Ви могли помітити, що “Феміністична майстерня” останнім часом випускає багато пізнавального контенту онлайн (Instagram, Facebook, YouTube) . За останній рік ми добряче попрацювали над тим, як ми виглядаємо в інтернеті. Але за гарною картинкою ховаються підводні камені та перешкоди, які ми долаємо. Хочемо поділитися нашими успіхами та складнощами, які виникають перед нами як перед організацією, якою керує молодь (ОКМ). І це тільки частина.

Почнемо з покращень. За останній рік ми:

  • Зробили комунікаційну стратегію. Це великий ґрунтовний документ, який скеровує нашу діяльність в інтернеті (і не тільки). Кожне слово, яке ви бачите або чуєте з наших каналів, має своє завдання і спрямоване на те, щоб крок за кроком працювати на досягнення цілей і місії ФМ – створення простору для формування феміністської спільноти у Львові та Україні.
  • Розробили бренд-бук і гайд для дизайнерок. Тепер на наших матеріалах ви можете побачити фірмові кольори, а стрічки соцмереж та анонси виглядають більш цілісно.
  • Налагодили регулярний випуск просвітницьких матеріалів у нашій ІнстіТепер ми поширюємо феміністичні ідеї, даємо можливість поглиблювати знання та формуємо спільноту також і онлайн. І це наша відповідь на пандемію, адже раніше ми більшою мірою концентрувалися на офлайн-спільноті.
  • Налагодили співпрацю для виробництва відео з продакшеном What if . І випустили у співпраці курси лекцій «Історі(її) мистецтва»   та   «Історі(її) фотографії»  та кілька відео про те, що таке фемінізм, про жінок в науці та феміністичні підходи в різних галузях. Скоро чекайте нових відео на нашому YouTube-каналі!

А тепер хочемо розповісти, які перешкоди нам доводиться долати, щоб робити це все. Аби цей матеріал був більш корисним, ми об’єднали наш досвід та дослідження «Youth Impact. A toolkit on funding for Youth-Led Organization»

І в цьому дописі ми розповідаємо саме про ті речі, які є однаковими як для нас, так і для інших молодіжних організацій з усього світу. Нижче ми наводимо кілька фрагментів з дослідження і підкріплюємо власним досвідом.

«Грантові вимоги. Для більшості організацій, особливо менших та більш неформальних, важко відповідати умовам для отримання донорських коштів. Найбільш поширені вимоги включають:
–         реєстрацію організації в органах юстиції (часто щонайменше три роки);
        чітку структуру управління;
        рахунок в банку;
        бюджет не більше або не нижче визначеного;
        досвід попередньої роботи з донорськими коштами;
        належні системи фінансового контролю;
        фінансовий аудит».

Наша організація зареєстрована, має рахунок в банку, і має досвід роботи з грантами. Але це не впало нам на голову без наших старань. Будучи молодіжною організацією, ми об’єднуємо людей, які або не мали досвіду бюрократичних процедур, або наш досвід повсякчас підважувався чиновни_цями. До прикладу, реєстрація громадської організації як юридичної особи потребувала кілька місяців роботи кількох людей. Будучи першопроходицями на цьому шляху в Україні, ми не мали прикладів, як скласти гарний Статут феміністичної організації, а потім кілька разів відстоювали право мати фемінітиви в документі, перед різними співробітницями юстиції.

Іншим критеріям ми не завжди відповідаємо. Для того, аби створити «правильну» структуру управління та фінансовий контроль, ми витрачаємо багато часу. При цьому для наших підписниць і шанувальниць ця робота не виглядає значною. «Розробили фінансову політику» не звучить як досягнення, еге ж? У той же час це й не гарантує отримання коштів, які потрібні для змістовної діяльності, яка відповідала б інтересам спільноти.

«Тип фінансування. Тип фінансування, який пропонують донори – це також бар’єр для організацій, якими керує молодь. ОКМ важко отримувати основні або гнучкі кошти, а гранти, які вони отримують, часто мають обмеження щодо того, скільки можна витратити на персонал та/або адміністративні витрати (іноді лише 10-20%), або на кошти може використовуватися тільки для специфічного проекту. Це ускладнює розбудовувати спроможність та масштабувати діяльність».

Нам пощастило мати основне фінансування від чудових донорів, гнучких до змін. Це дозволило нам розвивати організацію разом з людьми, які долучалися та напрацьовувати стратегії та процедури. Але донори не фінансують довічно, і зараз ми стикаємось з тим, що майже кожен донор, який фінансує ті напрямки, в яких ми працюємо, вимагає рівня організаційної структури та звітності, які й приблизно не відповідають тим коштам, які вони готові надати на покриття роботи людей з підтримання структур і надання звітів.

«Написання  грантових пропозицій та розуміння технічної мови. Багато ОКМ повідомили, що написання пропозиції є для них найбільшим викликом під час збору коштів. Часто це пояснюється тим, що в анонсах використовується технічна мова, якої потрібно дотримуватись і при складанні заявки на фінансування.  Це ускладнюється тим, що багато ОКМ не подають заявки рідною мовою. Крім того, багатьом важко зрозуміти, який рівень інформації вони повинні надати, щоб донести свою ідею, не розкриваючи її повністю».

Ми живемо в країні, в якій знаходиться дуже мало коштів на громадянське суспільство, а робота молоді, молодих жінок, і, особливо, – феміністична робота, не в пріоритеті. Тому більшість можливостей фінансування для нас існує міжнародною – англійською — мовою. Це збільшує кількість часу, яку ми витрачаємо на написання заявок, зменшує залученість людей до розробки проектів, а також зменшує наші шанси на отримання коштів.

Отож, робота молодіжної організації складна та непередбачувана, якщо покладатися тільки на грантове фінансування. Але ми продовжуємо долати бар’єри та шукати способи працювати. Одним з таких способів є, до речі, підтримка від лояльної спільноти. Тому нагадуємо про те, що ми приймаємо регулярні малі пожертви на Patreon . А також ви можете зробити разовий переказ на наш банківський рахунок.

 

Текст й ілюстрація: Йош, а також www.youthdoit.org

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.