У сучасному світі, де стигматизація та мовчання щодо різних аспектів жіночого здоров’я досі існує, тема менструації залишається однією з найбільш табуйованих.

Проте ми хочемо розбити цю стіну мовчання, щоб зробити наш світ більш освіченим, емпатичним і підтримуючим для всіх жінок, дівчат та людей, що менструюють. Тому ми підготували допис про першу менструацію разом з освітянкою та біологинею Аллою Солод.

Чи буде мені боляче?

Це все залежить від багатьох факторів. Найперший – особливість твого організму. Під час перших трьох днів місячних, внаслідок сильного скорочення м’язів матки під дією гормону простагландину, у багатьох може бути спастичний біль внизу живота. Він може зберігатись протягом усього життя або змінюватись з часом.

Спазми – це неприємно, вони можуть впливати на твій фізичний стан та настрій протягом перших днів. Для полегшення болю порадься з батьками та лікарем/кою про знеболювальні, які допоможуть тобі знизити біль від спазмів.

Також тобі можуть допомогти прикладання грілки або теплого компресу до низу живота, фізичні активності з помірним і легким навантаженням.

Якщо ж знеболювальні не допомагають, ти відчуваєш дуже сильний біль або присутнє блювання – звернись до лікаря/ки. Такі сильні напади болю та симптоми можуть сигналізувати про наявність проблеми.

Не бійся ділитись своїми відчуттями з близькою людиною. Підтримка людей зі схожим досвідом і розділення його також допомагають переживати дискомфорт від болю.

Мені 13, а менструації немає, хоча є у всіх подруг. Що з цим робити?

По-перше – це абсолютно нормально. Перша менструація в нормі настає від 10-16 років. Розумію, що складно не відчувати себе частинкою нового досвіду серед друзів і хочеться розділити цей етап разом.

Час настання першої менструації – індивідуальний для кожної людини. Він може залежати від спадкових факторів, тому якщо є нагода, можеш розпитати маму та бабусю, коли місячні почались у них.

Також здорова вага тіла важлива для початку статевого дозрівання. Тому важливо збалансовано харчуватись та не силувати тіло дієтою, якщо вона не була призначена лікарями.

Зазвичай, за два роки до початку менструації ти можеш помітити такі зміни як початок росту грудей, ріст волосся під пахвами та на лобку. Також можуть початись прозорі виділення з піхви, які не мають запаху. Це все свідчить, що з тобою усе добре і організм готується до перших місячних.

Як користуватися прокладками та які обрати?

Зазвичай прокладки є надійними помічниками при менструації. Вони можуть мати липкі крильця, які допомагають фіксувати прокладку на білизні і запобігати протіканням. Варто обирати прокладки під кількість виділень під час менструації. Вони можуть позначатись крапельками і написом (Light, Normal, Super, Night).

Це нормально, що під час місячних кількість виділень змінюється. Зазвичай більш інтенсивні – в перші два дні і менші в наступні. Тому можна мати декілька варіантів на кожен день циклу. Якщо ж ти протекла – це нормально. Зрозуміти свій організм, обрати свій засіб гігієни – це шлях, який проходить людина з менструацією.

Якщо відчуваєш, що не почуваєшся захищеною/им/ими з прокладкою, спробуй інші засоби гігієни або не бійся експериментувати з іншими брендами.

Важливо, що під час використання прокладок необхідно дотримуватись правил гігієни, як от вчасно міняти (3-4 години), мити руки до і після, підмиватись теплою водою спереду-назад. Якщо ти відчуваєш необхідність змінювати прокладку кожну годину через дуже рясні місячні – необхідно звернутись до лікаря/ки.

Тампонами можуть користуватися незаймані?

Так, існує поширений міф, що тампони можуть пошкодити «дівочу пліву» (гімен) у дівчат, які не мали статевого контакту з проникненням. Гімен є шаром еластичної тканини, який має отвори для виведення виділень та менструальної крові з вагіни. До речі, розташування та форма цих отворів також відрізняються, а в деяких випадках гімен може бути відсутнім, або ніколи не розриватися.

Під час статевого дозрівання гімен стає дуже еластичним і не може бути пошкоджений за допомогою тампона. Тому тампонами можна користуватись від початку першої менструації.

