Депутат Львівської міської ради від партії “Голос” Ігор Шолтис перешкоджає діяльності громадянського суспільства, зловживаючи владними повноваження. Депутат Шолтис, відомий своїми ультра-консервативними поглядами, наполягав на забороні проведення публічних подій Феміністичної майстерні, розповсюджував фейки та використав свій мандат для тиску на громадських активіст_ок через звернення до СБУ.

Досить боротися з насильством       

У рамках міжнародної кампанії “16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства” за нашої організації мала відбутися низка подій. Серед них дві події про протидію сексуальним домаганням, які ми організовували спільно із студентством ЛНУ ім. Франка і ЛТЕУ та спеціалістками “ЮрФем. Освіта”. Інша подія — воркшоп від спеціалістки з протидії гендерно зумовленому насильству про те, як зупинити насильство, якщо ви стали його свідком, у МолоДвіж Центр. Львів.

Одну подію ми були змушені відмінити, ще дві перенести. В останній момент з нами зв’язалась адміністрація навчальних закладів з проханням відмінити заходи, зіславшись на сесію. Виявилось, що до адміністрації звернувся обурений Ігор Шолтис, а у якості аргументу використав світлини нашої активістки, не залученої до події, з її особистого блогу. До такого прийому Ігор вдається не вперше, він вже публічно разом з одіозною групою “Традиція і порядок” ініціював цькування  активістки у травні минулого року.

Подію про втручання свідка депутат теж не оминув увагою. Але адміністрації молодіжного простору Шолтис показав не лише світлини активістки, а й своє депутатське звернення до СБУ проти нашої організації та інших колег. До з’ясування обставин та із міркувань безпеки ми перенесли цю подію.

У Facebook Ігор хизується своєю агресією в наш бік і погрожує, що зможе більше

Наступ на репутацію фемруху         

Паралельно із спробами Шолтиса відмінити наші заходи, відбулась ганебна провокація, яка в ході активістського розслідування привела… Знову до депутата.

Пост депутата про мирний протест, де використані фото плакатів провокаторів (Джерело: Facebook-сторінка Ігор Шолтис)

На мирному протесті ініціативи “Білкіс”, узгодженому з міською владою та поліцією, проти сексистської реклами мережі “П’яна вишня” крім активісток, з’явилися молодики з неоднозначними провокативними гаслами. Серед них були гасла “Зніміть голу жінку з вивіски та відправте радикалам на фронт”, “Жінці одиноко на логотипі, додайте чоловіка” із зображенням актора гейпорно. На останньому плакаті провокатори розмістили елементи логотипу ГО “Феміністична майстерня”.

Активістки “Білкіс” оперативно роз’яснили про провокативні гасла та свою непричетність до них, але депутат вирішив на це не зважати. Він написав пост про протест та звернув увагу саме на ці плакати так, ніби їх створили самі феміністки.

Розслідування “Білкіс” про зв’язок Шолтиса з провокаторами на мирному протесті (Джерело: Іnstagram-сторінка fem.bilkis)

Згодом активістки “Білкіс” знайшли зв’язок між провокаторами на акції та Ігорем Шолтисом. У соціальних мережах вони побачили спільні фото Шолтиса з тими самими провокаторами.

Провокативних гасел від знайомих депутата не витримала навіть аудиторія самого Ігоря. На зображеннях коментарі до світлин з плакатами провокаторів під постом Ігоря Шолтиса (Джерело: Facebook-сторінка Ігор Шолтис)

Не впізнати в псевдоучасниках протесту своїх товаришів по спортмайданчику та консервативному руху “Суспільство майбутнього” Ігор навряд чи міг. Хоча й обачливо обрізав їхні обличчя на світлинах у пості. Тож ми вважаємо, що депутат навмисно надав неправдиву інформацію, щоб дискредитувати учасниць протесту, нашу організацію та феміністичний рух в Україні взагалі.

СБУ береться за справу?

Одними маніпуляціями та медійними перекручуваннями Шолтис не обмежився. 6 грудня він, використавши свої владні повноваження, підписав депутатське звернення до СБУ у Львівській області.

