З початку повномасштабного вторгнення наша організація надає безкоштовні послуги няні для сімей, які приїхали до Львова через війну. Займається цим напрямом наша активістка Іванка професійна та досвідчена няня, яка теж переїхала до Львова через початок бойових дій у Харкові.

Спочатку це були індвивідуальні зустрічі та прогулянки з дітьми, але з появою прихистку від нашої організації робота дещо змінилася. Зараз Іванка працює з дітьми, які живуть у нашому прихистку для ВПО. І цей досвід став викликом навіть для нашої няні з багаторічним досвідом.

Коли Іванка працювала у приватному форматі в сім’ях, вона часто чула від знайомої вчительки фрази відчаю накшталт “Все! Я звільняюся!”. Таке траплялося після кожної неприємної історії з роботи. То діти розмалюють сумку стійкими фломастерами, то виникнуть конфлікти з батьками. У Іванки, незважаючи на педагогічну освіту, ці історії завжди викликали здивування і все більше переконували її в тому, що вона обрала оптимальний для себе професійний шлях. Вона не працювала в дитячому колективі та була переконана, що групова робота з дітьми це не для неї.

Ще до відкриття прихистку Іванці пропонували проводити відкриті заходи для дітей, але вона відмовлялась. Не думала, що у неї вийде. Діти з прихистку стали для неї першим досвідом роботи не просто у групі, а у великій та неоднорідній за віком групі дітей. 

На першу прогулянку Іванка вела по місту 9 дітей.

“Коли йшла на цей робочий день, мені було страшно і я відчувала себе невпевнено.  Коли ж я їх побачила, то це була любов, перемішана зі стресом, але з першого погляду і назавжди!”

Звісно, складнощі, яких так боялась Іванка, теж ставалися. Варто було їй тільки відвернутися, хтось починали їсти пісок, хтось битися, хтось — бігти незрозуміло куди. Але активістка вірила, що любов, турбота та її дружній підхід дадуть свої плоди.

Вона почала радитися з по_другами-колегами щодо конфліктних ситуацій, які були частим явищем серед дітей. Окреме занепокоєння викликало суперництво за увагу няні: майже всі діти одночасно хотіли тримати її за руку під час прогулянки, малювати разом з нею, обійматися та гратися. Звісно, приділити увагу всім одночасно неможливо. Тож між дітьми виникали конфлікти, кож_на шукали свій шлях привернення уваги няні. 

Крім порад знайомих колег, Іванка почала шукати додаткову літературу, катаючись на велосипеді слухала аудіокнигу про школу Самерхілл.

*Школа Самерхілл — британська школа-інтернат, створена на демократичних засадах на основі думки про те, що “школа має підлаштовуватися під дітей, а не навпаки”.

“Мені трішки соромно зізнатися, але я не боялася експериментувати. Я брала перевірені педагог_инями та психолог_инями практики та спостерігала, які працюють з моєю «зграйкою», а які — ні”.

Зараз комунікація з дітьми, яких Іванка любляче називає “зграйкою”, вже налагоджується. На власному досвіді няня вивчила динаміку, тепер для неї все простіше та зрозуміліше. Іванка переконана, що інакше й бути не могло, коли мова про справу, яку ти любиш. 

Часто про Іванку говорять, як про людину, яка працює з дітьми. Але сама вона не любить називати це роботою.   

“Я дружу з ними, спостерігаю за світом, дивувуюся та мрію разом з ними. За це літо у моїй практиці трапилося стільки цікавих, кумедних та курйозних випадків з дітьми, що все й не перерахувати.”

Для Іванки особливо важливим у її професії є саме дружба. Їй хочеться відійти від усталеного образу няні, які жінки, яка лише стежить за жітьми, готує їсти, пере дитячий одяг тощо. Часом, на думку активістки, няні асоціюються з літніми жінками, колишніми виховательками дитячих садків. Тому люди інколи дивуються, чому дівчина “витрачає” молодість на чужих дітей. Але для себе вона взагалі не формулює це таким чином.

“Я енергійна, можу з ними лазити по гірках, щиро цікавитися їхніми іграми та заняттями. У мені діти бачать подругу, старшу приятельку, з якої можна пожартувати і разом подуріти. Ми лазимо по деревах і розглядаємо жуків. За цей час я у повній мірі відчула свою суперсилу – бути подругою для дітей”.

Іванка любить називати себе не бейбі-ситтерка чи вихователька, а саме няня.

“Все так само просто, як дві літери «н» та дві літери «я»” каже активістка.

Під час прогулянок на дитячих майданчиках до групи часто доєднуються й інші діти, які проводять час на свіжому повітрі зі своїми мамами. Якось одна з мам запитала дитину з групи, що то за дівчина з ними гуляє. На що дитина відповіла: “То наша няня”. Іванці було дуже приємно це почути.

Отримавши новий досвід, активістка задумалась про розвиток своїх навиків та здобуття другої вищої освіти, пов’язаної з дітьми. Крім того, у неї з’явилась мрія про створення профспілки чи агентства нянь. Тим паче, що у Іванки в колі спілкування є люди, які розділяють її професійні підходи активні подруги, які люблять дітей, складають їй компанію на прогулянках.

Текст: менеджерка ФМ Іванка, медіа координаторка ФМ Настя

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.