В англійській мові є вираз «technology native», який позначає людину, якій природно легко і швидко вдається розібратись в гаджетах чи програмах, не докладаючи особливих зусиль. Такі люди дуже швидко розуміють, як влаштований пристрій і яка логіка закладена в модель керування.

В більшості, для старших людей, які лише починають користуватись інтернетом чи гаджетами, найважча і найголовніша частина — це опанування цієї внутрішньої логіки роботи онлайн. Якщо завчати просто комбінації клавіш, завжди щось може піти не за планом — людина не зможе самостійно вирішити нестандартну ситуацію і знову буде не самозарадною в користуванні гаджетами.

Проблема цифрової грамотності та доступності її в Україні стала особливо актуальною з часу повномасштабного вторгнення, а саме — у сферах гуманітарного та психосоціального реагування. Реєстрації на гуманітарну, фінансову та соціальну допомогу відбувається в більшості онлайн через онлайн-анкети (типу гугл-форми).

Добре, якщо крім анкети є варіант подзвонити на гарячу лінію чи прийти оффлайн у випадку, якщо твоїх цифрових навичок не вистачає, щоб заповнити коректно анкету самостійно. Але гарячі лінії є не всюди.

Тиск стереотипів

За даними Мінцифри, за 2023 рік середньостатистичний портрет людини, яка не вміє користуватись гаджетами — це жінка-пенсіонерка. Жінки зазнають на собі тиск стереотипів, пов’язаних з самооцінкою, протягом всього життя. Не виключенням є і навчальний процес.

Тому 50% успіху в освоєнні техніки та роботи онлайн — це безпечна і дружня атмосфера в форматі «рівний-рівному». Обов’язок тренерок — підтримувати, заохочувати та працювати з самознеціненням учениць, коли перші викладають навчальний матеріал.

Щоб покращити доступ до цифрових сервісів для жінок у віці 45+, Феміністична майстерня уже пів року проводить курси цифрової грамотності. За цей час ці курси відвідали 140 жінок.

Ми створили курс навчання для тих, хто хоче викладати цифрову грамотність у своїх громадах. Якщо ви теж бачите ці проблеми та хочете працювати на їх викорінення, а також бажаєте дізнатися, як ефективно викладати дорослим — пишіть на пошту crisis@femwork.org

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.