35 просвітницьких подій і відео, 2 курси, підтримка ініціатив і нова форма організації – наші головні досягнення за 2020 рік. А ще ми рішуче пережили пандемію! Про це та інше читайте в нашому річному звіті.

В 2020 році Феміністична майстерня працювала над трьома напрямками:

  • Феміністичне просвітництво
  • Підтримка і розвиток феміністичної спільноти
  • Розвиток організації

Феміністичне просвітництво

В 2020 році ми займались фем-просвітництвом офлайн та онлайн. В проміжках між карантинними обмежувальними заходами ми встигли провести аж 30 заходів, майже всі – вживу. Частина заходів була присвячена новій реальності пандемії, також ми дискутували про капіталізм, багаторазові менструальні засоби і домашнє насильство, пропагандували світ своєї мрії і робили заходи для тінейджерок. А з настанням першої хвилі пандемії ми швидко переорієнтувалися на виробництво відео та проведення вебінарів. Нам вдалось зробити п’ять лаконічних відео на теми прав дітей, жінок у науці, сексуального насильства, історії пандемії і паніки та трудових прав. Записи вебінарів та просвітницькі відео можна подивитись на нашому YouTube-каналі

Гучно і яскраво перед початком пандемії відбулась Феміністична весна. Це 19 подій, присвячених правам жінок і Міжнародному дню боротьби за права жінок і міжнародний мир – 8 березня. Серед них були концерт, читання п’єси, кінопоказ, презентація, читання поезії, лекції, дискусії. Як усе пройшло детальніше читайте тут

Протягом травня-липня ми проводили онлайн-школу з медіа та фемінізму «ФемМедіа». В цьому курсі ми співпрацювали з редакторкою «Гендеру в деталях» Тамарою Злобіною, яка була медіаконсультанткою і надавала підтримку учасницям протягом усього часу. А медіатренерками були Ольга Перехрест (головна редакторка видання «Куфер», викладачка Школи журналістки УКУ), Вікторія Солов’юк (PR-менеджерка Театру Лесі Українки, SMM-спеціалістка в Освітньому центрі з прав людини). Фемінізм викладали Галина Герасим (викладачка соціології УКУ та політології НаУКМА) та Олександра Канцер (історикиня і менеджерка Феміністичної майстерні).

Спільно з випускницями ми опублікували два матеріали про фемінізм:  комікс «Прийняти не можна ігнорувари: я і моє тіло»,  текст “Що почитати: топ-4 феміністичні книги для дітей” , а також зняли відео “Права дітей: чому це досі важливо” 

А дехто зрозуміли, що активізм у медіа – дуже ресурсозатратний процес, і вирішили відмовитись від цієї ідеї. Цей результат також дуже цінний, адже таким чином людина, можливо, вбережена від вигорання, а в майбутньому знайде для себе кращий спосіб самореалізації. Наше послання таким феміністкам: для вас ми завжди поруч, звертайтесь! Будемо шукати нові форми творчості та кооперації.

Також весною-влітку ми вперше провели серію семінарів з феміністського письма, що відбувались під кураторством поетки Галини Римбу і за участі людей з різних країн. У результаті учасниці створили виставку робіт та влаштували читання в нашому приміщені на площі Ринок.

Літо 2020 було гарячим: ми робили  відеокурс з 10 лекцій про історію фотографії, розказану через роботу жінок. Це продовження нашої співпраці з мистецтвознавицею Олександрою Кущенко, з якою раніше ми робили лекції з історії мистецтва. В своїх презентаціях Олександра розповідає про видатних фотографинь від 1900 років до сьогодні, обставини життя жінок і звертає увагу на те, як вони виборювали свої права в професійній сфері й не тільки. 

Підтримка і розвиток фем-спільноти

На початку пандемії ми зрозуміли, що маємо більше підтримувати нашу спільноту активісток, аби подолати соціальну ізоляцію. З цією метою ми дали можливість збиратися в нашому приміщенні та почали модерувати дискусії онлайн.

