«Феміністична майстерня» працює у напрямку допомоги літнім жінкам більше року. У цьому тексті розповідаємо, що вдалося зробити за цей час, у чому активістки знаходять мотивацію для волонтерства і які тенденції спостерігають.

Українські пенсіонерки отримують на третину нижчі виплати, ніж їх ровесники-чоловіки, свідчить статистика.  До цього призводять непропорційні умови щодо декретних відпусток, виконання неоплачуваної хатньої праці, розрив у зарплатах, тіньова зайнятість тощо. Літні жінки частіше живуть на самоті та мають менше заощаджень. Вразливість цієї групи посилилася на початку повномасштабного вторгнення. Маломобільні пенсіонерки не могли дістатися до супермаркету в іншому кінці міста, аби придбати товари першої необхідності, а продукти у найближчих магазинах швидко закінчувалися. Ситуація ще більше ускладнилася під час знеструмлень, спричинених російськими обстрілами, та планових відключень електроенергії. Щоб підтримати бабусь, допомогти їм подолати тривогу і придбати потрібні речі, ми запустили програму волонтерської підтримки літніх жінок Львова. Волонтерки купували необхідне або домовлялися про підтримку з партнерськими організаціями, збирали пакунки і їздили до бабусь. На місці спілкувалися та пропонували допомогу з хатніми справами. У березні 2023 року програмі виповнився рік.

Активістки ФМ Анастасія-Любов та Іванка постійні волонтерки напрямку допомоги літнім жінкам. «У нас є робочий телефон (093 645 46 11), куди можуть дзвонити бабусі, або інші люди, хто знає про їхню потребу. Перед запуском програми ми дзвонили до голів ОСББ, які могли б передати контакти пенсіонерок у потребі і просто розпитували знайомих», згадує Любов.

Що вдалося зробити за цей час?

Загалом ми охопили 58 бабусь, зараз допомагаємо 29 з них. І з 15 з них ми підтримуємо зв’язок від початку існування проєкту, тобто понад рік. Активістки ФМ регулярно допомагають підопічним і  призупиняють допомогу тільки якщо бабусі вже не потребують цього.

Іванка працює у напрямку від початку. За цей час у волонтерки з’явилися своїми фаворитки, розповідає дівчина: «Є бабуся-колекціонерка магнітів, є колекціонерка ікон, є фанатка Олега Винника, дослідниця родового дерева. Є бабусі, чиїх улюбленців я знаю. Мій візит один раз у місяць для них – супер весела подія. Я приїду на веліку, розкажу, як у мене справи, розпитаю про їх здоров’я, подивлюсь на домашніх улюбленців, на грядочки, що і як посходило». Любов також відзначає, що бабусі люблять вирощувати рослинки. «Коли ти допомагаєш ще комусь, тоді і власне життя стає приємнішим, ти відчуваєш себе спроможною. Мені здається, що бабусям цінно, коли вони дають щось у цей світ. Вони навіть волонтеркам у відповідь щось давали: яблуко чи квітку, тобто виявляють дзеркальну турботу», – ділиться активістка.

Труднощі волонтерства

 До програми долучалися також інші волонтерки, однак більшість з них не могли працювати у напрямку постійно через вигорання. Така діяльність емоційно виснажлива, зізнається Іванка. У роботі з бабусями доводиться зіштовхуватися з нетактовністю та жертвувати власними кордонам. «Тому я щоразу ставлю собі питання: в яких умовах росли ці люди, в якій системі цінностей виховувалися, які у них зараз когнітивні здібності – це допомагає дивитися фільтром толерантності. Це така аудиторія, яку ми можемо як вразливу групу підтримати, але не вимагаємо у них змін. Це люди іншого інформаційного та ціннісного покоління», пояснює волонтерка. Щоб зберегти проєкт та уникнути плинності кадрів, активістки запровадили кур’єрську доставку продуктових пакунків до учасниць програми. Це оплачувана робота, яка передбачає регулярні щомісячні візити до визначеної кількості бабусь. У той час як волонтерки можуть відвідати кількох підопічних за місяць, допомогти ресурсами чи донатами. Візит триває 15-20 хвилин, це розмова на загальні теми, але частково допомагає закрити потребу в турботі.

Активістки ФМ кажуть, що запобігти вигоранню могла б фінансова підтримка. «Українці охоче донатять на військові потреби, і це чудово, але поки матеріальна підтримка проєктів, які допомагають вразливим групам, залишається непопулярною, волонтерити складно», – каже Любов.

Як літні жінки стали вразливою групою

Репродуктивний тиск – одна з причин, унаслідок якої літні жінки опинилися у вразливому становищі, зауважують активістки. «Сьогодні ми маємо більше можливостей опиратися репродуктивному тиску: як на індивідуальному рівні, так і системно. У старшого покоління таких можливостей було значно менше, – ділиться Любов. – Примус до заміжжя, народження дітей, фінансова нестабільність, відсутність особистого простору для проживання, належного рівня обізнаності щодо комунікації у сім’ї, високий рівень сімейного насильства з боку чоловіка, відсутність інституційного захисту – усе це призвело до розколів у сім’ях, до наростання ворожості один до одного, віддалення дітей від батьків. Звісно, є випадки, коли діти розуміють відповідальність і підтримують старших родичів, але це не надто розповсюджена ситуація».

 «Ми хотіли б, аби бабусі більше соціалізувалися, ходили одна до одної в гості, зокрема. На жаль, це не дуже перспективний сценарій, – ділиться Іванка. – Учасниці програми – маломобільні, їм складно вийти з будинку, а похід у магазин може займати цілий день. Максимум культурного життя – літургія у церкві. Крім того, якщо ти довго живеш у соціальній ізоляції, то звикаєш до цього».

Літні жінки – вразлива категорія, яка потребує уваги, і водночас непомітна на загальному тлі. Вони не можуть впоратися самотужки, але мовчать про це. Активістки ФМ переконані, що не важливих людей не існує, і працюють, аби проблеми літніх жінок в Україні стала видимою.

Текст: Ірина Соколовська