Депутатське звернення Ігора Шолтиса до СБУ

У  ньому він заявив, що ГО “Феміністична майстерня” є співорганізаторкою “масового заходу” біля Львівської міської ради, який він вважає незаконним. По-перше, це не “масовий захід”, а мирне зібрання. По-друге, зібрання відбувалося не біля ЛМР (пл. Ринок, 1), а біля “П’яної вишні” (пл. Ринок, 11). І, по-третє, ми підтримуємо боротьбу товаришок з “Білкіс”, але ми не були співорганізаторками. Жодних доказів для підтвердження своїх слів депутат не надав. Згідно з документом, він лише “вважає, що такі заходи спрямовані на дестабілізацію ситуації в Львівській області”, а сама акція викликала “суспільне обурення, яке може призвести до негативних наслідків”. Про те, що до “суспільного обурення” доклався й сам депутат зі своїми товаришами-провокаторами, він замовчує. Які ж саме “негативні наслідки” мав на увазі Шолтис, невідомо. Можливо, підвищення обізнаності громадян та громадянок про недопустимість сексизму в рекламі.

Нагадаємо, протест був зареєстрований у міських органах влади, а на самій акції були присутні поліцейські. Більше того, протест відбувався кілька разів у різні дні і жодного разу поліція не робила спроб його припинити. Чому ж поліцейські не припинили незаконний, на думку Шолтиса, протест? Можливо, власник мандату не знав, що в Україні, на відміну від нашого східного сусіда, демократичне право на мирне зібрання має вагу. І це право під час воєнного стану дійсно може бути обмеженим, але, наприклад, вироком суду. Бажання окремих депутатів, які систематично тиснуть на громадянське суспільство, при прийнятті таких рішень можуть не враховуватися.

Чого ж хоче депутат? Заблокувати діяльність громадянського суспільства, що навіть в часи повномасштабної війни прагне розвитку і розширення демократичних прав і свобод, вибравши собі кілька мішеней: ГО “Феміністична майстерня”, “Білкіс” та ГО “Соціальний рух”. Але ми не припинимо нашу роботу, адже за нами стоять інтереси жінок, дітей, робітниць та робітників, людей, які втратили домівки, тих, що страждають від насилля та багатьох інших.

Кримінальна відповідальність для Шолтиса

Залякування і репресії через владні механізми це інструмент, не сумісний з розвитком громадянського суспільстві. Ба більше, дії Шолтиса підпадають під кримінальну відповідальність: Стаття 170 “Перешкоджання законній діяльності професійних спілок, політичних партій, громадських організацій”

Досягнення гендерної рівності та викорінення всіх форм насильства і дискримінації — це той шлях, по якому Україна йде до Європейського Союзу. Це елемент тої сильної, незалежної, прогресивної держави, за яку ми зараз боремося на противагу небажаним “обіймам” консервативного, традиціоналістського, патріархального “братського народу”. 

На цьому шляху різні актори громадянського суспільства об’єднують зусилля: активістки, громадські організації, комунальні установи, органи влади. Варто нагадати, що за останній рік ратифікована Стамбульська конвенція та прийняти національний план дій “Жінки. Мир. Безпека”, і ми бачимо, що феміністичні цінності та боротьба близька як бійчиням ЗСУ, так і першій леді країни.

Ми вже понад 8 років працюємо в цій площині: займаємося просвітництвом та проводимо події задля поширення ідей гендерної рівності та недискримінації, адвокуємо потреби вразливих груп, надаємо спільно з колегами інформацію та інструменти для протидії насильству та об’єднуємо людей зі спільними цінностями. З початком повномасштабного вторгнення наша організація почала надавати житло, гуманітарну та психологічну підтримку ВПО, підтримує літніх жінок та дітей.

Тож якщо на нашому шляху до вільної та демократичної країни стоять ті, хто блокують нашу роботу, ми маємо боротися з ними так само, як боремося з усіма видами дискримінації та насилля. І не залякуванням та цькуванням, а в правовому полі та цивільними шляхами.