Як вбити клин між жінками? Зробити так, щоб вони ненавиділи одна одну, та ще й сприймали це як щось цілком звичайне. Як посилити цю ворожнечу? Створити ілюзію того, що тільки щось чоловіче варте уваги й поваги.

З самого дитинства дівчаткам нав’язується ідея конкуренції між дівчатами. Пам’ятаєте такий специфічний пласт усної народної творчості як анекдоти про «страшну подружку»? З нього ростуть ніжки приниження жінок, що виглядають з точки зору сучасної моди нездоровими, мають зовнішність, яка не вписується у поняття конвенційної краси тощо. Наслідком такої конкуренції є приниження в інтернеті та в побутовому спілкуванні за власні тілесні особливості та звички. Тільки-но напишеш на якомусь форумі що не ходиш на фітнес й обожнюєш пролежувати диван, то прийде купа критики: а ти скоро розпливешся й станеш страшна, а я не лежу, а стрибаю на скакалці 500 разів на відміну від тебе, давай, качай прес. Й зрозуміло, що мета не вмотивувати адресатку меседжів мати фігуру певних параметрів, а самоствердитись. Прихильницям дивану не можуть пробачити того, що вони нічого не роблять й щасливі, а критикуючі особи вклали, наприклад, в створення певної фігури купу зусиль.

Як щодо міфу про нереальність жіночої дружби? Жінкам може бути просто добре разом в компанії одна одної, цікаво й весело, але куди без насміхань на кшталт: «Ви не поділите хлопця чи сукню й ваша дружба скінчиться». При цьому в противагу ідеї про начебто нереальну жіночу дружбу подається ідеал чоловічої дружби: міцної, правильної, нерушимої, такої як треба. Пам’ятаю, як було приємно, коли у чоловічій компанії мене вважали «своїм пацаном», бо дружба з дівчатами здавалася мені чимось примарним. Зараз дуже соромно, що певна кількість контактів з надзвичайними жінками втрачена через мою недбалість та невміння подолати гендерні стереотипи й упередження. Втраченого не повернеш, та хоча б погляди на дружбу та спілкування в мене сильно змінилися.

Патріархат активно нав’язує ідею статусності жінки. Вона не може бути сама по собі. Вона повинна поєднувати в собі ідеальну доньку, неодмінно спілкуватися с з братами-сестрами, бути гарною дружиною й неодмінно матір’ю. Здебільшого все зводиться до того, що саме донька має з дитинства «тренуватися»  щоб навчитись гарно обслуговувати майбутнього чоловіка. Змалечку пропагується надцінність хлопця у житті. Далі дівчинку будуть прискіпливо розглядати: чи почала зустрічатися? Чи не засиділася в дівках? А як засиділась, то точно щось не так з нею, бо вже час змінювати один статус на інший.

Вихід з безперервного кола ненависті є. І він — у солідарності. Солідарності з іншими жінками, для якої не обов’язково робити щось незвичне. Прислухайся до потреб дівчаток-підлітків. Обери жінку, якщо ти знаходишся не керівній посаді. Й тягар століттями накопиченої ненависті почне потихеньку випаровуватись.

Авторка: Ксенія Чубук
Ілюстрація: https://joannaneborsky.com


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.