Традиційний феміністичний марш до 8 березня уже вчетверте відбувся у Львові. Цього разу темою стала “Солідарність, сестринство, підтримка”. Фемініст(к)и пройшли центром міста та виголосили десять промов біля Ратуші.
Щороку у цей день у всьому світі та Україні жінки та чоловіки організовують акції на підтримку прав та можливостей жінок. На львівський марш вийшли жінки різного віку, професій, сексуальної орієнтації, походження, мови, національностей, раси та стану здоров’я. Цього року їх об’єднала тема “Солідарність, сестринство, підтримка”.
На думку одної з організаторок маршу Йош: «Цей день – гарна нагода для феміністок бути почутими. Нам йдеться не про встановлення матріархату, а про досягнення інклюзивного суспільства, позбавленого усіх видів дискримінації і відкритого до потреб кожної людини. Цим маршем ми хочемо об’єднати однодумиць/ів у спільній боротьбі».
О 13:00 учасниці та учасники зібрались на площі Ринок із феміністичними гаслами на яскравих плакатах: “Фемінізм завжди на часі”, “Жіноча дружба – це допомагати подрузі піти від насильника”, “Маю право бути собою”, “Коханий, вийди в декрет”, “Люба, мрії і цілі – це підступи сатани, щоб відволікти тебе від готування їжі”, “Мама терпіли, а я не буду”.
Перші шість промов виголосили: активістка “Феміністичної майстерні” Квітослава Косарчин, історик Сергій Лис, громадська діячка Ярина Волошин, еко-активістка Діана Попфалуші, психологиня Центру “Жіночі перспективи” Марта Чумало, регіональна менеджерка міжнародного Фонд молодих феміністок FRIDA Саадат. Виступи висвітлили історію боротьби жінок за свої права, наголосили на важливості міжнародної солідаризації, привернули увагу до домашнього насильства, еко-фемінізму та сексизму в освіті.
Після промов учасниці та учасники попрямували до Оперного театру, пройшли уздовж проспекту Свободи і повернулись на площу Ринок. Під час ходи правоохоронці перекрили рух транспорту на центральній вулиці Львова. Марш супроводжували гасла, які дружньо підтримував натовп: “Свобода, рівність, жіноча солідарність”, “Скажем “ні” патріархату, фемінізм у кожну хату”, “Ми – дівчата, ми найсильніші” та інші.
Коли всі повернулись до Ратуші, ще чотири спікер(к)и присвятили свої промови солідарності, небінарності, інтерсекційності, нерівним умовам праці жінок та політичній повістці України щодо війни на сході. У другому блоці виступили: дослідниця ГО «Працююча християнська молодь» Анна Оксютович, директорка Міжнародного літературного фестивалю Софія Челяк, небінарна персона Віоксендез, діджейка та активістка Феміністичної майстерні Анна Хвиль.
Усю подію супроводжував барабанний ансамбль Rhythms of Resistance (ROR). Міжнародна мережа політичних оркестрів ROR підтримують акції проти усіх видів дискримінації, пригнічення, експлуатації.
Так само, як і минулого року, до маршу приєдналось близько 200 людей. Але, за словами організаторок, подія привернула більшу увагу медіа, ніж торік. Ті, хто не потрапили на марш, могли переглянути онлайн-трансляції в соціальних мережах (Фейсбук, Інстаграм).