Пропонуємо на прикладі тексту канадської феміністки і бізнес-консультантки Сари Стокдейл для платформи Code Like A Girl, що присвячено жінкам, які вчаться і працюють в технічних ґалузях, трохи задуматись про токсичні рольові моделі, до яких вдаємося, аби вбудуватись до патріархату.


Коли мені було трохи за 20, я намагалась відтворювати образ так званої «крутої дівчинки-технаря». Якщо ти знаходишся лише на початку свого кар’єрного шляху і до того ж являєшся єдиною дівчиною в колективі, напрочуд легко втрапити у пастку цього оманливого образу. Наприклад, у книзі «Загублена» Ґіліян Флінн є нарис, що дуже схожий на умовну кльову представницю технічної ґалузі:

«Бути відпадним дівчиськом означає, що ти сексуальна, яскрава, прикольна, любиш футбол і тямиш в покері, не кривишся від брудних жартів і балаканини комп’ютерних геймерів, п’єш дешеве пиво, не заперечуєш проти сексу втрьох й анала, як очманіла пхаєш до рота хот-доги і гамбургери і все ж таки примудряєшся мати другий розмір, тому що відпадним дівчатам все дарма. Кльова дівчина ніколи не розсердиться, вона тільки посміхнеться з легким смутком, дозволяючи своєму чоловікові робити все, що заманеться. Давай, поливай мене брудом, я не ображуся, я ж круте дівчисько

Весь сенс в останній фразі, вона свідчить сама за себе.

Крута дівчина-технар грає в пінг-понг, не відмовиться випити пива в робочий час та не гидує постити неприйстойні гіфки в інтернет-тредах. Вона — своя в доску. Вона говорить речі кшталтом: «Я не вважаю себе феміністкою, я просто багато працюю», або ж «Я ніколи не зазнавала дискрімінації на робочому місці». Кльова дівчина не робить зауважень щодо сексистських висловлювань, навіть сміється над вашими “жартами”, захищає вас від інших жінок, допомагаючи вгамувати їх. Крута дівчина — вона як хлопець, вона і є “свій хлопець”.

Давай, поливай мене брудом, поливай їх брудом, я не ображуся, я ж круте дівчисько.

Але як і у книзі Флінн кльова технарка — це вигадка. Це свого роду захисний механізм, а не якась реальна особистість. Створюючи середовища, що не є безпечними і комфортними для жінок, ми змушуємо їх відображати патріархальні норми, що утискають їх, — ніби у кімнаті кривих дзеркал. Ідентифікація себе з людьми, які насправді пригнічують тебе за неписаними правилами мовчазної згоди — хіба не це старий-добрий метод виживання жінок та “кольорових” людей. Якщо ти не почуваєшся в безпеці, будучи собою, ти вигадаєш образ, що буде тебе захищати.

0113_aufmacher_web

Наше завдання — зробити так, щоб люди перестали думати, ніби ці круті дівчата-технарі існують!

Я не з чуток знаю, наскільки шкідливою виявилась для мене рольова модель крутої технарки, коли в якийсь момент я почала усвідомлювати, що зазнаю жахливого харасменту (домагань): від агресивних повідомлень сексуального характеру до відкритого переслідування до самого дому. Мої тогочасні друзі, такі ж “круті хлопці-технарі”, опускали очі долу і продовжували тусити з тим хлопом, який так лякав мене. Перестань, — говорили вони, — ми впевнені, що він не мав на меті нічого такого.

Тож, я не довго гралась у відпадне дівчисько, моє пробудження від омани було занадто реалістичним.

Кльова технаркаце токсичний міф, що допомагає чоловікам почуватися в безпеці в їхному світі сексизму. Вона забезпечує стійку та безперервну ґендерну дискримінацію в нашій ґалузі. Вона шкодить тобі, мені, всім нам, і її нарешті треба здихатись раз і назавжди.

Коли стрічку заполонила новина, що член правління компанії Uber дозволяє собі сексистскі висловлюння щодо жінок в їхньому правлінні на відкритій нараді з приводу, власне, сексізму в Uber (що за іронія!), в обговореннях частіше можна було зустріти коментарі від чоловіків на кшталт: «Ой, він певно думав, що це нормально, він певно друг тієї іншої членкині правління і тому вирішив, що це буде дотепно, що це такий жарт».

Читай: він думав, що раз ми тут всі круті та розуміючи дівчата, то і це проковтнем не змигнувши.

Як товаришки, ми повинні покласти цьому край. Я, може, і не є авторитетною особою, але маю кілька ідей, як можна цьому зарадити (чоловікам теж варто долучитись):

1. Бути наставницями для молодих дівчат в технічних ґалузях

Станьте рольовою моделлю того, як досягати кар’єрного успіху, підтримуючи при цьому своїх колег-жінок, людей з “кольоровою” шкірою, людей з інвалідністю, представників та представниць ЛГБТК. Заохочуйте людей навколо вас ставати все краще і краще. Коли ви бачити, що дівчата і молоді жінки потрапляють в пастку образу “крутої дівчинки-технаря”, приділить їм більше уваги, спробуте дізнатися їх краще. Чим більше жінки бачитимуть для себе можливостей та підтримки, тим рідше у них виникатиме бажання звертатися до цих шкідливих образів.

2. Займатись вирішенням проблеми робочого сексизму

Я досить тривалий час була однією з тих, кого називають «а, ну вона ж феміністка», і це анітрохи не простіше, ніж намагатися здаватись кльовою — але за внутрішніми відчуттями це в мільйон разів ліпше. Коли на роботі ви стикаєтесь з людиною, що дозволяє собі прояви сексизму, расової нетерпимості, або ж просто зухвалу поведінку, не мовчіть про це. Перевірте корпоративні норми та цінності щодо наявності сексистських закидів. Якщо вони включають, наприклад, агресивність, то почніть принаймні з цього.

3. Позбавити компанію, де ви працюєте, токсичної бро-культури

Не віддячуйте за хорошу поведінку склянкою чогось міцного, тим паче не зголошуйтесь на те, щоб пропустити по чарочці десь опівдні, не беріть на себе організацію змагань з відео-ігор чи пінг-понгу. Не називайте своїх колежанок і колег запальними штучками чи братанами. Якщо компанія, де ви працюєте, не культивує речі, які змушують жінок вважати, що вони повинні бути “своїми хлопцями”, не виникатиме потреба натягувати на себе захисну маску “кльової технарки”.

Джерело: https://goo.gl/YNM5G9
Ілюстрації: http://www.laurabreiling.de/