За рік ми провели 24 закриті події. Серед них були і подружні посиденьки, і просвітницькі обговорення, і робота над формуванням феміністичних проектів майбутнього.

Попри карантин, ми провели чотири вуличні акції, користуючись правом на мирні зібрання, і дотримуючись заходів безпеки. Зокрема, спільно з Центром «Жіночі перспективи»,  Асоціацією жінок-юристок України “ЮрФем” та Освітнім центром з прав людини організували Феміністичний марш 8 березня  та акцію за безпеку на вулиці “Поверни собі ніч” . Також провели акцію солідарності з жінкам Польщі щодо протесту повній забороні абортів навіть у випадку загрозі життю матері, а також мистецьку акцію “Пропаганда світу моєї мрії”. Ці події дозволили зібрати однодумиць на гучно заявити про свої права, а також підтримувати тяглість феміністичних традицій у міському просторі, попри спроби влади обмежувати конституційне право на мирні зібрання, посилаючись на карантин.

Протягом року ми залучали наших активісток до спільної роботи. Вони писали тексти до відео і перекладали субтитри, проводили події, допомагали на вуличних акціях, відвідували навчальні заходи, писали проєкти.

Ми реалізували ідеї щодо зустрічей не тільки кола наших активісток, а й інших дружніх ініціатив, які мають менше ресурсів, і таким чином співпрацювали з транс-, інтерсекс- і лесбійськими ініціативами та активістками, які поділяють феміністичні підходи.

На шляху до кращої роботи ми переїхали в більш зручне і безпечне приміщення. В ньому ми не проводимо публічних подій, але більше натхненно працюємо і відпочиваємо. В той же час менша вартість оренди дозволяє нам економити трохи грошей і спрямовувати їх на проєкти. А також ми тепер ведемо більш екологічно свідомий образ роботи завдяки сусідству з Zero Waste Lviv! Ми ділимо спільний офіс і обдумуємо ідеї співпраці.

Розвиток організації

На початку року ми структурували нашу діяльність, і звіт, що ви зараз читаєте, відповідає нашому новому, більш послідовному і професійному підходу до роботи. Ми, як і 5 років до того, орієнтуємось на підтримку феміністичних ініціатив молодих жінок і дівчат. Але тепер для цього в нас є команда з чітко поділеними ролями менеджерок: координаторка подій, адміністраторка приміщення, комунікаційниця, бухгалтерка і фандрайзерка. Ми напрацювали підхід до роботи, який дозволяє нам працювати більш ефективно і стало. Він включає професійний розподіл роботи та розвиток, практики піклування одна про одну, і підтримання позитивної групової динаміки за допомогою колективних психологічних сесій.

Також ми пишаємось тим, що можемо гарантувати безпеку для активісток, бо за минулий рік ми покращили механізми захисту. Ми розвиваємо співпрацю з поліцією, і дві вуличні акції пройшли гучно та безпечно завдяки нашій більш злагодженій комунікації. Після нападу праворадикалів на нашу активістку в Києві ми прокачали механізми боротьби за свої права, в тому числі співпрацювали з Комісією з журналістської етики проти неетичного ЗМІ. Ми навчаємось самі і навчаємо інших цифровій і фізичній безпеці.  

Ми невпинно займаємось розвитком організації, для того, аби продовжувати існувати, незалежно від донорів і політичних настроїв, незалежно від ковіду, хворіб і втоми. На цьому шляху хотіли зробити власну кав’ярню, намагались продавати футболки, почали досліджувати можливість співпраці з бізнесом. Якщо ви – бізнес, і хочете співпрацювати з нами – відгукніться! Також для збору коштів ми завели Patreon, де менеджерки Майстерні діляться своїми феміністичними буднями. Підписуйтесь і отримаєте можливість піти з нами на каву, отримати мерч чи гендерно-експертну консультацію. 

 


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.