Перед новим роком, певно, кожен та кожна публічно в соцмережах чи вдома за чашкою чаю (чи, можливо, келихом шампанського) підбивав/ла/ли підсумки року. Ми ці підсумки підбиваємо після всіх з’їдений салатів та пляцків у січні 🙂

Зізнаємося, цей рік для нас був справді нелегким. Наша організація зазнала багато змін: у нашому колективі – чимало нових людей, наша команда створила класні проєкти, якими ми пишаємося. А ще ми часто лажали, але це вже зовсім інша історія.

У цій публікації – ми підбиваємо цей рік у цифрах. Готуйте горнятко кави і читайте її разом з нами.

Найважливіша зміна року: зміна керівництва

Для нас це дійсно великий челендж, адже попри динамічний розвиток, купу різних підходів і людей, які пройшли з організацією успіхи та виклики, з 2016 року до тепер організацією керувала одна незмінна людина — Йош. Ми хочемо подякувати Йош і привітати нову керівницю — Олю Ященко.

Більше про зміну керівництва: тут.

Спільнота і події для своїх людей

Щоби не трапилося, Феміністична майстерня ніколи не забуває про феміністичну спільноту – для неї ми регулярно влаштовуємо різні заходи та активності. Ці ініціативи ми створюємо, аби допомогти учасни_цям самоорганізуватися, знайти подруг/друзів та поділитися досвідом. 

У 2023 році ми провели 51 подію, яку сумарно відвідали 661 відвідувач_ки. 

Наша команда ніколи не сидить на місці – кожного разу ми придумуємо нові формати та активності. Нещодавно ми почали проводити спідфрендінги та літературники. Але найреволюційнішою зміною року став наш феміністичний стендап.

Ми придумали цей формат, аби учасни_ці могли жартувати у безпечному, дружньому середовищі, де немає місця мізогінії та гендерним стереотипам. 

Також ми не перестали проводити і наші традиційні події – як то група росту самосвідомості для жінок «Вшанування Ліліт», вечори настолок, спікінг-клаби, вечірки, просвітницькі лекції, воркшопи та творчі майстер-класи. Раді, що ці формати досі актуальні для нашої спільноти.

Наша команда також продовжила діяльність підліткового клубу «Дівчата* можуть», де проводили як відкриті, так і закриті, більш неформальні події. Учасни_ці доєднувались до феміністичних читань, настолок та творчих майстер-класів.

Ми шукаємо нові формати взаємодії з підлітк_инями, адже війна і постійне відчуття тривоги особливо руйнівно впливають на їхній фізичний та емоційний стан. Ми встановили контакти з дружніми організаціями на нетворкінговій зустрічі наприкінці року та плануємо круті співпраці у 2024 році, які допоможуть нам створити ще більше класних активностей для підлітк_инь.

Однією з важливих складових нашої діяльності є підтримка активісток. Ми оголосили про премію розміром 3 500 грн для фемактивісток-початківиць, щоб висловити вдячність та заохотити до подальшої роботи. Обирали номінанток серед тих, хто надає гуманітарну та/або психологічну допомогу жінкам, організовує феміністичні події, веде фемпросвітницькі ресурси. В результаті – нагородили 14 активісток. Дуже вами пишаємося!

Крім того, у 2023 році наша спільнота провела аж чотири вуличні акції: у форматі протестів, роздачі листівок та нашого улюбленого – перфомансів. Ми виступали проти культури згвалтування на акції «#янебудутерпіти насилля» та фетфобії на перфомансі «(Не) суспільна власність». Провели дві акції протягом 16 днів активізму протидії гендерно зумовленому насильству: «Нехай насильство над жінками залишається тільки у фольклорі» та перфоманс «Їй безпечніше серед людей».

Тут ми теж використовували нові формати – на акції «(Не) суспільна власність», яку ми провели біля статуї «Впевнена» у Стрийському парку, ми ввімкнули історії-рефлексії жінок про бодішеймінг та роздавали листівки. 

