Нині антична грецька філософія стоїцизму знаходиться на піку культурної популярності. Це філософський вибір підприємців із Силіконової Долини, футбольних зірок і звичайних людей. Існує величезний пласт сайтів, що просувають стоїцизм як філософію для сучасного світу.

Незважаючи на весь ентузіазм, людям залишається лише гадати про те, що ж таке стоїцизм, чим сучасний стоїцизм відрізняється від античного, і який з стоїцизмів (сучасний або античний) є придатним для сучасності.

Що ж таке стоїцизм?

На найбільш базовому рівні стоїцизм вчить тому, що шлях до εὐδαιμονία (евдемонія) або задоволення життям пролягає через навичку бути щасливим у заданих умовах у цей конкретний момент.

Стоїцизм вчить, що всесвіт детерміністський. Хоча людина може контролювати свої власні дії, все, що відбувається з нею, знаходиться поза її контролем. Іншими словами, згідно стоїцизму ви не можете керувати світом; ви можете керувати тільки тим, як на нього реагуєте.

Яким чином сучасний стоїцизм вписується в ці концепти? Чи схоже це хоч як-небудь на античний стоїцизм?

Сучасний стоїцизм фактично є дуже спрощеною версією античної філософії, очищеної від її космології та інших елементів, які здалися б неприйнятними для сучасної аудиторії.

Влада і гроші з точки зору стоїцизму

Зенон був не тільки засновником стоїцизму, але і учнем філософа-кініка Кратета Фиванского (365 г до н.е. – 285 р. до н.е.). Найбільш фундаментальним для вчення кініків є те, що влада і багатство відволікають від шляху доброчесності.

Епіктет, як один з пізніх представників грецького стоїцизму, будучи спочатку рабом, засуджував прагнення до збагачення. 

На противагу цьому, деякі елементи сучасного стоїцизму не тільки великодушно вібрали в себе ідею про те, що багатство є значущим об’єктом для бажань, але навіть пішли далі, регулярно розповідаючи про сучасних капіталістичних мільярдерів, які керують компаніями (таких як Білл Гейтс, Уоррен Баффетт і Джефф Без), як приклад стоїчного способу життя, як шлях стоїцизму, який, як вони грубо натякають, зробить вас багатим.

 Звеличення суїциду

Іншим аспектом традиційного стоїцизму, який помітно оминається практично кожною версією сучасного стоїцизму, є звеличення суїциду. Ідея «благородного суїциду» була присутня в певних грецьких філософських колах епохи еллінізму.

Наприклад, грецький філософ Гегесий Киренский, що жив в третьому столітті до н.е., знаменитий написанням свого діалогу «Смерть від голодування», в якому він стверджував, що всі повинні просто вбити себе для того, щоб закінчити страждання.

Римські стоїки були менш радикальні, бо не виправдовували суїцид для кожного. Проте вони вихваляли ідею благородного суїциду, кажучи про те, що якщо всі надії втрачені, то не тільки морально, а й почесно для людини вбити себе.

Стоїчна космологія

Мало хто з послідовників «сучасного стоїцизму» приймають космологію античних стоїків. Стоїки вірили не тільки в те, що всесвіт керується Провидінням, але також і в те, що всесвіт сам по собі в деякому роді жива істота.

Античні стоїки вірили, що в цьому Всесвіті історія повторюється знову так, як це відбувалося безліч разів до цього. У кожній з цих нових ітерацій, кожна людина, яка жила в минулій версії Всесвіту буде перероджена так само, як і раніше, проживе таке ж життя, як і в минулому Всесвіту і помре так само, як і в минулій версії Всесвіту.

Цитати і зовнішній лиск античності

Сучасні послідовники стоїцизму люблять цитувати письменників-стоїків, особливо Марка Аврелія. Він у буквальному сенсі став обличчям сучасного стоїцизму.

Неважко зрозуміти, чому Марк Аврелій так глибоко шанований сучасними стоїками. Сучасні послідовники стоїцизму намагаються подати стоїцизм як шлях до успіху в житті і вони частенько педалюють тему того, що це шлях до відомості та багатства. Очевидно, що з тієї причини, що Марк Аврелій  був Римським імператором. Він за замовчуванням був настільки багатим і знаменитим, наскільки тільки міг.

У чому ж проблема?

Найбільша проблема стоїцизму як античного, так і сучасного полягає в тому, що він спрямовує сили людини на те, як мати справу з проблемами, а не на їхнє усунення. Насправді, в цілому детерміністський погляд стоїцизму на світ має тенденцію фактично перешкоджати вирішенню проблем.

Є деякі проблеми, з якими ми дійсно не можемо нічого зробити, окрім як змиритися з ними. Для таких проблем стоїцизм дійсно може бути вигідним і корисним. Однак є багато проблем, з якими ми можемо щось зробити. Для них стоїцизм може бути не тільки марним, але іноді навіть і прямо шкідливий.

Візьмемо в’язниці як приклад. Сучасна тюремна система вибудувана таким чином, щоб утримувати людей у в’язницях так довго, наскільки це можливо. Це створює в’язню неймовірні труднощі для змін у своїй поведінці для того, щоб стати законослухняним громадянином.

Банальною відповіддю стоїків ув’язненим буде навчитися справлятися зі своїм стражданням через вчення про стоїцизм. Однак, це колективна системна проблема, яку доведеться вирішувати.

Те ж можна сказати і про ставлення стоїцизму до бідності.  У 2017 році Бюро перепису населення США підрахувало, що приблизно 39,7 мільйонів чоловік у США живуть в злиднях. Це означає, що приблизно 12,3% американців живуть за межею бідності. Виходячи з дослідження Urban Institute, датованого серпнем 2018, близько 39,4% американців говорять про те, що вони зі складнощами забезпечували собі хоча б одну базову потребу в 2017 році (в тому числі їжу, житлоплощу, медичні послуги або базові комунальні послуги).

Традиційне ставлення античних стоїків до злиднів: люди повинні бути щасливі, маючи те, що мають на конкретний момент, не дивлячись на те, чи є вони багатими або бідними.

 

Вчитися бути щасливим з тим, що маєш досить хороша річ для людей. Але загальний підхід стоїцизму полягає в підтримці статус-кво.  Стоїцизм дозволяє заможним звинувачувати бідних у тому, що вони не можуть бути щасливими з тим, що мають в конкретний момент. У той же час дозволяючи багатим продовжувати незворушно сидіти на горах свого майна. І цей підхід стосується безлічі інших суспільних проблем, актуальних як для давніх греків, так і для сучасних людей.

Джерело: syg.ma
Переклад: Феміністична Майстерня


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.