та українок. Велика війна ж змінила підходи до надання соціальних послуг. Наприклад, садочки та школи були оперативно переформатовані на тимчасові прихистки, а турбота про дітей повністю лягла на плечі матерів. А жінки, навпаки, опинились у ситуації, коли необхідно вирішувати безліч питань: займатися пошуком житла та оформленням документів. Це створило додаткові складнощі та ризики для жінок: економічну залежність, зниження економічної спроможності, несприятливе підґрунтя для відновлення психологічного стану.
На початку повномасштабної війни до Львова з Харкова приїхала фемактивістка та професійна няня з педагогічною освітою Іванка. У нас одразу сформувалось спільне бачення, тож Іванка почала працювати нянею у співпраці з ФемМайстернею.
Спершу це було надання допомоги сім’ям, які безпосередньо зверталися до нас за цією послугою. Згодом, коли розпочав роботу наш прихисток, Іванка долучилась до організації дозвілля дітей, які там проживають.
За цей час Іванка опікувалась 20+ дітьми та підлітками і продовжує працювати у наших прихистках. Серед них 4 дитини до 5 років, 10 дітей від 5 до 10 років та 7 підліт_ок старше 10 років. Щомісяця Іванка приділяє 60 годин на заняття, активності та дозвілля для дітей, що живуть у наших прихистках.
У няні, незважаючи на досвід, виникали складнощі. У першу чергу, робота з великою групою дітей різного віку була для неї новою. Конкуренція за увагу, погана поведінка у публічних місцях, сварки в дитячому колективі — це далеко не весь список складних моментів. Але Іванка не здавалась, підвищувала свою кваліфікацію та шукала нові рішення для покращення атмосфери у дитячому колективі та змістовного наповнення дозвілля.
І це дало свої результати. Іванці вдалося організувати дозвілля, до якого радо долучаються не лише діти, а й мами. Також ми бачимо позитивні зрушення в адаптації дітей до нових умов після пережитого стресу.
Ми співпрацюємо з ГО “Турбота в дії”, спільно з арт-терапевтками та міськими просторами й ініціативами проводимо цікаві та корисні події, багато гуляємо на свіжому повітрі та займаємось разом із дітьми спортом. Також малюки радо долучаються до волонтерства — разом із Іванкою вигулюють песиків з притулку.
Продовження роботи підліткового клубу “Дівчата можуть!”
З початком великої війни щотижневі зустрічі клубу для тінейджерок “Дівчата можуть” довелося скасувати задля безпеки. Замість цього перший час ми працювали з тінейджерками онлайн, підтримували їх, ділились психологічними техніками самодопомоги.
Згодом, коли ситуація дещо стабілізувалась, ми повернулись до регулярних відкритих та закритих зустрічей. Зважаючи на те, що деякі тінейджерки разом із сім’ями виїхали з України і не могли відвідувати події, координаторка Анастасія-Любов продовжувала надавати персональну підтримку онлайн та працювала із індивідуальними запитами.
Наприкінці квітня 2022 ми анонсували першу відкриту подію для тінейджерок — майстер-клас із колажування та лекцію про дадаїзм. Ми хотіли не лише надати тінейджеркам нові знання, а й нарешті зібратися разом, поспілкуватися у дружній атмосфері підліткового клубу. Стало зрозуміло, що незважаючи на складні часи, у дівчат був запит на те, щоб долучатися до подій, саморозвиватися та розширювати коло подруг. Тож надалі ми регулярно проводили воркшопи, лекції та неформальні зустрічі.
Влітку ми провели інтенсив — кількаденну програму для учасниць клубу — разом із активістками низового об’єднання “Білкіс”. Активістки говорили з тінейджерками про екосвідомість, львівських мисткинь, стосунки, культ краси, а також провели бодіпозитивний фітнес та воркшоп із плетіння з бісеру. Завершився літній інтенсив імпровізованим перфомансом — показом мод.
Восени разом з VOICE Amplified у підлітковому клубі відбулась серія зустрічей, присвячених 16 дням активізму проти гендерно зумовленого насильства. Разом з активістками Яною Пекун, Мартою Чумало, Анною Віноградовою, Яриною Волошин та Мартою Змислою ми обговорювали гендерно зумовлене насильство, захист прав та тілесність.
Протягом минулого року в рамках клубу відбулось 40 подій, які сумарно відвідало 165 учасни_ць.
