Феміністична майстерня спирається на чотири принципи в своїй діяльності. Це: горизонтальність, інклюзивність, залучення нових учасниць (жінок, транс- та інтерсекс-людей), відкритість до змістовного наповнення діяльності. Як ці принципи реалізуються на практиці?

Наші принципи – це засади, на яких ми вибудовуємо свою роботу, вишукуючи нові способи дії в умовах патріархального, ієрархічного, дискримінаційного і складного суспільного устрою. Щодня ми підважуємо як загальні норми і традиції, так і власні звички, погляди і фобії. Адже кожна з нас уособлює як прагнення до нового кращого світу, так і носить у собі відбиток застарілих суспільних настанов та практик. Це означає, що ніхто з нас не є абсолютним втіленням тих ідеалів, за які ми боремося. Тому ми присвячуємо багато часу саморефлексії, аналізу привілеїв, оцінці наших дій та розвитку. Цей процес — важлива частина нашої роботи. Бо ми є глобально відповідальними перед феміністичною громадою та шукаємо мотивацію до праці в розвитку та покращеннях на мікрорівні наших життів. 

Наш неформальний лозунг “Об’єднаймося і творімо!” служить ключем до розуміння того, як ми використовуємо наші принципи. Ми не ставимо за мету знайти в кожній ситуації абсолютного втілення горизонтальності чи інклюзивності. Наша мета — колективна дія. І ми шукаємо як у цьому процесі застосувати наші принципи.

Горизонтальність

Перш за все, наша організація — низова. Це означає, що в нас немає дуже чіткого розрізнення між “працівницями” та “аудиторією”. Ми = аудиторія, і потреби працівниць організації так само важливі, як потреби волонтерок або учасниць подій. Наш досвід є підставою для розуміння потреб і обставин цільових груп. Підтримувати мінімальний розрив між “аудиторією” та “працівницями” нам допомагає те, що до нас щоквартально приходять працювати нові молоді феміністки, з новою оптикою і досвідом. Разом з тим, розуміючи різницю в позиціях і баченнях речей, ми проводимо дослідження аудиторії та залучаємо до спільних рішень ширшу аудиторію, коли на це є ресурси. В наших дослідженнях ми також використовуємо феміністистську оптику, надаючи перевагу інтерв’ю і відкритим запитанням над кількісними методами і запитаннями, які обмежують висловлення.  

Ми приймаємо рішення спільно і консенсусом серед зацікавлених у спільній роботі. Ми розподіляємо роботу так, щоб кожна мала сферу своєї відповідальності, в межах якої сама організовувала свою роботу та оцінювала прогрес. У нас немає лідерки, яка говорить іншим, що потрібно робити. А якщо хтось потребує поради, то звертається до колективу.

Попри те, уся робота повсякчас прагне перетворитись на ієрархічну. Тому в робочих процесах ми намагаємось робити на крок більше, ніж заведено, і розділяти відповідальність з тими, хто навіть цього можуть не вимагати і не очікувати. 

У роботі з неповнолітньою аудиторією ми акцентуємо на запиті та активності учасниць, а для того, щоб захистити тінейджерок від зловживань з нашого боку, ми розробили і дотримуємось Політики роботи з неповнолітніми. 

Також ми доносимо до владних структур і донорів потребу більшого включення феміністок до прийняття рішень та розподілу ресурсів. При нагоді ми вказуємо на конкретні приклади недостатньої залученості та пропонуємо, що можна було б зробити інакше. 

Інклюзивність

Інклюзивність — глобальна мета суспільства, і ми докладаємося до втілення в життя інклюзії по мірі наших ресурсів. Так, наприклад, ми розуміємо, що ми не в стані перебудувати приміщення, які ми маємо можливість орендувати, або зробити зручний транспорт, щоб усі категорії могли потрапити на наші події.  Але ми аналізуємо запити аудиторії, з якою ми вже маємо контакт. Ми виписуємо конкретні запити або проблеми неінклюзивності, до яких спільно шукаємо шляхи вирішення. 

Ми проходимо навчання, вивчаємо чужий досвід та ділимося в колективі здобутими знаннями по темі. Таке навчання нам допомогло почати працювати над окремою політикою інклюзивності. Центральною засадою політики є той факт, що не існує вичерпного переліку потреб людей, які наразі є виключеними, і також немає універсального переліку рекомендацій. Справжня інклюзія має щоразу виходити з аналізу ситуації конкретної групи.

Тому під час оцінювання та планування нашої роботи ми намагаємось врахувати усі обставини роботи кожної людини. Немає чогось, що має бути замовчуваним, і навпаки ми спонукаємо до щирого оцінювання та опису обставин. Ми не орієнтуємося на універсальну модель роботи, яка витікає з уявлення, що її робить абсолютно здоровий білошкірий цис-гетеро-чоловік.

Залучення нових учасниць (жінок, транс- та інтерсекс-людей)

Ми цілеспрямовано працюємо над тим, щоб до діяльності організації постійно долучались нові феміністки.  Включення людей у проєкти, надання посадових обов’язків з оплатою праці — це інструмент емпауерменту та справедливішого розподілу ресурсів. 

З одного боку, досвід молодих феміністок дозволяє нам розвивати повістку та підходи, а з іншого — реалізовувати принцип “нічого для нас без нас”. 

Для втілення цього принципу ми маємо системну роботу зі спільнотою активісток, яка відображена в нашій Теорії змін. Через публічну програму (події та створення контенту) про нас дізнаються нові люди. Зацікавлених в активізмі ми запрошуємо до закритої спільноти, надаємо простір для створення зв’язків у колективі. Часом ми проводимо школи або окремі воркшопи аби надати феміністкам інструменти відстоювання своїх прав.

Ми працюємо з людьми також індивідуально, супроводжуючи перші кроки в волонтерстві або реалізації власних ініціатив, допомагаємо сформувати та втілити свої ідеї. Частина з цих людей з часом стають співробітницями організації. 

Відкритість до змістовного наповнення діяльності

Коли ми залучаємо до роботи нових людей, як описали в попередньому пункті, вони на рівних беруть участь у визначенні планів і пріоритетів роботи Наші стратегічні плани окреслюють межі, в рамках яких можлива велика гнучкість, а в рамках усталених форматів можливо реалізувати нові ідеї

Кожна сфера відповідальності закріплена за конкретною людиною, і кожна у визначених межах реалізує свої ідеї. Наприклад,  якщо звільняється створювачка контенту, то нова працівниця, спираючись на напрацювання попередньої, генерує і втілює свої ідеї контенту (в широких рамках феміністичного). Це допомагає розвиватися кожній і мати мотивацію до праці. 

Нові люди ініціюють нові напрямки та проєкти. Наприклад, проєкт про стандарти краси та бодіпозитив “Бути в тілі”  створили дві випускниці школи фем-активізму — Катя та Анка — за підтримки Йош, яка допомогла оформити ідею в проєкт та розібратися з аспектами звітування і загальною координацією.  Або, наприклад, працювати з тінейджерками ми почали в 2016 році, коли до організації прийшли Марта та Софія, яким була цікава саме ця аудиторія. Вони ж запустили перший літній міський табір для старшокласниць. А сайт, на якому ви читаєте цю статтю, створений зусиллями Юлі. Вона запустила сайт для розміщення одного з перших україномовних блогів про фемінізм для молодіжної аудиторії. 

 

Таким чином, діяльність організації динамічно відображає потреби і позиції різних представниць феміністської спільноти. 

Текст: Йош