Батьки безпосередньо впливають на формування твоєї особистості й світосприйняття, тому їхня токсична поведінка може становити загрозу для твого активного пізнання світу.
Швидше за все ти з теплотою ставишся до батьків, але можливо іноді відчуваєш з їхнього боку несправедливе відношення. Необізнаність батьків в певних питаннях може пригнічувати. Часом здається, що вони не цінують твоїх досягнень, висміюють твої прагнення та починання, дозволяють собі проявляти агресію в твою сторону, або ж намагаються змусити тебе вести той спосіб життя, який видається правильним їм, а не тобі. Якщо тобі доводиться жити з такими батьками постійно, не дивно що ти злишся, почуваєшся безпорадною чи загнаною в пастку.
Щоб рухатися в напрямку зцілення, варто змиритися з думкою, що ми не можемо змінити погляди інших людей, їх світосприйняття чи модель поведінки, якщо вони самі цього не прагнуть. Проте, завжди пам’ятай, що ти не винна, якщо батьки зривають на тобі свою злість і роздратування.
Дорослі зазвичай поводяться так, наче знають більше, аніж їхні діти. Однак, це не означає, що їм нема чого в нас навчитися. Можна спробувати спонукати батьків краще ставитися і до нас, і до них самих власним прикладом. Щоб батьки могли вчитися корегувати власну поведінку, треба щоб вони відчували повагу до себе від дитини, а також самі були відкритими до навчання і змін. В іншому випадку всі зусилля будуть даремними.
Важливо наголосити на різниці між насильством і токсичною поведінкою, бо ці поняття не є тотожними.
Навчитись уживатися з токсичними батьками — процес складний, але досяжний. Якщо поведінка твоїх батьків є токсичною, ось декілька корисних порад, які допоможуть тобі впоратися зі ситуацією:
1) Заведи щоденник
Практика ведення щоденника — це непоганий спосіб для аналізу власних емоцій щодо сімейних конфліктів. Запитай у себе, чим ти засмучена, і що дратує твоїх батьків.
Подумай, в чому полягає причина конфлікту і як домогтися його вирішення. Для цього варто дізнатись, як виховували твоїх батьків, які події та люди вплинули на їхнє життя та систему цінностей, у чому полягають ваші розбіжності. Під час конфліктної чи токсичної ситуації з батьками, зверни увагу на власну поведінку, думки та емоції.
Занотуй репліки з розмов і спробуй простежити, за яким сценарієм найчастіше розвиваються ваші діалоги, що переходять у конфлікти. Почни з розпізнавання поведінки, жестів або коментарів, що викликають конфлікти між тобою і батьками. Ти не можеш вплинути на поведінку батьків у токсичних ситуаціях, але, як тільки усвідомиш, які тригери спричиняють напруження в комунікації з ними, зможеш навчитися управляти власними реакціями у відповідь. Чим частіше ти практикуватимешся в подібних записах, тим краще зрозумієш й швидше навчишся, як виходити зі суперечок з найменшими втратами для себе.
Після цієї вправи, якщо це буде доречним, поділись з батьками власними спостереженнями і дізнайся, чи готові вони працювати разом з тобою над створенням більш здорових сімейних стосунків.
2) Пошукай підтримки в близьких
Щира розмова з друзями чи надійними членами сім’ї має значний терапевтичний вплив. Так ти можеш вільно поділитися своїми почуттями і переживаннями щодо проблем з батьками. Поцікався у друзів, чи вони коли-небудь помічали негаразди між тобою і батьками, чи є в них пропозиції щодо можливого вирішення ситуації. Іноді друзі чи родичі можуть допомогти у вирішенні сімейного конфлікту, виконуючи роль своєрідного посередника між тобою і твоїми батьками.
В разі потреби звертайся за професійною консультацією. Психологиня зможе неупереджено поглянути на твою ситуацію. Будь максимально відвертою з психологом і не бійся ставити запитання. Куди можна звернутися самостійно (без дорослих)?
