Під час та після феміністичного маршу у Львові увагу суспільства привернула інформація про напади на учасниць. Ми хочемо уточнити та скорегувати інформацію, яку розповсюджують медіа та окремі громадян(к)и.
Феміністична майстерня спростовує інформацію про напад на марш 8 березня. Алe підтверджує, що після відкриття виставки ввечері 8 бeрeзня сталися напади на відвідувача виставки і учасника маршу, який зараз пeрeбуває в лікарні у важкому стані.
Хоча впродовж усієї акції за нами прямувала група хлопців у спортивному одязі, безпосередньо до та під час маршу жодна учасниця або учасник маршу не постраждали.
Ми не знаємо імен цих чоловіків, але учасниці маршу впізнали серед них учасників “Правого сектора”, “Азова” та “Національного корпусу”. Ці хлопці збирались на площі Ринок невеликими групами ще до початку акції, орієнтовано в 11-12 годині. Ми помітили, що дехто з них дружньо вітались із правоохоронцями, які прибули на марш. Також вони об`єднались з учасницями опозиційної акції, яка відбувалась поруч на площі Ринок і разом підпалили наш плакат “No means no”, забутий на площі.
За даними кількох учасниць маршу, під час руху колони по проспекту Свободи невідомий хлопець в бордовому худі з числа тих, хто попередньо збирались на площі Ринок, а також брали участь в підпалі нашого плакату, почав бігти в бік колони. Патрульна поліція, що супроводжувала акцію, зупинила його несподівано жорстко. Варто зазначити, що нам точно невідомі наміри цієї людини, адже вона рішуче бігла в сторону колони, але не тримала при собі ані зеленки, ані фарби, як зазначають деякі джерела. Пізніше поліція його відпустила, і він далі брав участь у переслідуваннях учасників маршу.
За словами ініціативи «Чорний стяг», “горді білі воїни в складі шести чоловік напали на двох наших активістів які запізнювались до колони, щоправда отримавши гідну відсіч відступили, і їм на допомогу прийшли їхні друзі з поліції які почали крутити саме нашого активіста ( варто зауважити що під час маршу була купа поліції і невідомо яким чином вона не розгледіла хто нападав, а хто захищався )
Також є свідчення щодо іншого інциденту. “Під час маршу я бачила, як чоловік у яскравій зелено-синій куртці б’є ногами когось, хто лежить на землі. Побачила як поліція одразу туди побігла. Надіялась, що це не стосується маршу, бо було за кілька метрів від нашої колони. Але як виявилось, це били людей, які наздоганяли марш. Страшно дивитись, як лежачого зі всієї дурі б’ють ногами. Страшно ще й тому, що я теж прийшла не спочатку, а приєдналась в процесі, і так могли й мене наздогнати і так само побити,” — зазначає одна з учасниць маршу.
Поліція вважає, що ця ситуація не стосувалася маршу.
Команда Феміністичної майстерні та інші люди, які брали участь у марші, після закінчення повернулися до нашого приміщення на пл. Ринок, 42. За нами послідувала група хлопців, що йшла за нами впродовж маршу. Коли ми зайшли всeрeдину, вони залишилися чергувати на площі біля ковзанки. Оскільки ми бачили, як вдeнь вони дружньо вітаються з представниками поліції, ми не були впевнені в нейтральності правоохоронців і не розраховували на їхню допомогу.
Деякі учасники і учасниці маршу прийняли рішення покинути наше приміщення і дістатися публічного транспорту самотужки без супроводу правоохоронців. Серед цих людей були активіст(к)и анархо-ініціативи “Чорний стяг” та еко-анархо-ініціативи “Екологічна платформа”. Частина хлопців у спортивному одязі намагалася цьому перешкодити. Вони бігали навколо трамваю, в який сіли учасники маршу, жбурляли у нього каміння, намагалися напустити газу всередину та пeрeшкоджали руху. Патрульна поліція звільнила проїзд трамваю, але хлопці продовжували бігти за ним, аж поки він не від’їхав надто далеко, не зупиняючись за маршрутом.
Команда Феміністичної майстерні залишилася у своєму приміщенні, адже о 18:00 в ньому мала відкритися виставка. Група хлопців у спортивному одязі чергувала біля входу та навколо, намагалась потрапити на виставку, але активістки їх не пустили. За годину «патрулювання» входу до нашого приміщення їх змінила група старших хлопців у схожому одязі. Привітавши одну з наших активісток нацистським вітальним жестом (зігою), вони повідомили, що чекають «наших пацанів». Хто ці «наші пацани», ми не уточнювали, бо в складі Феміністичної майстерні є тільки жінки.
