Ніщо не заважає сміятися з ТБ-шоу, підкреслювати їхню недолугість та пишатися тим, що не дивимося телевізор.

Межа між реальністю та вигадкою крихка та ледве помітна. Сьогодні ми кажемо про ілюзії та штучність, але вже завтра, забувши про це, сприймаємо видовище серйозно, як вказівник до роздумів чи дії. Коли дві реальності – повсякденна і вигадана – мають дещо спільне, подумки ми забираємо кордони, перестаючи відділяти одне від іншого. Це трапляється, коли ми бавимося з телебаченням.

Якщо ТБ-шоу зникли з вашого життя, не обов’язково це відбулося в оточуючих

Попри погану репутацію телебачення, чимало людей дивляться його, бавляться з ним і, що найцікавіше, закріплюють гендерні стереотипи та розвивають їх. Згодом люди-поглиначі телевізійного змісту можуть транслювати побачене у своєму оточенні. Це явище не є чимось винятковим. Шоу задовольняють потреби аудиторії і поглиблюють важливість цих потреб. Щоб переконатися в цьому, варто увімкнути телевізор і переглянути програми, присвячені гарячій темі — приватному життю. На українському ТБ є безліч таких програм, де за годину для вас зроблять все, аби тільки посилити потяг до пліток, скандалів і трешу.

Коучі, астрологи, співаки та інші “експерти” розкажуть про ідеальні взаємини

Вони знають, як розвивати взаємини.
Вони розуміють, що ви робите неправильно.
Вони розкажуть, як жити.
Ці феноменально просвітлені люди!

Численні експерти у ТБ-шоу наголошують: кожну ситуацію у сімейному житті можна розплутати! Це дарує надію, хіба ні? Якщо ви досі не зрозуміли, що робити, експерти приготували для вас два шаблони: Жінка – Чоловік. Праця ведучих спрямована на те, щоб сформувати якомога привабливіший шаблон, сповнений “правильного” змісту. Впишись — ось тоді у родині засяє гармонія: усі щасливі та веселі.

Процес можна вивчати без додаткових зусиль, адже варіантів безліч: «Від пацанки до панянки», «Одруження наосліп», «Врятуйте нашу сім’ю», «Хата на тата», «Міняю жінку», «Половинки», а на десерт невмируще шоу «Холостяк». Цільова аудиторія — звісно, жінки. Тобто ті особи, яких звикли називати прекрасною статтю. Чому? Бо для берегині природно цікавитись створенням “правильної” сім’ї, дивитись на самовпевнених експертів та на розгублених героїв, що потребують термінових змін.

yskxghtklzg

В консервативному суспільстві взаємини — це суто жіноча сфера

Саме на жінок покладена сумнівна честь — створити вдома гарну атмосферу, емоційно (але не тільки) обслуговувати всіх родичів і дбати про їхній комфорт. Чоловік за цією схемою лише нерозумна маріонетка, яка тим не менш може почати страйк. Чоловік може бути агресивним, байдужим (згадаймо про кризу середнього віку) або зробити найгірше для експертів усіх українських шоу — полишити сім’ю.

Автори ТБ-шоу майстерно використовують цей дбайливо випестуваний суспільством у жінках страх: бути непотрібною, залишитися самою, одиначкою-невдахою. Всі передачі про розбудову сімейного щастя виглядають як ініціація жінки, її посвячення у лицарки. Перемогла у змаганні — заслуговуєш на “правильну” сім’ю. Програла — найголовніша жіноча місія провалена. Хм… може ти й не жінка?

Ініціація починається!

Вітаємо на шоу «Від пацанки до панянки». Перед вами кухня етикету, на якій дівчину готують до шлюбу. Щоб глядачі не перемкнули канал, треба взяти декількох дівчат для досліджень. Ці дівчата, звичайно, викличуть відразу у поціновувача жіночності, у гурмана з вишуканим смаком. Палять, лаються, вдягаються “по-чоловічому”. Погані манери та звички. Де жіночність? Хто вкрав її, коли це сталося? Невже це зробив потворний Грінч, який колись поцупив Різдво? Глядача розрадить той факт, що “в телевізорі” працюють практики, а не теоретики. Дослідивши біографію героїні, вони швидко знаходять в чому причина цієї патології (звісно, це родинна драма, що завадила дівчині формуватися “як треба”). Потім, після дресування, перевдягання та купи порад дівчина виходить на полювання за особистим щастям, яке відбувається у шоу «Холостяк».

дивлюсь українські шоу та радію життю

Й жили вони щасливо?

Програма “Одруження наосліп” руйнує сутність багатьох казок, епілогом яких слугує весілля. Тут екстремальні (та цікаві глядачам) події відбуваються саме після реєстрації шлюбу. Спочатку чаклують ведучі: за допомогою психологічного аналізу та гороскопів створюють пару. Жінка та чоловік ніколи не бачили один одного, але експерти впевнені: зірки їх з’єднають у шлюбі. Вже на весіллі наречені зустрічаються. До цього глядачеві показують дуже зворушливу картинку: жінка ледве не плаче, коли надягає весільну сукню. Чоловік – як уособлення маскулінності – стриманий та діловий. Два полюси: емоція (жіноче) та раціо (чоловіче).