«Найбільшим викликом для мене у 2023 стало неочікуване звільнення координаторки напрямку – натомість, координувати напрямок взялася вже я. Було важко, але ми справилися з труднощами. Я дуже пишаюся тим, що зібрала круту команду з якою ми йдемо у 2024 рік з новими планами і великими амбіціями», – Ярина, координаторка напрямку роботи зі спільнотою.

«Цьогоріч я долучилась до команди Феміністичної майстерні, і для мене це чудова можливість бути у контексті важливих суспільних питань та робити свій внесок в розвиток громадянського суспільства в Україні. Тут я зустріла людей, які горять ідеями та готові відстоювати та просувати феміністичні цінності. За цей рік я зрозуміла, що немає вдалого часу для боротьби – за гендерну рівність, за протистояння гендерно зумовленому насильству, криміналізацію домашнього насильства – є лише сьогодення. Тому ми маневруємо між повітряними тривогами та створюємо для нашої спільноти теплі та пізнавальні зустрічі в безпечному просторі, де всі рівні і важливі. Ми навчаємо та розповідаємо про активізм, адже це основна дієва сила для змін суспільства на краще», – Мар’яна, співкоординаторка.

«Цей рік був надзвичайно складним і насиченим. Відбулось багато змін в організації в цілому та моїй роботі зокрема. Найважче було проживати епізоди вигорання і бажання покинути все. Це, мабуть, вже класика жанру в роботі третього сектору 🙂 Тому я навчилась спостерігати і помічати результати своєї роботи, фіксувати зворотній звʼязок. Рада бути в крутій команді, і разом працювати над просуванням феміністичних цінностей і підтримкою активної фемспільноти», – Любов, співкоординаторка.

Фестиваль вчительок 

У червні цього року Феміністична майстерня вперше взяла участь у найбільшому освітянському фестивалі України – «Вчителі майбутнього». Наша ціль – донести учасникам та учасницям важливість комплексної сексуальної освіти та розказати про наші заходи з підвищення кваліфікації вчителів та вчительок у цьому питанні. У заході взяли участь понад 2 500 представників та представниць освітянської спільноти з усіх куточків України. Під час події наша організація долучилася до Ярмарку освітніх інновацій, який зібрав партнерів та партнерок ГО «Освіторія» – ініціативи, яка допомагає реформувати та розвивати освіту в Україні. За два дні членкині команди адвокації потреб підлітків Тамара та Ганя особисто поспілкувалися з близько 150 вчитель_ками та директор_ками шкіл, розказали їм про роботу «Феміністичної майстерні», а також надали матеріали, які допомагають викладати сексуальну освіту в школах. 

Лекції з сексосвіти та ГЗН та те, як ми проводили лекції в школах

Цього року близько 150 дівчат та хлопців прослухали безкоштовні лекції Феміністичної майстерні на теми сексуальної освіти та протидії гендерно зумовленому насильству. Ганя, Тамара, Ярина та інші активістки з радістю стали лекторками і у львівських школах,  і на заходах дружніх організацій. Під час івентів ми побачили, що молодь потребує таких зустрічей, оскільки навчальний процес практично не покриває цю тематику. Тож необхідно залучати більш інтенсивно громадські організації до проведення відповідних заходів. Ваш заклад хотів би, щоб ми прочитали лекцію? Просто напишіть нам про це на пошту office@femwork.org

Запустили в рекордний термін (лише за два місяці!) для львівських педаго_гинь пілотний тренінг «Як викладати окремі питання щодо репродуктивного здоров’я та статевої освіти школярів та школярок». Його поява викликана тим, що шкільна програма не покриває багато тем та не відповідає стандартам ООН.  Для цього ми розробили унікальну програму заходу, що побудована згідно Міжнародного технічного керівництва з сексуальної освіти ЮНЕСКО. Тренінг складається з трьох блоків: психологічного, юридичного та педагогічного, а тренерками є провідні регіональні фахівчині у відповідних галузях. Станом на сьогодні ми маємо запит від більше ніж 350 львівських освітян та освітянок на участь у подібних заходах, тож попереду продовження підвищення їх кваліфікації у питаннях статевого виховання дітей, а також спільні лекції для батьків та підлітків із залученням лікарів та лікарок. 

