Ми хочемо показати жінку, яка годує грудьми у публічному просторі та якій не потрібно переховуватися від навколишнього світу, як невід’ємну повсякденну частину суспільства. Годування грудьми – майже непомітний, але важливий процес, який задовільняє не тільки базову фізіологічну потребу дитини у їжі, а ще й сприяє задовільненню низки емоційних та психологічних потреб. І це невід’ємне право жінки розпоряджатися своїм тілом та бути включеною у публічний простір.

 

Оголене жіноче тіло найчастіше асоціюється з еротичним спогляданням або у сексуальному контексті. Тому коли люди бачать жінку з напівоголеними грудьми, вони сприймають це як заклик до сексуальної спокуси, що призводить до звинувачення жінки у розпусній поведінці. На практиці це проявляється так, що під час процесу годування грудьми у публічному просторі до жінки можуть зневажливо ставитися, цькувати, соромити, змушувати виходити з закладів харчування, розважальних закладів, перешкоджати процесу годування дитини. Через це жінки можуть відчувати тиск, засудження, неприйняття, загрозу від присутності сторонніх людей. Тому вони змушені обирати перебування вдома або дуже рідко виходити з дому задля забезпечення потреб дитини, ігноруючи власні потреби, допоки годують грудьми.

 

Через такий спосіб життя жінки втрачають соціальні зв’язки, навички комунікації, професійні навички. Виключеність з соціуму ускладнює можливість отримання емоційної, психологічної підтримки, яку зазвичай люди дають один одному у щоденному житті. Внаслідок скорочення соціальних зв’язків важче вирішувати щоденні життєві ситуації, які потребують допомоги інших людей. Жінки опиняються в емоційно, фізично і матеріально складних обставинах наодинці і це призводить до невпевненності в собі, тривожності, депресивних станів, погіршення здоров’я, соціальної неадаптованості. Це ускладнює жінці повернення до соціального життя після завершення грудного вигодовування і впливає на її подальше життя.

 

Фото Бумі з Резиденції солідарності ФМ Інни Стефанець про грудне вигодовування:

Отож як феміністичну організацію нас дуже зацікавила ця тема. І минулого року влітку на Резиденцію солідарності ми запросили до нас на тиждень консультантку з грудного вигодовування Інну Стефанець, яка запропонувала спільно зробити фотопроект “Грудне вигодовування у публічному просторі”. Активістки ФМ Бумі та Аня Оксютович підтримали ініціативу і виступили кураторками Інниної резиденції і фотопроекту. Протягом цього тижня ми говорили про грудне вигодовування (далі скорочено “ГВ”) в контексті фемінізму, провели лекцію про анатомічні аспекти ГВ та напрацювали разом з волонтерками фотоматеріал, необхідний для проекту.

 

У результаті плідної спільної роботи в проекті представлено серію фотографій, які показують реальних жінок і як вони годують грудьми у просторах Львова: на вулиці, у громадському транспорті, на ринку, в магазині тощо.  Проект спрямований на підвищення культури сприйняття жінок-годувальниць у суспільстві. Над реалізацією ідеї працювали багато людей: моделі (дорослі жінки та діти), фотохудожниці, кураторки, консультантки з ГВ. У проекті брали участь як моделі Наталя Мельник, Ірина Ткачів, Любов Якимів, Оксана Матвісів, Наталя Орел, Оксана Хвальова. Як фотоходожниці працювали Роксолана Поцюрко, Оксана Волобуєва, Юлія Яригіна, Ксенія Бойко, Надія Домінюк.

 

Фото  з презентації фотопроекту у Львові: Роксолана Поцюрко

Вже на початку лютого готовий фотопроект презентували у Львові. На презентації кураторки, консультантка з грудного вигодовування та інші учасниці цього проекту розповідали, як і навіщо вони робили цей проект, які проблеми він зачіпає, з чим стикаються жінки під час годування грудей, про репродуктивну роботу жінок, тощо. Презентація плавно перейшла в затишне чаювання під музику гурту ДахаБрахи. Виставка експонувалась цілий місяць і була у вільному доступі кожній відвідувачці в URBAN бібліотеці.

 

Фото з презентації фотопроекту у Львові: Роксолана Поцюрко

А далі фотопроект приїхав в Чернівці, де його вже представляла Інна Стефанець. І 2 серпня у медіацентрі «Bell Vue» (вул. О. Кобилянської, 2, м. Чернівці) відкрилась виставка, з якою близько тижня можли ознайомитись відвідувачки.

Фото з презентації фотопроекту в Чернівцях використано з ресурсу shpalta.media:

Насамкінець пропонуємо подивитись відео, в якому Інна і Бумі розмовляють про завдання роботи консультантки з ГВ; про те, навіщо знати про анатомічні особливості ГВ не тільки жінкам, які планують вигодовувати самостійно, а й іншим людям; про активізм для ЛГБТ+ спільноти, про лікарів, про інклюзивність суспільства для жінок і про фото проект-виставку, яка, як ми вже знаємо, відбулась, але під час відео – тільки планувалась в наших головах:)

 


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.