З початку повномасштабного вторгнення росіїї в Україну, ГО “Феміністична майстерня” відкрила два прихистки для жінок та дітей, які постраждали від війни або/ та потребують житла. Надання соціальних послуг та соціальний супровід внутрішньо переміщених осіб (ВПО) це кардинально новий напрям роботи нашої громадської організації. Але ми взялись за неї, бо велика кількість людей в країні потребує забезпечення базових прав, таких як житло, їжа, засоби для виживання.

Наша організація з 2014 року працює з жінками і дівчатами, транс- та небінарними людьми, серед яких є вразливі категорії за різними ознаками: внутрішньо переміщені особи, сексуальні меншини, люди з різним станом фізичного і ментального здоров’я та інші. За цей час ми апробували різні методики ненасильницької допомогти та залучення різних ресурсів до вирішення складних ситуацій. В нашій роботі в прихистках ми використовуємо ці підходи і продовжуємо їх вдосконалювати. 

ФемКвартира

Перший  прихисток ми відкрили в середині квітня, це місце називається ФемКвартира. В ФемКвартирі проживають 5 активісток з різних куточків України (Харків, Київ, Львів). Це молоді жінки, які мають досвід волонтерства, громадської активності, деякі навіть є членкинями громадських організацій. Мета нашої ГО в цьому проекті підтримати тих, хто допомагає іншим.

ФемКвартира. Фото: Таня Джафарова

На третьому місяці війни Україна вже зіткнулись з проблемою вигорання серед волонтерок, активісток. Більшою мірою це спричинено неможливістю поєднувати таке натхненне, але хаотичне, волонтерство з роботою, а почасти і з повною відсутністю оплачуваної роботи. Ми забезпечуємо активісток, які живуть у прихистку, безкоштовним проживанням, психологічною допомогою, мінімальним продуктовим набором, побутовими та гігієнічними засобами.

Наші мешканки займаються різним активізмом та волонтеством: двоє дівчат працюють в команді харківської низової ініціативи Білкіс. За час війни вони надали разову гуманітарну допомогу понад 700 людям. Живе у нас і представниця креативної індустрії  музикантка, вона творить феміністичний реп та допомагає з організацією інстаграм-сторінки дружинам військовий, які збирають гроші на амуніцію для наших військових. Півтора місяця в ФемКвартирі проживала матір з донькою з Києва. Археологиня та викладачка у вільний від занять час волонтерила в “Центрі об’єднаних рішень”, а її донька плела сітки. Також до нас недавно поселилась активістка зі Львівської області. Ця дівчина попросила прихистку,  бо вона студентка і не має можливості орендувати житло за теперішніми цінами. Разом з тим вона прагне бути ближче до людей, яким потрібна допомога. І допомога дійсно необхідна, бо тільки офіційно у Львові зареєстровано понад 242 тис. переміщених осіб. Тому наш колектив вирішив підтримати її, запропонувавши тимчасове проживання. Це дозволило їй включитися в роботу іншого нашого прихистка і стати там адміністраторкою. Також з початку війни вона багато волонтерила: працювала перекладачкою для американський лікарів, які допомогали ВПО у Львові, та роздавала гуманітарну допомогу на кордноні з Польщею.

Прихисток для жінок та дітей

1 червня команда Феміністичної майстерні відкрила великий прихисток для ВПО в центральній частині міста. Мета цього прихистку надати комфортні умови для тимчасового перебування та реабілітації для жінок та дітей, які постраждали від війни.
Цей прихисток це величезний та гарний будинок, в якому проживає 18 людей, з них 9 – діти різного віку, де найменшій 2 місяці, а найстаршій 13 років. 90% це сім’ї з Донецької області, дівчина з Півдня та ще одна жінка з Харкова.

Прихисток для дітей та жінок* у Львові. Фото: Таня Джафарова

В прихистку працюють троє чергових адміністраторок та координаторка, які 12 годин на день допомагають вирішувати побутові справи, підтримують мешканок, слідкують за порядком, проводять часом з дітьми та щодня замовляють та роздають їжу, воду, засоби гігієни та ін.

Тричі на тиждень по 3 години з дітьми проводить час наша професійна няня та репетиторка молодших класів Іванка. Діти з нянею бавляться в ігровій кімнаті або ходять в парки, еко.центр тощо. З 15 червня з дітьми почали роботу дитячі психологи/арт-терапевтки від Мальтійської служби, які буду проводити заняття раз на тиждень. Дорослі мешканки прихистку раз в 2 тижні відвідують збори мешканок, які модерує психологиня Наталя, де ми обговорюємо важливі побутові питання та знайомимось, вчимось жити разом та допомагати одна одній. Після двох таких зборів деякі мешканки виявили бажання піти в індивідуальну терапію, що вважаємо досить хорошим результатом нашої роботи з мешканками прихистку..

World Central kitchen безкоштовно надає нам дворазове харчування та додатково фрукти для дітей щодня до кінця червня. Також мешканки можуть відвідувати відкриті події, які проводить наша організація.

Обидва прихистки ми забезпечили всім необхідним для життя (постіль, ковдри, посуд, рушники, предмети декору, ігри для дітей та ін.) завдяки нашим дружнім та партнерським зв’язкам. Наприклад, з Арена-Львів, львівськими активістками  ФемМайстерні та десяткам небайдужих, які приносили і приносять безліч необхідних речей для створення комфорту та затишку для наших мешканок.

Всі членкині Феміністичної майстерні, зокрема команда кризового напряму, яка, власне, і координує роботу, пишаємось тими прихистками, що нам вдалось створити.

Більшість комунальних прихистків, які були організовані у школах та дитячих садочках, розформовують до кінця червня, щоб підготуватися до роботи на осінь. Тож величезна кількість біженок знову в пошуках житла. Зокрема, більшість людей, які у нас живуть, вже проживали у Львові та області кілька місяців, але виникла потреба шукати нове житло. Тож необхідність надавати людям житло все ще актуальна. Дві членкині нашої команди також є внутрішньо-переміщеними особами. Тому для нас допомога жінкам з дітьми, які постраждали від війни, є ще й особисто важливою всі ми по-своєму прагнемо повернути собі відчуття Дому та Безпеки. 

Текст: Катерина Довбня, менеджерка ГО "Феміністична майстерня"