Найбільшим здобутком минулого року Тамара вважає те, що силами двох людей (її та Гані) наша ГО змогла запустити проєкт з покращення сексуальної освіти в українських школах, що в першу чергу сфокусований на підвищенні кваліфікації освітянської спільноти. 

Також яскравою подією минулого року  було відвідування міжнародної конференції «Роль жінок у відновленні України: європейський інтеграційний вектор». Під час заходу Тамара наголосила на необхідності об’єднання громадського сектора та органів державної влади навколо впровадження комплексної сексуальної освіти – освіти про безпеку та здоров’я дітей.  

2023 запам’ятався напрямку з адвокації потреб підлітків нетворкінгом з громадським сектором та журналістками, що просувають або готові просувати необхідність впровадження в закладах освіти статевого виховання. Під час зустрічі ми обговорили не лише проблеми, які існують у сучасній статевій освіті, але й напрацювали конкретні рішення, які можуть вдосконалити підходи до цього виду освіти.  

Також ми пишаємося, що того року запартнерилися з Центром професійного розвитку педагогічних працівників м. Львова. Керуючись керівними принципами освіти в галузі прав людини для системи середньої школи ОБСЄ та Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», разом з Центром ми плануємо спільні події задля підвищення обізнаності педагогічної спільноти та покращення навичок щодо викладання питань статевої освіти, репродуктивного здоров’я, шанобливих стосунків та захисту прав учнів/учениць.

А ще ми дійсно пишаємося нашим підлітковим клубом, 8 учасни_ць якого минулого року приєдналися до активізму, волонтерства та фем-/екоініціатив та брали участь: 

  •  у нашому благодійному проєкті підтримки літніх жінок,
  • у фрімаркеті,
  • у проєкті «Годівничка», у рамках якого безкоштовно годують всіх, хто цього потребує.

Міжнародні проєкти

Цьогоріч ми реалізували проєкт «TAIGA» в партнерстві з феморганізаціями Польщі, Німеччини та Італії. 

TAIGA – це програма трансформаційного лідерства для жінок* у мистецтві та культурі.

Протягом чотирьох семінарів учасниці нашої команди з колегами у безпечному ненасильницькому просторі досліджували різні елементи трансформаційного культурного лідерства та переосмислювали роль мистецтва та культурних/громадських лідерів/ок у соціальних змінах.

А також ми підготували 20 добрих практик, завдяки яким ви зможете збагатити ваш підхід до лідерства та спільної участі у громаді. 

Ukrainian Feminist Kitchen

Ukrainian Feminist Kitchen – це проєкт, що виник як засіб спілкування з активістами та активістками з-за кордону щодо проблем фемінізму під час війни. 

Контекст війни сильно вплинув на феміністичну діяльність в Україні. Зустрічі у рамках Ukrainian Feminist Kitchen стали мостом, що дозволяє нам обговорювати актуальні проблеми фемінізму в Україні та бути почутими, а іноземним гостям – ставити питання українським активіст_кам та отримувати необхідні пояснення. Однією з особливостей UFK є популяризація української культури через залучення учасників до приготування традиційних страв української кухні або створення традиційних орнаментів. 

Зустрічі у нашій феміністичній кухні завжди мають теплу атмосферу та наповнені особистими інсайтами як запрошених спікерок, так і гостей. Елемент творчої активності дивовижно зближує і допомагає відкривати нові аспекти спілкування.

У 2023 році відбулись 4 події Ukrainian Feminist Kitchen, та ми не плануємо зупинятись!

Проєкт року: «Твій рух вперед»

Наша спільнота довгий час працює над посиленням самозарадності та видимості жінок, зокрема, економічної та соціальної. Для нас важливо, аби жінки професійно зростали та мали змогу бороти виклики із працевлаштуванням.

Тому ми запустили конкурс з надання ваучерів для жінок-ВПО «Твій рух вперед».

З понад 500 заявок ми обрали 22 від учасниць, які невдовзі отримали ваучери на омріяне навчання. 