Звісно, що перше використання може бути трохи дискомфортним і хвилюючим, особливо, якщо тампон неповністю введений. Але це нормально і з практикою введення тампону буде швидким і безболісним.

Головне – дотримуйся правил гігієни: обов’язково змінюй тампон максимум через кожні 6 годин та вводь його ретельно вимитими руками з милом.

Не хочу юзати прокладки і тампони. Є альтернатива?

Один з головних мінусів прокладок та тампонів є їх шкода навколишньому середовищі, вони дуууже довго розкладаються. Також ціна на одноразові засоби кожен місяць може бути некомфортною. На допомогу можуть прийти багаторазові засоби гігієни.

Перший – це менструальна чаша. Вона буває різних розмірів залежно від кількості виділень, виготовлена зазвичай з медичного силікону та має форму перернутого куполу з хвостиком. Вона вставляється у піхву і збирає кров всередину. Ти можеш зливати кров, промивати її та використовувати знову максимум через кожні 10 годин, або швидше, під час її заповнення. Для дівчат зазвичай найкраще використовувати більш жорсткий матеріал чаші, який легше розкривати всередині, та найменший розмір.

Навчитись вставляти та виймати чашу може зайняти якийсь час, тому краще спробувати перший раз в день, коли ти знаходишся вдома і можеш спокійно спробувати і не боїшся протікань. Загалом, з нею можна плавати, займатись спортом, вона не відчувається всередині.

Чаша має бути стерилізована до та після використання під час циклу.

Іншою альтернативою можуть слугувати менструальні труси та багаторазові прокладки.

Багаторазові прокладки виробляються з бавовни та додаткового шару водовідштовхуючих тканин, так само як і одноразові прокладки, їх необхідно часто змінювати та мити спочатку у холодній воді, а потім з пральним засобом. Це більш екологічна альтернатива одноразовим прокладкам, а також більш економічна. Також матеріал цих прокладок дозволяє шкірі менше пріти та не викликає алергічних реакцій та натирань.

Менструальні труси містять додатковий шар вшитий всередину трусиків, який вбирає вологу і не дає їй просочуватись назовні. Такі трусики так само слід міняти кожен день та мити одразу після використання. Вони також викликають менше подразнень. І прокладки, і труси бувають різного розміру, на різну кількість виділень та різних кольорів.

Яким би не був твій вибір – не бійся експериментувати та шукати той, в якому комфортно саме тобі.

Як довго триває менструація?

Сам менструальний цикл триває від 21-35 днів, в середньому +-28 днів. Сама фаза менструального циклу з виділенням крові може тривати від 3 до 7 днів, в залежності від організму людини.

Нерегулярний цикл — це норм?

У перший рік нерегулярний цикл є абсолютно нормальним, оскільки організм адаптується до нових змін. Якщо ж цикл продовжує мати нерегулярний характер після першого року, варто проконсультуватись із лікарем/кою. Важливо завести таку звичку як менструальний календар (існує багато варіантів застосунків на смартфон), де можна відмічати дні місячних, що полегшить відслідковувати цикл, свій стан та комунікувати про це з лікарем/кою.

Чи ок говорити про менструацію відкрито в школі і з батьками?

На жаль, тема менструації досі може бути табуйована у суспільстві. Якщо ти відчуваєш довіру до батьків та твого близького оточення – це абсолютно нормально ділитись своїми переживаннями, просити поділитись своїм досвідом, попросити про допомогу з покупкою засобів гігієни, візитом до гінеколога тощо. У школі також залежить від твоєї конкретною ситуації, чи комфортно та безпечно тобі попросити вийти змінити прокладку та не ховати її, відкрито говорити про погане самопочуття через місячні. Яким би не було відношення твого оточення до теми менструації, пам’ятай, що місячні – це природнє явище організму здорової людини, воно не робить тебе гіршою людиною, «нечистою» і не є приводом для сорому. Якщо в твоєму близькому оточенні немає людей з якими ти би могла/міг/могли поділитись, у тебе завжди є спільнота однодумиць в ФМ, де можна говорити відверто та бути прийнятою. А ми будемо робити все залежне, щоб тема менструації перестала вважатись якимось монстром у суспільстві і більше людей мали змогу не соромитись свого організму 🙂