Ввечері 27 листопада 2019 р. ми провели марш “Поверни собі ніч”, яким актуалізували проблему небезпеки у місті для жінок та дівчат в темний час доби. До акції долучились Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем” та Центр “Жіночі перспективи”. Загалом в події взяло участь близько 30 людей.
Під час акції ми озвучили переконання про те, що якщо на нас нападають вночі — це не наша провина, що ми “не там” і “не тоді” ходили, а проблема міста: його неосвітлених вулиць, його реагування на дзвінки в поліцію, його незручного міського транспорту.
Ми заявили про своє право на місто — право пересуватися містом і вдень, і ввечері, і вночі. І право бути в безпеці в місті. Ані наш зовнішній вигляд, ані перебування на темних вулицях не є приводом для насильства. У насильства немає виправдань.
Ми наголошуємо, що акція була жіночою, оскільки насильство має гендерне забарвлення. Більшість зґвалтувань, сексуального насильства, сексуальних домагань та домашнього насильства вчиняють саме чоловіки щодо жінок. Це все відбувається тому, що дискримінація жінок, гендерна роль «слабкої» статі роблять нас групою, вразливішою до насильства. Ми вимагаємо визнання цього факту від держави і прийняття відповідного законодавства задля протидії гендернозумовленого насильства.
Промовистою ілюстрацією агресії та небезпеки, з якою стикаються жінки, став агресивний натовп чоловіків, які зібралися поруч з нашою акцією. На банері їхньої акції було написано “Переможемо ніч”. Вони намагались блокувати нашу ходу і перекрикувати наші промови, кричали образи, кидали яйця. Втім зашкодити акції їм не вдалось, і жодна учасниця не постраждала.
Для вирішення проблеми з насильством щодо жінок в темний час доби ми вимагаємо скоординованої роботи між різними організаціями та установами: поліції, місцевого самоврядування, дослідників цих питань, жіночих громадських організацій, медиків, фокус-груп жінок. Зокрема, потрібно моніторити ситуацію нападів на вулицях, проводити навчальні заходи для поліції, реорганізовувати деякі маршрути громадського транспорту, проводити експертизу нових будівництв з точки зору безпеки і т.д.
Також ми вимагаємо від Верховної Ради ратифікувати Конвенцію Міжнародної організації праці №190. Документ передбачає обширне визначення понять “гендернозумовлене насильство” і “світ праці” та надає рекомендації щодо безпеки працівниць дорогою на/з роботи.
Вечірній марш відбувся на Сихові. Ми вибрали цю локацію через те, що це великий спальний район, куди багато жінок та дівчат повертаються з роботи, навчання, проводять дозвілля. В той самий час, увага влади та поліції частіше зосереджена на безпеці в центральній частині міста.
Подія відбулась в рамках всесвітньої кампанії “16 днів проти гендернозумовленого насильства” у Львові вже вдруге. Перший марш ми провели у центрі міста у 2015 році.