Заступнику Міністра освіти і науки Р.В. Гребі
В.о. директора ДНУ “Інститут модернізації змісту освіти” Ю.І. Завалевському
Радниці з питань політики гендерної рівності та протидії дискримінації
в освіті Міністра освіти і науки України О.А. Масалітіній

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, які нижче підписалися, занепокоєні, по-перше, розповсюдженою в загальноосвітніх школах України практикою викладання уроків «Християнська етика» (чи іншого уроку з варіативними назвами при однаковому цільовому змісті, надалі – Християнська етика і аналогічні дисципліни) як обов’язкових для відвідування ученицями та учнями, по-друге, змістом цих уроків.

Вказаний предмет подається як факультативний, проте на практиці його запроваджують як обов’язковий. Під час просвітницької роботи Феміністичної майстерні з ученицями львівських шкіл, останні повідомляли нам про різні маніпулятивні схеми, коли їх примушували відвідувати заняття. Наприклад, вчительки не повідомляють батьків та учениць та учнів про факультативний характер цього уроку; вимагають обгрунтовувати невідвідування (належністю до нехристиянських конфесій або іншими “поважними причинами”); занижують або погрожують занизити оцінки з інших предметів.

Це є неприпустимим, адже порушує статтю 35 Конституції України, де зазначено “Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов’язкова.”. Крім того, оскільки уроків з етики інших релігій не передбачено на рівні з “Християнською етикою” і аналогічними дисциплінами, викладання виключно цього предмету створює ситуацію дискримінації. Згідно з Законом України “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні” релігійні переконання є захищеною ознакою. Відповідно з цим Законом, дискримінації зазнають ті учні та учениці, для яких існує обмеження у визнанні, реалізації та користуванні правами та свободами через їхні релігійні погляди.

Зміст уроків “Християнської етики” і аналогічних дисциплін також є таким, що не відповідає стандартам рівноправ’я та дотримання прав людини, які закріплені в ряді нормативних актів України. Наприклад, за отриманими від батьків, учнів та учениць свідченнями, на уроках відкрито пропагується пряма та непряма дискримінація за статевою ознакою, нав’язування ролей жінки та чоловіка, які обмежують права та можливості і не сприяють встановленню задекларованої Конституцією рівності (стаття 24), насаджуються дискримінативні за ознакою національності підходи.

У зв’язку із вище наведеним, просимо:

  1. Перевірити, чи уроки “Християнської етики” і аналогічних дисциплін проводяться факультативно і виключно за бажанням учениць та учнів, без тиску і маніпуляцій. Заборонити школам робити цей предмет обов’язковим прямо або маніпулятивно.
  2. Запровадити антидискримінаційну експертизу всіх матеріалів курсу «Християнська етика» і аналогічних дисциплін. У випадку негативних висновків антидискримінаційної експертизи виключити з освітніх програм, у тому числі й у якості факультативу, курс «Християнська етика» і аналогічні дисципліни. 

Підписати


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.