На третій рік війни кількість ВПО в Україні становить 3,7 мільйона.

Сьогодні більшість цих людей змушені винаймати житло, проте на цьому шляху вони стикаються з чималою кількістю викликів. Зі зростанням кількості орендарів невпинно зростає і вартість оренди. Так з лютого 2022 року плата за однокімнатну квартиру у Львові збільшилася на третину.

При цьому ціна є далеко не єдиною перешкодою під час пошуків квартири – багато орендодавців відмовляються селити людей зі східних областей, з дітьми й тваринами.

Координаторка кризового напрямку Катя взяла участь у зйомках фільму, знятому дослідницею ГО «Нова житлова політика» Вітою Шнайдер, на основі історій вимушено переміщених родин, які винаймають житло у Львові. 

«У нас люди живуть по пів року, по рік, і вони не міняються… Це – не ті люди з інтернету — “успішні ВПО”, які переїхали й відразу тут відкрили ресторан в центрі Львова. Це, в основному, старші жінки від 45 років, які мають супутні хронічні захворювання, мають дітей, мають якісь інвалідності. Вони не можуть швидко знайти можливості для того, аби жити самостійно…

Чому люди лишаються жити у прихистках? Тому що вони не можуть заробити такі гроші, за які можна орендувати квартиру у Львові…

Нещодавно я відвідала зустріч від ООН. Там розповідали, що потрібно припинити інтервенцію міжнародних партнерів для розв’язання питання тимчасового проживання – настав той час, коли уряд та місцева влада мають надавати рішення стосовно довготривалого реагування.

Прихисток, як частина кризового реагування, теж має закінчитися», – розповідає Катя.

Більше – у відео  від українського аналітичного видання «Спільне».