З початку повномасштабного вторгнення в роботі нашої організації з’явився блок нових напрямків роботи для підтримки людей з вразливих груп, а саме — програма гуманітарної підтримки літніх жінок та послуги безкоштовної няні для ВПО.
Програма підтримки літніх жінок та добросусідства
Жінки похилого віку належать до категорії вразливих груп населення, котрі стають ще вразливішими в умовах війни. Вартість продуктів та ліків суттєво зросла, в той час як розміри пенсій багатьох стареньких все ще не покривають задоволення їхніх базових потреб. На полицях магазинів не завжди є знайомі та доступні для літніх людей товари, а їхати до гіпермаркетів бабусям може не дозволяти здоров’я.. Тож метою нашої програми є надання гуманітарної допомоги та емоційної підтримки від молодих волонтерок стареньким бабусям, котрі потребують цієї допомоги.
Не менш важливою є розбудова добросусідських стосунків та зміцнення громади на всіх рівнях — від молоді до літніх людей. Саме тому наша програма побудована таким чином, що волонтерки опікуються літніми жінками, які проживають у їхньому районі, з якими вони могли бути знайомі чи познайомилися завдяки програмі. Часом це більше, ніж просто доставка набору продуктів. Це й емоційна підтримка, дружня розмова, допомога по дому.
Послуги безкоштовної няні
Ми також запустили послуги безкоштовної няні для дітей жінок, що змушені були втікати від війни. Це дозволяє зменшити навантаження на матерів та надає їм можливість працювати, займатися волонтерством, оформленням документів, іншими нагальними справами чи просто відпочити. Наша няня — кваліфікована волонтерка Іванка, що сама приїхала зі Сходу України. Їй 28 років, вона має педагогічну освіту (РІПТ, ЛНУ ім. Шевченка). Іванка гуляє з дітьми, організовує дозвілля разом з дружніми міськими просторами, а також займається творчістю та навчанням. “Феміністична майстерня” має власне приміщення, де є все необхідне для роботи з дітьми: ванна, туалет, кухня, канцелярія та простір для ігор.
Третій місяць діяльності нових напрямків: як ми працюємо
Програма підтримки бабусь
За час існування програми, ми познайомились із багатьма жінками похилого віку, їхнє життя складалось по-різному, але потреби у всіх подібні — їжа, ліки, увага, емоційна підтримка. Деякі з них залишились зовсім одні, без будь-якої підтримки ззовні, інші живуть із своїми родичами, однак все одно потребують допомоги. У них можуть бути старенькі чоловіки із проблемами зі здоров’ям, або ж непрацездатні діти, а деякі з жінок самостійно виховують онуків і є єдиними годувальницями сім’ї.
Літні жінки, які отримали допомогу від волонтерок
На сьогодні наша невеличка команда волонтерок відвідала вже 28 бабусь з різних районів міста, частина з них бачились зо два-три рази, серед цих жінок були також і переселенки зі східних областей країни. Місцями волонтерська допомога виходила за межі очікуваної – часом бувало складніше, ніж передбачалось. Однак цей вклад приніс і надихаючі результати: одній з жінок ми допомогли із отриманням робочого місця на швейному цеху та виконанням першого замовлення. Ще одній жінці наші волонтерки допомогли, коли залишилась сам на сам з проблемами зі здоров’ям, бо родичі не могли приїхати до неї.
Діти
Наша професійна няня-волонтерка Іванка допомагала сім’ям ВПО, які звертались до нас індивідуально, проводила час з дітьми.
З 1 червня відкрив свої двері наш прихисток для тимчасово переміщених жінок та дітей. Зараз у прихистку проживають 7 дітей. Іванка займається і їхнім дозвіллям та навчанням. Вона завжди орієнтувалась на цікаві активності для дітей, й у роботі з житель_ками шелтера впровадила цей підхід.
Так діти відвідали еко-центр на вул. Кубанській, 12. Нашій няні хотілося врахувати інтереси дітей різного віку, а візит в еко-центр зацікавив всіх — навіть мам, які теж долучились. Допомагала Іванці жителька нашого прихистку для активісток Міра. Ян — товариш Іванки, який працює в еко-центрі — провів екскурсію. Тож подія була не лише веселою, а й цікавою. Діти дізналися багато нового про звірів та рослини, яких можна побачити в еко-центрі, а також добре провели час на свіжому повітрі.
Наша волонтерка проводить час з дітьми, які живуть у прихистку ФМ
Крім подій для дітей в дружніх локаціях, Іванка кілька разів на тиждень відвідує прихисток та проводить час із дітьми. Разом вони граються в ігри, займаються творчістю, навчаються. Спеціально для роботи з дітьми в нашому прихистку є окремий великий простір з усім необхідним — іграми, матеріалами для творчості та навчання.
Наші волонтерки
У нашій команді волонтерять круті і вмотивовані жінки, з якими ми разом генеруємо ідеї покращення програми. Разом ми зустрічаємось на координаційних зборах раз на тиждень-два, ділимось тим, як у нас справи, обговорюємо досвід спілкування з бабусями, роздумуємо над тим, що можна змінити, а також плануємо наступні візити. Вклад роботи волонтерок в функціонування програми підтримки бабусь дуже цінний і надихає не зупинятись на досягнутому.
Деякі з волонтерок програми підтримки літніх жінок
Як і активізм, волонтерство може заряджати людину або виснажувати її, тому важливо перепочивати і контролювати власний рівень – як фізичної так і емоційної – залученості. Ми також прагнемо творити атмосферу спільності не лише під час робочих зустрічей, але й відпочиваючи разом. Тому в суботу 4 червня ми зібрались на майстер-класі з ліплення з глини від волонтерки Наді Собко, та вже домовились про наступну зустріч для глазурування наших творінь.
Текст: менеджерки "Феміністичної майстерні" Анастасія-Любов та Іванка Переклад: Кіра Леонова