Психологічна підтримка, лекції, воркшопи та обміни досвідом
Наша організація завжди працювала для спільноти та разом зі спільнотою. З перших днів повномасштабної війни ми бачили незламну силу духу в фемспільноті. Активістки ФемМайстерні долучалися до всіх можливих видів допомоги: волотерили на вокзалі, сортували гуманітарку, плели сітки, допомагали людям, що рятувались від бойових дій, на кордоні тощо. Щоб підтримати спільноту та надати важливі у кризовій ситуації навички ми провели воркшоп з домедичної допомоги, тренінг з цифрової безпеки, а також долучилися до інтенсивного курсу самозахисту для жінок.
Згодом ми відновили вже традиційний формат від нашої організації — групу росту самосвідомості про тілесність та сексуальність “Вшанування Ліліт”. На фоні повідомлень про жахливі сексуальні злочини російських солдат на окупованих територіях у жінок* була потреба у першу чергу поділитися своїми переживаннями у безпечному середовищі. Саме таким середовищем були і є зустрічі “Вшанування Ліліт” за модерації активісток Ксені та Софі.
Разом з психологинями Оленою Дівеєвою та Наталією Дяків ми започаткували щотижневі онлайн-зустрічі групи психологічної підтримки для жінок. Цінність формату була не лише в професійній психологічній допомозі, а й в наданні інструментів для самодопомоги у кризових ситуаціях.
Відновилась і наша фемпросвітницька діяльність. Координаторка Ксеня разом із івент-менеджекою Яриною організовували заходи як у Львові, так і онлайн, на яких ми говорили про вклад жінок у розвиток української культури та національного піднесення, про наших захисниць та їхні потреби, про український фемінізм та важливі питання розвитку громадянського суспільства, які завжди на часі. Ми запрошували представниць різних галузей для обміну знаннями: від археології до правозахисту.
Відбувся й перезапуск нашого освітнього формату English Speaking Club, де можна не лише покращити англійську, а й познайомитися із однодумицями. Зустрічі модерує професійна викладачка Тео, вони регулярно відбуваються онлайн та збирають людей з усіх куточків нашої країни.
Спробували ми себе й у дечому новому. Новий 2023 рік ми розпочали зі стендап-вечору “Місце жінки на сцені”, на якому виступили стендаперки як із досвідом, так і ті, хто тільки пробують свої сили на сцені. Слушні жарти, життєві історії та бурхливі оплески підтверджують — новому формату бути регулярним!
Протягом минулого року відбулося понад 69 подій, які сумарно відвідало 785 відвідувач_ок.
Для активісток зі спільноти ми також проводили й більш вузькопрофільні формати: навчання та обміни досвідом. Так дві групи пройшли навчання на тренінгу від Квітки та Ксені “Як стати активіст_кою”. А також ми регулярно зустрічалися для обміну досвідом з індивідуальними активістками, представницями державних структур, громадських ініціатив та організацій. Ці зустрічі були важливими не лише для підтримки зв’язків та солідаризації, а й для отримання актуальної інформації про діяльність у різних галузях “з перших рук”. Наші координаторки та менеджерки радо ділилися й своїм напрацюваннями щодо допомоги людям, які втратили житло через війну, дітям, літнім жінкам. Таким чином, ми долучилися до обміну знаннями задля швидкого впровадження їх “на місцях”, там, де потрібно допомагати людям якомога оперативніше.
Корисна інформація, пости про фемінізм та активізм і меми
Ми створюємо контент про фемінізм та активізм, мабуть, з самого заснування організації. І незважаючи на всі складнощі, продовжили поширювати знання про гендерну рівність та протидію насильству й цьогоріч. А також ми доповнили наші соцмережі та сайт матеріалами про історії української культури та роль жінок в ній, участь жінок у боротьбі на шляху до незалежності українців та українок. Крім того, для нас було важливо ділитися із підписни_цями актуальною інформацією, яка може знадобитися у кризових ситуаціях, пов’язаних з війною.
Нашій медіа команді — координаторці Насті, крієйторкам Ксені та ще одній Насті, залученим спеціаліст_кам та волонтер_кам, що допомагали нам робити відео, ілюстрації та матеріали — дуже приємно та надихаюче бачити фідбек та цікавість з боку онлайн-спільноти.
За минулий рік ми підготували 20 відео, 65 постів та 35 матеріалів на сайт про фемінізм, гендерну рівність та протидію насильству в Україні та світі. Ми щасливі, що у 2022 наша онлайн-спільнота в Instagram виросла на 72% (4024 підписни_ці), а в YouTube — на 169% (2318 підписни_ць). У 2023 році будемо готувати для вас ще більше цікавого та корисного про Україну та фемактивізм!
