Коли у Франції почалися президентські перегони, інтернет-громадськість вибухнула. Здивування, осуд і обурення ятрили душі людей, що зацікавилися біографією Емануеля Макрона. Тому під статтями про цього кандидата швидко  нагромаджувалися коментарі, точилися дискусії. Вогонь емоцій палав, і хоча ця пожежа тривала недовго, але залишила після себе чимале попелище. Що насправді викликало емоційне пожвавлення у світі? Невже передвиборча програма чи дебати з участю Макрона? Ні, це були фотографії, які спричинили галас серед прихильників “нормальних” шлюбів. Кандидат у президенти Франції Еммануель Макрон з дружиною Бріжит Торньє – ось ті провокатори, яких спіймали об’єктиви фотоапаратів.

Тоді була викрита жахлива правда: Макрон одружився на жінці, що старша за нього на 24 роки. Найгірше, що це добре помітно і ніяким чином не приховаєш різницю у віці. Бріжит Торньє – літня жінка і залишиться в цьому стані, бо час не повернеш. Тому кожна фотографія з Бріжит і Макроном становить собою більше ніж  компромат. Це пародія на звичний шлюб, де чоловік має бути старшим, це глузування над консервативними цінностями. Бо усім нам добре відомо, що павутиння зморшок чи шрами дозволені лише чоловіку. Це мужньо! Свідчення того, що він загартований у життєвих боях. А чоловіча врода, кому вона потрібна? Жінки нібито про неї не думають, цінують інші якості. На цьому упередженні ґрунтується впевненість чоловіків. Як щодо жінки у шлюбі? Звісно, вона має бути молодшою за чоловіка, бо їй ще народжувати (принаймі дві дитини, та чим більше – тим краще). Аргументи: жіночий вік короткий, є така народна мудрість. Вродливою має бути дружина, з гладким обличчям і стрункою фігурою. Хай не дратує коханого мужа нагадуванням про швидкоплинність часу, бо він любить очима. Чоловіки – естети від народження. Тому в суспільстві розповсюжено уявлення про ідеал дружини – гарна, ніжна і молода пані, яка безумовно поважає свого чоловіка і прагне йому догодити.

У випадку з Еммануелем Макроном все складно… Де там повага до всього чоловічого роду? Бріжит Троньє знищила її. Безперечно, ця жінка випромінює нахабство, ніби хизується своїм літнім віком, коли йде з чоловіком Еммануелем та посміхається людям. Авжеж, пропозицію прийняла, дітей не народила. Що там казати про сьогодення, коли з початку їхніх відносин усе пішло не за планом – Еммануель закохався у вчительку Бріжит і згодом, через багато років вони одружилися. За цей час він піднявся до вищого щаблю влади. Ось так особисте стало політичним.

Ця історія нагадує перевертня. Відомо, що патріархальне  суспільство плекає іншу модель відносин: досвідчений чоловік стає маяком для дівчини. Він вчить її жити, виховує, з урахуванням своїх цінностей і потреб. Усе заради родини, про яку він наполегливо розповідає цій дівчині, обраної для шлюбу. Саме такий союз вважається доволі міцним і перспективним. Уявімо протилежну ситуацію: досвідчена жінка чинить великий вплив на особистість юнака, щоб згодом укласти з ним шлюб. Дехто делікатно скаже “вони не мають майбутнього, бо це неприродно”, а інші винесуть вирок “обережно – педофілія”.

Якщо чоловік покохав жінку набагато старшу за нього, це виглядає дивно, бо в підсвідомості більшості живе переконання: цінність жінки полягає у молодості та красі. Коли вона втратила і перше, і друге, то, мабуть, вже не варта кохання. Хай посунеться, і дасть дорогу молодим дівчатам. Як це, наприклад, зробила Івана Трамп, перша дружина Дональда Трампа. Врешті-решт цей бізнесмен і політик  заспокоївся на шлюбі моделлю Меланією Кнаус, яка молодша за нього на 24 роки. Та ж різниця, що у Еммануеля Макрона з дружиною, але громадськість сприйняла це спокійно, та у деяких випадках схвально. Ніхто не називає Трампа старим дідом, що занапастив молоду жінку. Цей шлюб цілковито влаштовує патріархальний світ, в якому заможний чоловік вважається привабливим незалежно від віку. Натомість літня жінка, навіть якщо має статок, “пристойно” виглядає поряд з ровесником чи тим, хто навіть старший за неї. Пара Макрон на цьому тлі – це цікавий виняток і виклик патріархальній моралі. Я впевнена, що це лише початок.

Авторка: Катерина Холод
Ілюстрація: Amaia Arrazola


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.