Вже 80 серій поспіль на українському телебаченні йде серіал «Райське місце». Часто зустрічаю критичний аналіз закордонних серіалів, профеміністичних чи ні. Настав час проаналізувати мейнстрімний серіал від телеканалу «Україна».


Більшість вітчизняного кінопродукту експлуатує гру на так званій полярності образів. Є умовна Попелюшка (головна героїня). Є умовна Зла Сестра (частіше за все — нинішня дівчина хлопця, якому в майбутньому сподобається Попелюшка. І, безумовно, Зла Мачуха — начальниця середньої ланки або майбутня свекруха головної героїні. Якщо говорити конкретно про серіал «Райське місце», то там розповідається історія дівчини Ніни Костюк, яка зовсім юною, без освіти, пішла працювати в готель. Там зустріла сина хазяйки й тут все закрутилося. З серіалу в серіал кочує образ Слабкої й Нещасної головної героїні, за яку вирішують як їй жити родичі, хлопець, хто завгодно, але не вона.

Механізм такий: «усі або майже усі жінки навколо погані, бо є конкурентками або просто недоброзичливими, одна героїня хороша». Тобто найчастіше в «конвенційно жіночих» серіалах (пам’ятаємо, що у серіалу немає гендеру і його може дивитись хто завгодно, еге ж?) є велетенський шар мізогінних настанов. Як вони реалізуються? Суперниця героїні завжди примхлива багата донька або просто привілейована дівчина, яка умовно погана лише через те, що займає серце Принца, як от Крістіна у серіалі, який ми розглядаємо. Головна героїня завжди «не дотягуватиме» до ідеальної поганої нинішньої дівчини. Це буде усіляко підкреслюватися оточенням: не той соціальний прошарок, не та зовнішність. Все не те! Згадаємо ту ж «Не родись вродливою», цей серіал просто розірвав рейтинги. Що знадобилось героїні щоб стати конвенційною й «вродливою»? Підстригтися, придбати одяг з бутіка й бути у відносинах з начальником! Усе.

За аналогічним шаблоном побудований й серіал «Райське місце». Тільки там, окрім переходу з одного соціального прошарку в інший, для прийняття була необхідна вагітність. Тобто Ніна стає дружиною заможного Семена (умовного Доброго Самаритянина, який одружився на ній, знаючи, що вона вагітна від його непутящого племінника Максима з вітром у голові). До цього дівчину цькувала свекруха, невістка свекрухи й інші привілейовані персонажки. Але з оголошенням новини про вагітність найбільша противниця відносин — та ж свекруха, Тамара Марченко, грюкає кулаком по столу й наказує домочадцям ставитися до Ніни добре. Бачите, що виходить? Тобто без дитини невістку можна гнобити, а з дитиною вже зась.

Ще одне небезпечне кліше масових серіалів — принцип відсутності покарання через родинні зв’язки. В серіалі названа мати Ніни, її тітка, накачавши героїню препаратами для зміни свідомості насильно віддає її заміж за нелюбого корчмаря Левка. Найменше, що може бути в реальності за такі дії — стаття 314 Кримінального кодексу України, а саме: «незаконне введення в організм наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів» плюс шахрайство з документами. А вибачилася — і, вважай, що й не було цього.

Звісно, фільми не повинні бути наче свіжий, духмяний сироп. Але хотілося б саме у ті часи, коли ідеї фемінізму стають популярними й вигулькують то на сторінках модних журналів, то на популярних новинних сайтах, бачити більше справді сильних і незалежних персонажок. До речі, тест Бехдель, як на мене, серіал не пройшов. Незважаючи на велику кількість жіночих персонажок, жінки не можуть говорити не про чоловіків. Або про коханого, або про сина.

Серіал ще не закінчився. Можу припустити, що позитивний фінал буде у дусі найромантичніших мелодрам. Але давайте вже зізнаємося: час героїні-індивідуалістки з сильним характером настав.

Авторка: Ксенія Чубук


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.