Розповідати дітям про фемінізм складно, однак необхідно, і це не залежить від статі дитини. Необхідно принаймні для того, аби навчити їх приймати себе, поважати чужі кордони і оцінювати людину не за гендерною належністю, а винятково за людськими якостями. Тому коли наступного разу будеш придивлятись подарунок дитині, май на увазі ці чотири книги:

Астрід Ліндґрен «Пеппі Довгапанчоха»
Книга надзвичайно цінна своїм революційним баченням і, хоч вона була написана ще у 1945 році, транслює важливу думку: дівчата бувають різними. Не тільки за стереотипом «тиха і чемна», що й досі люблять нав’язувати. Дівчата можуть усе. Рудоволосе дівчисько здатне на будь-які подвиги – від подорожі у відкритому морі до підняття коня однієї рукою. І навіть у подібних пригодах можна побачити подвійний сенс: у морських мандрах Пеппі помітна тяга пізнавати світ на противагу звичному, зокрема на той час, сидінню вдома; піднятий однією рукою кінь може символізувати надлюдську внутрішню силу і прагнення до нових висот.

Ліндґрен А. Пеппі Довгапанчоха / Астрід Ліндґрен. – Київ: Рідна мова, 2017. – 248 с.

Та все це вже більше літературознавча жага пошуку подвійних сенсів, а для дітей все це кльові пригоди, де Пеппі – чудовий прототип сильної дівчинки, яка чхати хотіла на всі стереотипи. Та й революційний дух зазвичай добре резонує не тільки в дітей, а й деколи у дорослих жінок. Не книга, а справжній скарб!

Фріда Нільссон «Гедвіґ»
Якщо ж Пеппі вважається персонажкою з фантастичними здібностями, то Гедвіґ – це звичайна дівчинка, з якою дуже легко себе протиставляти. Живе собі на хуторі, де поряд нікого нема, нудьгує й очікує на школу, де, власне, вона й почне вичворяти все, що на думку спаде! Дівчинка – невгамовна бешкетниця, і найпрекрасніше в цій історії те, що їй дозволяють такою бути.

НІльссон Ф. Гедвіґ / Фріда Нільссон. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2018. – 208 с.

Гедвіґ чесна та безпосередня. А ще вона годує пуголовків вершками, викликає привидів і постійно знаходить пригоди на свою голову. Від всіх її авантюр неможливо відірватись, та ще й виникає хитра посмішка спільниці, коли ледь стримуєшся, щоб не пирснути, а тоді й захоплено зареготати від того, яка ж ця дівчинка вигадлива. Чудесна книга про те, як бути собою, а не підлаштовуватись під гендерну роль.

Лінда Ньюбері «Челсі-вок, 6. Дівчата за право вибору»
У цій книзі фемінізм проявляється вже не так у персонажах, як у самій фабулі. Події відбуваються 1914 року, напередодні Першої світової війни. Рух суфражисток у самому розпалі. Пояснювати дітям історичні події – складно. Авторка ж змогла пояснити все максимально просто та цікаво.

Ньюбері Л. Челсі-вок, 6. Дівчата за право вибору / Лінда Ньюбері. – Харків: Жорж, 2020. – 184 с.

Головна героїня, 12-річна Поллі, так само не цікавиться всім, що відбувається у світі, як, власне, і сучасні діти, однак тут вже використовується вдалий прийом: Поллі знайомиться з двома суфражистками, які і пояснюють, чому вони борються за своє право голосу і навіть ладні заплатити за це власним життям.

Звучить все вкрай серйозно, навіть не по-дитячому якось, проте дитяча наївність, з якою подається історія, показує все в іншому світлі. «Дівчата за право голосу» не лишень знайомить нас з суфражистками, а й вчить йти до своїй мрій та боротись за свої погляди.

Елена Фавіллі, Франческа Кавалло «Казки на ніч для дівчат-бунтарок»
Казкові розповіді про жінок, що змінювали світ, ідеально підходять для виховання дітей без гендерних стереотипів.

Фавіллі Е. Казки на ніч для дівчат-бунтарок / Елена Фавіллі, Франческа Кавалло . – Київ: #книголав, 2016. – 224 с.

Зі сторінок підручників діти все частіше й частіше бачитимуть чоловічі обличчя, що створюватиме для них ілюзію, що жінка завжди була десь окремо, десь на узбіччі розвитку цивілізації. У дівчаток це породжуватиме внутрішню мізогінію та комплекс меншовартості, а хлопчикам – змальовуватиме картину чоловічого панування як норми.

Тому такі проекти як «Казки на ніч для дівчат-бунтарок» допомагають дітям розуміти безмежність їхніх можливостей у світі, де все залежить від твоєї праці та цілеспрямованості, а не статі. Адже жінки також можуть створювати надзвичайні речі.

 

Текст: Роксана Шевчук
Ілюстрація: Beth Jones

Підтримати нас на Patreon!         Залишити відгук! 


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.