«Коли ми думали про створення цього проєкту, головна ідея полягала у тому, аби предметно  допомогти жінкам більше заробляти шляхом здобуття навичок у конкурентних професіях.  Фінансова незалежність жінки це не тільки видимість жінок і  податки для країни, а й профілактика домашнього насильства. Суть проєкту підтримати тих, які чітко знають чого хочуть і прагнуть здобути навички, які в короткотерміновій перспективі допоможуть збільшити дохід. Що потрібно,  аби розширити коло замовників чи отримати вищу посаду? Відповідь треба питати в самих жінок, адже вони краще знають що їм треба.  

Цей проєкт це реальна “прокачка” всіх учасни_ць процесу: за тиждень ми опрацювали 512 заявок,  усі наші 22 переможниці зможуть отримати більшу зарплатню й стати більш незалежними»,  розповідає  Катерина, координаторка кризового напряму.

Допомога жінкам

«Феміністична майстерня» працює у напрямку допомоги літнім жінкам майже два роки.

Щоб підтримати бабусь, допомогти їм подолати тривогу і придбати потрібні речі, ми запустили програму волонтерської підтримки літніх жінок Львова. Волонтерки купували необхідне або домовлялися про підтримку з партнерськими організаціями, збирали пакунки і їздили до бабусь. На місці спілкувалися та пропонували допомогу з хатніми справами. 

За місяць 5 (інколи 7) наших волонтер_ок регулярно розвозили бабусям необхідне. Щомісяця ми допомагали від 19 до 27 літнім жінкам. За 10 місяців нам вдалося спакувати понад 250 пакунків.

В кожен пакунок входило:
3 кг крупи,
1 кг консерви( 0,5 м’ясні/рибні, 0,5 овочеві),
1 л олії,
1 кг макарони,
1 кг борошна,
чай та печиво.

А ще нам подарували 8 кг мерча Олега Винника, аби ми його подарували бабусям. Неочікувано, але і таке було 🙂

Прихисток

Досягнення року: ми відкрили ще один (третій!) прихисток, який пропрацював пів року.

За цей час у наших прихистках жили 80 людей (деякі — зі своїми улюбленцями: трьома котами, двома щурами, двома собаками). 

Щоб мотивувати мешканок прихистку та сприяти їх інтеграції в нове місто, ми створили програму волонтерства, де жінки-ВПО можуть самі обирати різні варіанти допомоги іншим: хтось плете сітки, вигулює собак або готує їжу для потребуючих. А деякі з мешканок раз на тиждень готують смачну домашню їжу для ветеранів реабілітаційного центру «Галичина».

Більше про волонтерство читайте тут.

Цифрові курси

Ми помітили, що мешканки прихистків потребують допомоги, щоб розібратися з цифровими інструментами. Вони не вміли оформити документи на порталі «Дія» чи користуватися додатком «Приват24». Телефон для них виконував єдину функцію – дзвінок.

Тому ми запустили офлайн-курси з базової цифрової грамотності для жінок-ВПО. Протягом п’яти наборів, які ми здійснили цьогоріч, ми навчили 110 жінок користуватися телефоном: дзвонити рідним та користуватися базовими застосунками. Завдяки допомозі 10 волонтерок, випускниці курсів вміють самостійно налаштовувати телефон під себе, читають новини, переписуються з родичами, користуються ДІЯ та гугл-картами. І це — той проєкт, яким ми щиро пишаємося.

За цей рік наша онлайн-спільнота трохи зросла. І ми радіємо тим змінам, які бачимо. 

35 – стільки разів про нас писали різні медіа.

11 – стільки відео за цей рік ми опублікували на нашому ютуб-каналі.

249 – постів в інстаграмі,

234 – постів в фейсбуці,

Наші охоплення зросли на понад 50% (і ми надзвичайно цьому тішимося і дякуємо за підтримку), а це значить, що більша кількість людей знайшла наш феміністичний острівець адекватності зі своїми однодум_ицями та класними подіями.

Дякуємо за підтримку кожному та кожній. І за те, що дочитали це все до кінця 🙂

Сміливо крокуємо у 2024, бо маємо підтримку з дуже крутих людей!