До 24 лютого основною метою “Феміністичної майстерні” було створення та підтримка спільноти феміністок, і психологічний напрямок був невід’ємною частиною цієї роботи.

З моменту повномасштабного вторгнення росії, ми багато в чому змінили нашу діяльність, але групи підтримки та події для спільноти залишаються одним з пріорітетів, адже, чим ресурсніші україн_ки, тим швидше ми зможемо перемогти.

Група росту самосвідомості “Вшанування Ліліт”

В грудні 2021 наша група росту самосвідомості* “Вшанування Ліліт” зупинила роботу. І поновлювати її ми не планували. Однак, з початком повномасштабного вторгнення, ми всі відчули необхідність триматися купи, мати простір поділитися власними переживаннями. Таке ж бажання висловлювала і наша спільнота активісток та волонтерок.

Першу неформальну зустріч ми провели одразу ввечері 24 лютого. На ній ми думали про те, як можемо бути корисні, і розділяли обов’язки між собою.

А вже 9 березня ми зібралися на “Вшанування”. Трохи плакали, ділилися тривогами та говорили про особисте. З цього моменту ми зустрічалися майже щотижня, щоразу обираючи нову тему для розмови.

Коли в новинах почала з’являтися інформація про зґвалтування окупантами, ми вирішили, що варто зустрітися і поговорити про те, який жах, тривогу, сум, злість в нас викликають ці новини.

Це була, мабуть, найважча зустріч. Ми всі йшли з неї трошки надломлені і подавлені.

Однак, незважаючи на важкі теми, лякаючу реальність та постійні повітряні тривоги, які змушують нас переміщатися зі зручної кімнати у вузький коридор, Вшанування Ліліт залишається тим місцем, куди учасниці приходять за відчуттям підтримки, безпеки та прийняття.

“Мені навіть не важливо, яка тема, завжди коли йду на Ліліт, знаю, що буду повертатися в трохи кращому стані” каже одна з постійних учасниць. Інша ділиться: “Вшанування Ліліт це мій основний сейф спейс зараз”.

Раніше цей формат був закритим: на нього можна було потрапити лише через знайомих, які вже його відвідують. Зараз ми розуміємо, що потреба у такому сейф спейсі виросла, тож відкрили подію. Долучитися можна за реєстрацією, але ми уважно ставимося до динаміки у групі та дотримуємося правил, щоб цей простір залишався безпечним та комфортним.

Наразі спільнота лілітчанок сягає 36 людей, однак формат ГРС передбачає одночасну присутність на зустрічі не більше 12 людей.


*ГРС – це стара феміністська практика, яка широко використовувалася феміністками в 60х. Жінки збиралися і обговорювали якісь аспекти свого життя. Так жінки починали рефлексувати про аб’юз, доступ до публічного простору, табу на жіночу сексуальність тощо. Розуміючи, що один і той самий досвід розділяють багато жінок, учасниці ГРС починали бачити закономірності та системні проблеми, пов’язані з положенням жінки.


Інші формати психологічної підтримки

Окрім групи росту самосвідомості, ми маємо й інші формати психологічної підтримки в двох варіаціях: неформальні зустрічі та формальні.

Формальні це робота з психотерапевтками та психологинями. Індивідуальні психологічні консультації ми надаємо для мешканок нашої ФемКвартири. Крім того, професійна психологиня активно працює в нашому прихистку для тимчасово внутрішньо переміщених жінок та дітей. 

Оскільки жінки, які живуть в нашому прихистку переїхали до Львова з міст, які зараз тимчасово окуповані або в яких ведуться активні бойові дії, майже кожна з них має гостру потребу в психологічній підтримці та супроводі. 

Фото прихистку для жінок та дітей. Фотографка: Таня Джафарова

В обох наших прихистках сумарно живуть і отримують психологічну допомогу 21 людина.

Також в нас є онлайн група психологічної підтримки, куди можуть долучитися українки не лише зі Львова, а і з інших міст та навіть країн. Нам дуже важливо, що це закритий колектив жінок, адже це створює додаткове відчуття безпеки та сестринства, що особливо важливо для людей, які постраждали від війни.

Модерують цю групу підтримки дві фантастичні психологині:
Олена Дівеєва — керівниця центру науково обґрунтованої терапії InnerSurfing, екс-секретарка правління Української Асоціації КПТ. Основний фокус: кПТСР, робота з жертвами нарцисичного аб’юзу, феміністична терапія, лгбт фокус. Ще одна вузька спеціалізація: нейронетипові люди (РДУГ). Досвід Роботи 13 років.
Наталія Дяків — практична психологиня, використовує в своїй практиці схема-терапію, КПТ, ЕФіТ, ЕФТ пар. Працює з депресією, тривожними розладами, питаннями самооцінки, труднощами з надмірною самопожертвою, особистими межами, зі злістю. Консультує з 2018 р.

Неформальні це кіноперегляди, настільні ігри, вечірки, пікніки тощо. Такий формат подій відбувається мінімум раз на місяць.

У квітні та травні ми збиралися і разом займалися творчістю робили колажі. Конкретної теми задано не було, але у всіх так чи інакше вийшло висловлювання про війну. 

Тричі збиралися, щоб подискутувати про сучасне українське кіно. Говорили про “Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго”, “Стоп земля” та “Носоріг”.

Публічні події

Також з квітня ми відновили просвітницькі події. За місяць відбулося чотири лекції: про українську музику, про фактчекінг новин, про археологію в Україні та про альтернативну освіту. Сумарно ці заходи відвідало 70 учасни_ць. 

Влітку ми плануємо проводити освітні лекції та дискусії щотижня. Слідкуйте за анонсами на сайті та в наших соціальних мережах!

Ми вважаємо, що підтримка бойового духу та хорошого ментального стану людей, які займаються активізмом або волонтерством, а також тимчасово внутрішньо переміщених осіб важливий напрям діяльності Феміністичної майстерні. Адже, зокрема і від цього залежить наша перемога.

Текст: Ксеня Термасіна, менеджерка ГО "Феміністична майстерня"