Міжнародна співпраця: фемсолідарність задля підтримки України
Міжнародна феміністична солідарність завжди була для нас в пріоритеті, а в воєнний час потреба цього напрямку діяльності тільки зросла. З одного боку, увага світу прикута до України і європей_ки шукають можливостей допомогти людям в Україні. З іншого боку, ця війна викликала багато нерозуміння і створила бар’єри для діалогу і співпраці, до українок почали звучати питання та претензії щодо мілітаризації і націоналізму.
Мільйони жінок, що виїхали за кордон, перетворились на амбасадорок України та наших спільних інтересів у боротьбі за державу. Йош — голова ФемМайстерні — поїхала до Європи, щоб шукати фінансову підтримку на нашу масштабну діяльність, адже в бюджеті організації майже не було коштів. А також аби налагоджувати діалог і будувати солідарність наново. До цієї роботи доєдналась і Саша Канцер. Кількість розмов, зустрічей, презентацій, інтерв’ю неможливо перелічити. Разом з колегами з Франції, Італії, Німеччини, Іспанії ми організували презентації про Україну та феміністичний рух, адвокатуючи не тільки протистояння агресії з боку Росії, а й протидії російському імперіалізму та колоніалізму.
Однією з постійних партнерок на цьому шляху є European Network for Solidarity with Ukraine. В співпраці з ними ми зокрема написали та поширили маніфест українських феміністок “Право на спротив”. А пізніше зробили “Заяву українських феміністок про солідарність з іранськими жінками”
Разом з партнерками з Польщі, Німеччини і Латвії ми розпочали річний проєкт обміну досвідом між фем-активістками. В рамках проєкту заплановані чотири дводенні воркшопи в кожній з країн на теми лідерства, роботи зі спільнотою, практики піклування та пошук ресурсів. Війна внесла свої корективи в програму, а воркшопи стали нагодою говорити про єднання зусиль для спротиву агресії російської федерації. Українську групу координує Валерія Зубатенко.
Ми створюємо zoom-подкаст Feminists about the war. До кожного відео, яке створює режисерка Миро Клочко, є субтитри англійською мовою в перекладі Кіри Леонової та текстова версія розмови, укладена Аною Море, координаторкою проєкту. Це продукт, створений для іноземної аудиторії, аби Україна ставала ближчою та зрозумілішою. Поетки, журналістки, громадські діячки, художниці, стендаперки, драматургині говорять про те, як змінилось їхнє життя через війну незалежно від того, в якому куточку світу вони її зустріли. Жінки говорять про свій активізм в часи війни, висловлюють очікування щодо змін, які нас чекають.
Йош долучилася й до адвокаційної роботи в питаннях ефективного фінансування гуманітарної роботи в Україні. Зустрічі, перемовини з донорами та формування робочих груп стосовно питань, як направити потоки фінансової допомоги на підтримку громадянського суспільства. Для налагодження кращої співпраці між українськими активістками та міжнародними донорами провели кілька зустрічей разом з Рубі Джонсон (Ruby Johnson) та фондом Purposeful за модерації Марії Тимощук. А разом з Агнєшкою Булацік (Agnieszka Bulacik) створили майданчик для розмови між організацією американських літніх жінок та українськими активістками. З перекладом допомагали Кіра Леонова, Тетяна Дитина, Світлана Брегман.
Розробляли умови надання грантів, підходи до визначення пріоритетів, показували яким чином характер співпраці може вкорінювати колоніальні та патерналістичні тенденції, і навпаки — підтримувати розвиток громадянського суспільства знизу. Закриті експертні дискусії в рамках міжнародної Human Rights Defenders Conference в Мексиці (грудень 2022) стали вагомим внеском на цьому шляху. Йош також виступила з промовою про досвід українського феміністичного руху під час війни, разом з активістками з Уганди, Нікарагуа та Афганістану. Бурхливі оплески представни_ць громадянського суспільства всього світу стали символом міжнародної солідарарності та підтримки нашої боротьби.
Для продовження потужної адвокації українських голосів у світі нині ми створили англомовний Twitter-канал FeministsUA, де будемо висвітлювати діяльність фем-ініціатив і активісток та обговорювати політичні питання. Долучайтесь до міжнародної дискусії!
Дякуємо, що залишаєтеся з нами. Що підтримуєте нашу діяльність, долучаєтеся до проєктів, відвідуєте події, читаєте наші матеріали та дивитеся відео. Ми продовжуємо працювати задля допомоги людям, підтримки спільноти, поширення знань та перемоги. Слава Україні!
Підтримати нашу діяльність можна за посиланням
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Spelling error report
The following text will be sent to our editors: