«Діти не чекають, бо війна. Місячні не припиняються через війну», — каже Керолайн Гіксон, європейська регіональна директорка Міжнародної федерації планованого батьківства. Експерт_ки висловлюють занепокоєння щодо короткострокових і довгострокових наслідків обмеженого доступу до послуг, пов’язаних із репродуктивним здоров’ям. Це послуги, що включають медичну допомогу та консультації, профілактику захворювань та небажаної вагітності, аборти, а також допомогу жертвам сексуального насильства. 

Глобальна інфраструктура охорони здоров’я вже була виснажена пандемією, каже Енн Мур, дослідниця з Інституту Ґуттмахера, нью-йоркської дослідницької та політичної організації з питань сексуального та репродуктивного здоров’я та прав. “Ця гуманітарна криза починається з вичерпаних ресурсів постачальників медичних послуг, дефіциту товарів — ослабленої інфраструктури охорони здоров’я в цілому в усьому світі,” — каже вона.

Контрацепція та гігієна

Доступ до контрацепції є вкрай важливим репродуктивним правом. І мова не лише про презервативи, а й про гормональні препарати, екстрену контрацепцію та інші. І з одного боку ми розуміємо, що війна створює складнощі для ввозу контрацептивів, а з іншого бачимо ініціативи влади, що ускладнюють доступ до екстреної контрацепції. Нагадаємо, що екстрені контрацептиви потрапили до переліку рецептурних препаратів і тепер неможливо їх придбати без рецепту від лікаря.

Варто зазначити, що багато жінок повністю чи частково у задоволені потреб, пов’язаних із репродуктивним здоров’ям, залежать від гуманітарки. Це і медикаменти та контрацептиви, і прокладки та тампони у достатній кількості. Причин цієї залежності декілька логічстичні складнощі та дефіцит в окремих регіонах, відсутність грошей на покупку необхідних товарів у достатній кількості.

Аборти

Незважаючи на спроби консервативних ініціатив підняти тему заборони абортів, у нашій країні продовжує діяти ліберальне законодавство щодо абортів. Але це не означає, що всі українки під час війни мають рівний доступ до безпечного переривання вагітності.

Жінки можуть не мати можливості фізично добратися до лікарень через бойові дії. Крім того, відсутність роботи, економічна залежність, зменшення доходу, які стають масовими під час війни навіть у відносно мирних українських містах, зменшують доступ до можливості звернутися до лікар_ки та оплатити процедуру і/чи додаткові витрати. 

Вагітність, пологи і… після

Війна беззаперечно ускладнює увесь процес вагітності та пологів через постійний стрес, небезпеку для життя, яку несуть постійні обстріли, можливі відключення електропостачання, ускладнений доступ до медичних послуг. Ми ніколи не зможемо забути жахливі кадри після обстрілів пологових будинків, як і фото вагітних, що змушені перебувати в бомбосховищах лікарень.

Галина Майструк, гінекологиня-онкологиня, зазначає, що після пологів все не закінчується. «Жінки залишаються в клініках два-три дні, а потім їм потрібно йти додому», — каже спеціалістка. «А будинок бомбардують. Не допомагають раптові повітряні тривоги, коли потрібно все покинути і за хвилину піти в укриття. Уявіть собі: як ви можете годувати грудьми, як ви можете організувати догляд?»

Сьогодні нам складно навіть оцінити ту шкоду, яка може бути нанесена репродуктивному здоров’ю жінок через війну. І мова не лише про складність оцінки наслідково-причинних зв’язків, а й недостатній фокус на темі взагалі. Ми маємо суспільну дискусію про “обов’язок” жінок щодо відновлення демографічної ситуації у післявоєнній відбудові країни, але не маємо широкого усвідомлення впливу на ту ж демографію наслідків неочевидних та табуйованих проблем. 

Як на репродуктивне здоров’я жінок у довгостроковій перспективі вплине обмежений доступ до води в зонах активних бойових дій і, як наслідок, обмежена можливість регулярно митися, прати та міняти білизну? Чи потреба економити прокладки і тампони, замінюючи їх з недостатньою частотою? Скільки жінок були змушені звернутися до народних чи підпільних (а отже й небезпечних) методів переривання вагітності, бо не змогли добратися до лікарні через бойові дії, отримати конрацепцію (у т.ч. й екстрену)? Які наслідки для здоров’я матимуть жінки через неможливість вчасно звернутися до гінеколог_ині, придбати медикаменти та почати необхідне лікування? Чи жінки після складних пологів у підвалах лікарень?  

Джерело (частково): Wired