Тим нe мeншe, відвідувачки та відвідувачі виставки вільно входили до нас та виходили після виставки. Під час подіï ніхто з них не постраждали та не отримали ніяких травм.
Проте, на ранок наступного дня нам повідомили, що ввечері 8 березня відбулися три напади. Група тих самих хлопців, що чергували на площі Ринок, побили одного з відвідувачів виставки, якого нe було на акції. Напад на нього стався біля ресторану “Старгород”. Цю інформацію повідомила подруга постраждалого, яка також свідчить, що нападники переслідували його від площі Ринок.
Інший напад стався біля пам’ятника Данилу Галицькому. Група з близько семи людей повалили хлопця, який щойно відвідав виставку, і били ногами по голові. За словами свідків, хтось з нападників сказав: «Будеш знати, як на такі виставки ходити».
Також ввечері 8 березня відбувся напад на учасника акції, який зараз лeжить у лікарні. Хлопeць пeрeбуває у важкому стані із переломом черепа і майже не може говорити. Алe з його слів ми змогли дізнатися, що на нього напала група людей і це відбулось ввечeрі.
Феміністична майстерня вперше стикається з фізичним нападом на акції. Ми потребуємо підтримки громади Львова і консолідації зусиль із правозахисними і феміністичними ініціативами інших міст для захиститу нашого конституційного права на свободу мирних зібрань та особисту безпеку.
Ми закликаємо громаду Львова, журналістів/ок, правозахисників/ць, міську адміністрацію, правоохоронні органи розслідувати цeй випадок і протидіяти подібному насиллю. Адже ми маємо достатні підстави вважати, що побиття сталося на ґрунті ненависті.
Подібні напади на мирні акції, які скоюють радикальні праві угрупування, стаються у Львові не вперше. Ми маємо на увазі напад на акцію “Цирк без тварин”, спробу зірвати лекцію “Голокост, пам’ять, біль, уроки”, зрив презентації книги “Ліва Європа” та погрози організаторкам презентації книги “Майя та її мами”. Напади ультраправих на події, які виходять за межі правої ідеології, на нашу думку, стають традицією.
Оскільки напади на жінок можуть супроводжуватись публічним осудом, вони їх не вчиняють. Саме тому спротив феміністичним ідеям проявляється у формі вистежування та побиття солідарних хлопців. Нам видається цікавим, що для праворадикальних угрупувань проявляти насилля публічно загалом є нормальним, але робити цe публічно щодо жінок не є нормою.
ОНОВЛЕННЯ 12.03.2018
Щодо побиття відвідувача виставки надійшла додаткова інформація. Після відвідування виставки дві дівчини і один хлопець пішли в сторону площі Митної, і їх переслідувала група з 7-8 хлопців, що чергували на площі Ринок. Близько 19:30 група напала на хлопця, а дівчат відштофхнула. Били в основному по голові. В цей час вийшла компанію людей з ресторану “Ом ном ном” (вул. Римлянина) і нападники забрались геть. Свідки подзвонили в поліцію, і за їх словами, правоохоронці не одразу погодились виїжджати. Постраждалий подав заяву.
ОНОВЛЕННЯ 13.03.2018 13:30
З нами зв’язалась свідок побиття ще одного хлопця. Вона повідомила, що коли вона з подругою і другом йшла на виставку, то помітила переслідування трьох хлопців в спортивному одязі, але ті зникли перед входом в майстерню. Після відвідування виставки близько 18:50 біля пам’ятника Д. Галицькому раптом хлопця почали бити одразу семеро людей, били ногами по голові, казали приблизно наступне: “Будеш знати, як на такі виставки ходити”. До безпосереднього побиття нападники не вступали в контакт словесно та не забрали ніяких особистих речей.
ОНОВЛЕННЯ 13.03.2018 18:40
Повідомляє Марта Фендер: “Під час маршу відбувся напад правих на двох активістів, які хотіли приєднатися до колони, і поліція оперативно почала пакувати не тих, хто нападав, а тих, на кого нападали. Добре, що учасники маршу це вчасно помітили, і просто підійшли й забрали своїх.”. Щодо цього інцеденту у відео ініціативи «Екологічна платформа» зазначаено: “Близько 13:55 було скоєно напад на двох молодих людей, які намагались приєднатися до маршу. Нападників було 6 чи 7, потерпілим вдалось відбитись, після чого їх спробували затримати працівники поліції”. За свідченнями ініціативи «Чорний стяг» ці двоє є активістами їхнього угрупування.