Біполярний розлад, простіше кажучи, це розлад настрою. Він відзначається чіткими періодами надзвичайної ейфорії та енергії (манії), а також епізодами глибокої, тривалої туги чи безнадії (депресія).
Стигма, яка оточує біполярний розлад, спонукає людей робити деякі стереотипні, шкідливі висновки. Ці міфи зберігають культуру, яка соромить людей з розладом і не дозволяє їм звертатися за допомогою.
Міф 1. Люди, я яких часто міняється настрій, ймовірно, біполярні
Правда: Зміни настрою, які трапляються при біполярному розладі, значно інтенсивніші за звичайні сум та радість.
Люди з біполярним розладом можуть (але не завжди) відчувати психоз, марення та мати ризиковану поведінку.
Коли ми припускаємо, що біполярний розлад – це так само просто, як бути «примхливим», ми применшуємо реальну боротьбу, через яку проходять люди з цим розладом.
Міф 2. Люди з біполярним розладом дуже агресивні та створюють багато проблем для суспільства
Правда: Реальність така, що люди з психічними захворюваннями частіше стають жертвами насильства, ніж кривдниками. Люди з важкими психічними захворюваннями в 2,5 рази частіше піддаються нападам, зґвалтуванням або пограбуванням, ніж загальне населення.
Але коли скоюється злочин і ця людина страждає на біполярний розлад, мейнстрімні ЗМІ дуже багато зосереджують на цьому. Це створює хибне враження, що біполярний розлад та інші психічні захворювання є причиною насильства в нашому суспільстві.
Міф 3. Насправді, якщо людина біполярна, то вона недієздатна
Правда: багато людей з біполярним розладом знаходять способи впоратися зі своїми симптомами або приховати їх. Деякі з маніакальних і гіпоманіакальних симптомів можуть навіть маскуватися під дуже функціональну людину.
Хоча порушення функціонування може бути основним тривожним прапором, воно не присутнє у кожної людини з біполярним розладом.
Міф 4. Манія – це полегшення для людей з біполярним розладом – це дуже весело
Для більшості маніакальні епізоди – це що завгодно, але не весело – вони можуть бути руйнівними.
Імпульсивність, пов’язана з манією, може призвести до рішень, які можуть зруйнувати чиюсь фінансову, емоційну чи фізичну безпеку. Це може призвести до серйозного відриву від реальності, а також до порушення здатності оцінювати навколишню дійсність.
Міф 5. Люди з біполярним розладом усі психотичні
Правда: Деякі важкі випадки біполярного розладу дійсно включають психотичні симптоми. Але біполярний розлад описує широкий спектр переживань, симптомів і проблем.
Цей міф підживлює стигматизацію про те, що означає бути «божевільним» — про те, що люди з цими хворобами втрачені, не мають контролю над реальністю або їх слід боятися.
Міф 6. Люди з біполярним розладом ніколи не бувають стабільні
Правда: Люди з біполярним розладом часто можуть відчувати періоди відносної стабільності між депресивними та маніакальними епізодами.
Крім того, багато людей з цим розладом можуть досягти стабільності за допомогою певної комбінації терапії, фізичних вправ, психотропних препаратів, дієти, постійного розкладу сну, духовних практик та інших цілісних методів зцілення.
Міф 7. Люди з біполярним розладом не можуть бути успішними
Правда: Абсолютно, однозначно, 100% неправда. Насправді у Вікіпедії є ціла стаття, присвячена відомим людям, які мають біполярний розлад.
Це, мабуть, найнебезпечніший міф з усіх, тому що він змушує багатьох людей з біполярним розладом відчувати безнадійність, ніби їхнє життя нічого не означає. Але насправді багато людей з цим розладом живуть неймовірним життям.
Джерело: everyday feminism