Якщо не вмієш жартувати, принижуй та видавай за вдалий жарт. На будь-який осуд реагуй звинуваченнями у відсутності почуття гумору.

Наскільки дико це б не звучало, але такий підхід досить розповсюджений в сучасному українському суспільстві, й не тільки в ньому. Жарти про повних людей, як і жарти про дурних жінок, в більшості своїй жахливо не оригінальні. Ви не почуєте нічого, що не чули б вже мільйон разів до того. Але в черговий раз натрапивши на сексистську, а до того ж ще й фет-шеймінгову рекламу, я вирішила підняти цю тему на нашому сайті.


Фет-шеймінг (англ. fat shaming – осуд жиру) — осуд, стигматизація людини через її вагу. Часто включає в себе приниження гідності, заховане під маскою турботи про здоров’я об’єкту осуду.


Люди, що носять малі чи стандартні розміри одягу, не можуть просто сказати повній людині, що фет-шеймінгу не існує, адже є безліч його проявів в повсякденні: в медіях, культурі та навіть мові.

Лікарі регулярно соромлять повних людей за вагу, наголошуючи на високу моральність худоби. Пригнічення повних людей реальне. Більше того, воно викликає серйозну небезпеку для здоров’я та самопочуття. Згідно з дослідженням у науковому журналі PLOS ONE, фет-шеймінг не допомагає людям стати більш худими, а подібне таврування наносить повним людям набагато більше шкоди, ніж користі.

14360150_1731166163816078_3905526797202096128_n

Сподіваюсь, що більшість людей все ж таки хочуть бути союзниками тих, що зазнали фет-шеймінгу, й не шукають шляхів для цілеспрямованого завдання шкоди оточуючим. Проте, іноді ми можемо випадково стигматизувати повних людей. Для зменшення кількості таких випадків потрібно переосмислити мову та ті ідеї, які забивали в наші голови протягом багатьох років.

Нижче приведені сім фраз із прихованим фет-шеймінгом, які варто виключити зі свого словника вже зараз.

1. «Я ставлюся з розумінням, якщо людина товста через медичні причини чи щось таке»

На перший погляд це не видається найжахливішим, що можна сказати. Ти демонструєш розуміння того, що причини великої ваги можуть бути досить різними. Молодчина, еге ж?

Не так швидко. Вибіркове надання людям… людяності та толерування їх на основі розмірів їх тіл — це трохи більше, ніж невеличкий промах. Прийняття інших не повинно мати нічого спільного з тим, чи мають вони велику вагу через щитовидну залозу. Це має відбуватись без будь-яких винятків!

2. «Ти не товста! Ти прекрасна!»

Це твердження неймовірно проблематичне, бо воно закріплює ідею про те, що велика вага та краса є взаємовиключними. Жир та краса перетинаються, второпали? Люди мають жир ТА вони прекрасні. Кінець речення.

3. «Будь ласка, не називай себе жирною. Не говори про себе такого»

Факт: багато людей використовують слово “жир” як образу. Тим не менш, багато товстих людей мають на меті переозначити це слово, змінивши принизливу коннотацію. Свого роду емпауермент. Вас не хвилює, коли людина під два метри зростом каже на себе “висока”, правда ж? То дозвольте людям виражати любов до себе тим шляхом, яким вони самі хочуть.

4. «Уфф, я така жирна»

Окей, чекай. Хіба я тільки що не казала, що це абсолютно нормально для товстих людей називати себе жирними, якщо вони самі так хочуть? Так! Якщо вони дійсно товсті. Коли люди зі стандартним розміром, які ніколи не потерпали від таврування через вагу, вирішують використати це слово стосовно себе, вони зводять нанівець всю ту роботу по переозначенню, що згадувалась вище. (Читати: 5 речей, які ти повинна знати про харчові розлади)

Не перетворюйте тіло з жиром на жарт, не використовуйте це слово в негативному значенні для отримання компліментів. Всі ми час від часу можемо бути незадоволені виглядом свого тіла. Але використання подібного слова «бо це мило» не допоможе нікому.

5. «В тебе таке миле/мужнє обличчя!»

Знову ж таки, це виглядає як щось дійсно позитивне, правда? Ну, повні люди вже звикли до похвали виключно за привабливість їхніх обличь. Ймовірно, ця фраза нерідко використовується як мікро-агресія до людей великої ваги.

Підніміть руку, якщо чули хоч раз: «Ти була б така гарна, якщо б скинула кілька кіло. В тебе таке гарне обличчя!». Окей, типу, а що не так з рештою мене?!

6. «Не можу повірити, я скинула 10 кіло! Почуваюсь дивовижно!»

Навіть якщо ти позитивно ставишся й цілковито приймаєш повних людей, навіть якщо ти не говориш нікому йти й сідати на дієту, навіть якщо ти почуваєшся бодіпозитивно від своєї втрати ваги, розмови про дієти неймовірно триггерні для багатьох людей з великою вагою.

Ми вже пережили роки прямих чи прихованих натяків на те, що не завадило б нам втратити кілька фунтів, що робить будь-які «дієтичні розмови» навколо майже нестерпними. Це чудово, що ви задоволені змінами в своєму житті й щасливі, але наведення конкретних чисел може бути досить шкідливим для психологічного здоров’я оточуючих.

Звісно, розмови про радість від втрати ваги в позитивному ключі можуть бути прийнятними. Але зверніть увагу: як часто ви дійсно бачите на фото «ДО» та «ПІСЛЯ» тіла “плюс-сайз” на правій стороні?

7. «О, ти вдягла це?! Ти така хоробра!»

Факт: Ми знаємо, що люди засуджують, ганьблять та соромлять інших за їхню вагу та зовнішній вигляд. Весь час. Якщо ваша знайома вирішує вийти в короткій спідниці, бодікон-сукні чи в заправленій в спортивки сорочці, вірогідно вона вже задумувалась, якими будуть для неї наслідки порушення суспільних правил одягу для повних людей.

Люди, що зазнавали фет-шеймингу, знають про небезпеку, й очевидно, мають достатньо впевненості, щоб ігнорувати її. Тож скажи знайомій, що її наряд класний, та дай їй спокій.


Наше розуміння того, що і як треба говорити для зменшення осуду повних людей, яких ми знаємо та любимо, не дає гарантій, що час від часу ми не будемо лажати. Тому якщо ви випадково кажете щось з фет-шеймінгом, просто вибачайтесь, рухайтесь далі та намагайтеся бути кращими в майбутньому. Сам факт вибачення вже відрізнить вас від 80% людей.

Оригінал: http://everydayfeminism.com/2016/05/fat-shaming-phrases/
Ілюстрації: @drawnbyjovanna at Instagram
[getsocial app=”sharing_bar”]

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.