Подружжя оселяється разом, і після цього починаються сюрпризи. Шоу натякає, що тільки відкривши свою справжність можна здобути щастя. Але в цьому світі справжність — це вміння збігатися з формою, жіночою чи чоловічою. Вона в тебе у голові, її охороняють експерти, які спостерігають за поведінкою пари. Здебільшого сценарій схожий: кожна сторона вимагає “справжності” від іншої, але сама ледве-ледве слідує цьому дивовижному стандарту. Експерти оцінюють, глядачі критикують. Влучний засіб для закріплення гендерних стереотипів серед аудиторії.

Проблеми в раю — «Врятуйте нашу сім’ю»

Автори чергового шоу вважають, напевно, що найцікавіше — це пік страждань, коли взаємини стали нестерпними. Інакше важко пояснити, чому вони створили шоу з настільки високою концентрацією жахів, сварок і бійок. Все це контрастує з жалібним дитячим голосом у заставці: «Колись мої тато і мама любили один одного. Врятуйте нашу родину», — благає цей голос, поки глядачі готуються до чергового епізоду родинної драми.

Супермен-рятівник родини — це ведучий, який терпляче вислуховує скарги подружжя, показує їм шлях для подолання труднощів. Саме тут поради виглядають не тільки зайвими і недоречними, але й відверто шкідливими. Дружину зґвалтував чоловік, тож вона скаржиться ведучому. «Намагайтеся зрозуміти один одного. Розміркуйте, чому чоловік так вчинив з вами», — лагідним голосом відповідає радник. Чоловік б’є дружину: «Це погано. Сподіваюся, що ви потім себе стримаєте». Жодного разу ведучий не сказав чоловіку, що побиття дружини — це домашнє насильство, і за нього передбачена кримінальна відповідальність. Про цю “дрібничку” якось забули, адже сім’ю треба спасати, але чи не зависока ціна?

hata-na-tata

Після рятувань родин у попередній передачі шоу «Хата на тата» і «Міняю жінку» здаються ледве не взірцями феміністської етики. Однак це не так. В «Хаті на тата» все за простою схемою: жінка трудівниця, чоловік розважається увесь (чи майже увесь) час. Та ось трапляється лихо: жінку забирають для відпочинку, і чоловіку доводиться робити все те, чим роками займалася його дружина. Залишити хату на тата без суттєвої винагороди — це нонсенс. Тому чоловік та батько зацікавлений в тому, щоб старанно виконувати “жіночі” обов’язки, бо за це будуть йому гроші, а може й велика слава. Цьому шоу притаманна комічність: треба ж показати, які чоловіки безпомічні, коли займаються дітьми та хатніми справами. Ніби самі вони діти, не виросли ще.

Такий сюжетний прийом має розчулити серця глядачок, як і тимчасова розлука з родиною, яка показана у шоу “Міняю жінку”. Родини обмінюються дружинами на тиждень, як речами, і це стає випробуванням для усіх: дорослих, дітей і домашніх улюбленців. Ще б пак! Мама поїхала. Замість неї буде інша “мама”, і невідомо, чим це скінчиться. Чи впорається вона з обов’язками? Чи сподобається чоловіку та дітям? За підступним задумом режисера подружжя мають бути у контрасті. Вони протилежності, між якими майже завжди виникає конфлікт. Так потрібно щоб потім, після повернення жінок додому, всі раділи возз’єднанню.

~~~

Яке б шоу про взаємини ми не дивилися, висновок буде незмінним: це світ, де панує жорстке розподілення гендерних ролей. Коли людина заступає на територію обов’язків та стереотипів поведінки іншого гендеру, починається хаос. Тож праця усіляких експертів по взаєминам полягає в тому, щоб спочатку налякати цільову аудиторію цим потенційним хаосом. (Нагадаю, що ці ТБ-шоу орієнтовані на жінок), а потім сказати: «Залишайтеся чоловіками. Залишайтеся жінками. Тоді все буде добре».

Оманливе щеплення від родинних негараздів — це все телебачення. Поглиблення патріархальних забобонів — це теж телебачення. І, наостанок, закріпачення жіночої свідомості — ще одна важлива функція розважальних шоу на телебаченні. Бешкет стереотипів, образ, “сама винна” та інших неприємних речей, які здебільшого прикрашені обіцянками щастя і комічними моментами. Зрозуміло, що в цій телевізійній грі немає місця поняттю рівності. Бавитись зі стереотипними примарами, ігнорувати їх чи боротися з ними — ваш особистий вибір.

Ілюстрації: VK-page «Я дивлюсь українські шоу та радію життю»
[getsocial app=”sharing_bar”]


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.