З початку широкомасштабної війни росії проти України, робота нашої організації зазнала чималих змін. Це також стосується напрямку роботи з підлітками. Очевидно, щотижневі зустрічі клубу “Дівчата можуть!” довелось скасувати задля безпеки учасниць  та реорганізації праці. Ми не забули про цінність роботи з підлітками і підтримували зв’язок протягом всього часу. Як і у випадку жінок похилого віку, для яких ми розробили програму підтримки, підліткині належать до категорії вразливих груп населення. Це складний вік, під час якого дівчата зустрічаються із безліччю викликів та труднощів, часто відчувають нестачу розуміння від оточення, особливо тих, хто пройшли і забули цей період. Воєнний стан не нівелює внутрішні переживання, а лише загострює їх — і приділяти увагу тінейджеркам зараз не менш важливо, аніж іншим людям. Перше, що ми зробили — запропонували кожній поділитись своїми почуттями і змінами в житті, та поділились техніками для самодопомоги. Згодом влаштували закриту зустріч клубу та неформальні посиденьки у кав’ярні. Обговорили зміни в житті, плани на майбутнє і важливий досвід теперішнього.

Коментар однієї з тінейджерок. Ілюстрація: bun_banana

Зараз одним із найскладніших завдань перед підлітками є продовження навчання. Розмови з ними показали, що сформувались дві групи підлітків. Перша — це ті школяр_ки, що активно вчаться, бо кажуть, що таким чином відчувають свій вклад у майбутнє українського суспільства і відволікаються від тривожних новин. Інша група — це здібні та завжди активні дівчата, для яких любов до навчання змінилась на бажання зберегти ментальне здоров’я. Втрата мотивації і почуття провини супроводжується знеціненням їхніх переживань з боку працівни_ць шкіл, а проблему профорієнтації ускладнює невизначене майбутнє. Трапляються випадки, коли працівни_ці шкіл ставляться із розумінням до школяр_ок та зменшують навантаження.
Та це не є правилом для усіх закладів освіти, і чималу роль відіграє людський фактор. 

Коментар однієї з тінейджерок. Ілюстрація: bun_banana


Популяризацію нової етики та культури ментального здоров’я блокують застарілі програми навчання та організації робочих процесів у закладах освіти. Сьогодні практично неможливо знайти фахових психоло_гинь у стінах школи, коледжів чи університетів, тому доводиться знаходити підтримку серед однолітків. Попри те увага і розуміння з боку значущих дорослих вкрай важливі для формування здорової психіки. У будь-який час та за будь-якої геополітичної ситуації. Тому особливо важко переживають часи війни тінейджерки, батьки яких не розмовляють з ними про емоції, а натомість вимагають хороших результатів у навчанні. 

Коментар однієї з тінейджерок. Ілюстрація: bun_banana

На щастя, сучасні підліткині більш психоедуковані, ніж попередні покоління. Творчість, часопроведення з подругами, література і мистецтво, часті прогулянки і сон слугують джерелами відновлення енергії. Також існують безкоштовні групи підтримки для жінок будь-якого віку або підлітків, неформальні освітні заходи, культурні простори чи різноманітні клуби — вони дають відчуття причетності та включеності у групу.