Ситуації, які пов’язані із сексуальним насильством (домагання, зґвалтування тощо), на жаль, є непоодинокими. Така ситуація може трапитися будь-де, навіть у медичному закладі.

Порада: якщо пацієнт/ка вбачає, що дії спеціаліста/ки мають ознаки сексуальних домагань, є незрозумілими та неприємними, варто повідомити про те, що такі дії є неприйнятні, та вимагати припинити таку поведінку. Заявити кривднику/ці про неприпустимість таких дій, а також що це є правопорушенням. За можливості якнайшвидше припинити прийом.

Як діяти після цієї ситуації: йти в поліцію чи викликати її на місце?  

Варто пам’ятати, що сексуальні домагання – це правопорушення. З метою оперативного реагування на подію доцільніше на місці викликати поліцію. У повідомленні чітко вказати суть правопорушення, час, місце та адресу. Відповідно до відомчих інструкцій поліції, після отримання виклику на лінію “102” на місце події має бути направлена слідчо-оперативна група, до повноважень якої, зокрема, належить фіксування та вилучення слідів кримінального правопорушення, речових доказів. 

Така оперативність надасть змогу забезпечити схоронність медичної документації, слідів злочину та відібрати первинні пояснення від кривдника/ці, що перешкодить йому/їй надалі вигадати свою історію щодо ситуації. 

Для підтримки та допомоги на місці також рекомендую постраждалій/ому/им повідомити про подію людині, якій вона/він/вони довіряє. Це можуть бути друзі, подруги, близькі люди або ж адвокат/ка. Оскільки після пережитого клієнти/ки досить часто отримують ще більший стрес під час документування та спілкування з поліцією та кривдником. 

Водночас на практиці досить часто буває, що постраждалі, будучи в шоковому стані або не до кінця усвідомлюючи, що сталося, чи з інших причин, не відразу звертаються до правоохоронних органів. У будь-якому разі пацієнт/ка можуть звернутися до відділу поліції з заявою про вчинення злочину, яку правоохоронці зобов’язані прийняти та розпочати розслідування. 

Чи надавати розголосу цій ситуації. Якщо так, то коли і як? 

Вчинення сексуальних домагань, як і будь-якої форми сексуального насильства, незалежно від того, ким вчиняється і де, не повинно замовчуватись в суспільстві. Однак варто пам’ятати про презумпцію невинуватості та персональні дані, які не можуть розголошуватись без згоди особи. Поширення даних лікаря/ки без його/її згоди, а також деталей досудового розслідування тягне за собою відповідальність відповідно до закону.   

Як убезпечити себе від таких ситуацій (якщо це можливо)? 

Постраждати може будь-хто. Варто просто усвідомлювати, що таке сексуальне насильство, які його форми, які існують інструменти захисту, аби у випадку, якщо трапиться така ситуація, знати, як діяти.

Матеріал підготувала Валентина Слободянюк, адвокатка «ЮрФем: підтримки»