3) Знайди безпечний простір
Іноді найбільш дієвий метод вирішення токсичної ситуації — дистанціювання від агресорів. Це можливо, якщо звести до мінімуму комунікацію з батьками та нездорове сімейне дозвілля.
Співжиття з токсичними батьками є емоційно виснажливим процесом і руйнівним для твоєї самооцінки, тому любов до себе повинна стати твоїм пріоритетом. Приділяй собі більше часу та уваги! Займися чимось веселим і цікавим. Спробуй бігати вранці чи робити зарядку, навчися грі на музичному інструменті, розпочни вивчення іноземної мови, або знайди цікаві книги для читання. Якщо ти відчуваєш брак спілкування з людьми, спробуй завести нових друзів або поспілкуватися з кимось цікавим в інтернеті. Після пережитого досвіду, тобі обов’язково потрібна стороння підтримка.
4) Створи «ресурсний пакет»
Марта Чумало, психологиня Центру «Жіночі Перспективи»:
«Ресурсний пакет — це перелік речей, занять, людей, які тобі приємні. Перерахуй 10 занять, що приносять задоволення (музика, малювання, спостерігання за тваринами, прогулянки тощо). Далі перерахуй хоча б 10 людей, котрі можуть вислухати, зрозуміти, підтримати. Сюди ввійдуть імена найближчих друзів, дорослих родичів (можливо, бабуся чи дідусь), вчителі, котрі можуть підтримати, інші фахівці. [Якщо ти не змогла нарахувати аж 10 людей, не переживай. Нових подруг та підтримку завжди можна знайти в нашому клубі. Приходь знайомитись!] Сюди ж можна додати фото, на яких ти радісна чи щаслива, зображення приємних місць.
До такого «ресурсного пакету» варто звертатися, коли почуваєшся сумно, самотньо, ображено, так, ніби тебе ніхто не розуміє. У такі моменти можна просто вибрати зі списку, чим себе відволікти, з ким поговорити, чи просто згадати приємні моменти життя.»
5) Дай вихід переживанням
Нікіта Карімов, гештальт-терапевт, психолог-волонтер ГО «Інсайт»:
«Життя з токсичними батьками для ЛГБТ-підлітка ускладнюється неможливістю існування вагомої частини ідентичності. Для транс*людини мова ще й про загальне сприйняття себе та вираження себе у соціумі, що часто стає неможливим у токсичній родині.
У деструктивній родині відповідь агресією на агресію може виливатись в насильство, тому інколи дійсно краще утриматись від прямого протистояння. Але блокування переживань може привести до самопошкодження, зловживання алкоголем, розладів прийому їжі тощо. Якщо нема з ким поділитися, все одно важливо виводити свої емоції назовні безпечним способом: через творчість, спорт, нові хобі.
Агресію, як і інші переживання, можна виражати непрямо, якщо немає можливості безпечно взаємодіяти з батьками. Дієвими є методи арт-терапії та гештальт-терапії (напиши про те, як ти гніваєшся, а потім порви папір; постав навпроти себе стільці, уявляючи, що на них сидять батьки, і скажи їм все, що не можеш сказати у реальних суперечках)».
* * *
«Власні ресурси краще спрямувати на сепарацію від токсичних батьків — якнайшвидше здобуття фінансової та емоційної незалежності. Важливо мати інформацію та план дій на майбутнє, коли ти зможеш робити зі свої тілом та життям те, що тобі необхідно. Так, одночасно з навчанням з’явиться необхідність працювати, це велике навантаження (ще і в сукупності з напруженими відносинами з родиною), тому і тут важливе піклування про себе, повноцінні сон, харчування та відпочинок», — Нікіта Карімов.
Спільне проживання з токсичними батьками ніколи не буває легким, але воно може бути стерпним. Навчися давати волю власним емоціям, аналізуй конфлікти, ділися переживаннями з близькими та не забувай про безпечний простір. Пам’ятай, що в тебе навряд чи з’явиться можливість перевиховати своїх батьків, тому найкраще, що ти можеш зробити — подбати про себе.
За мотивами: Takeallah Russell and Erin McKelle: 3 Ways To Take Care of Yourself When You Live with Toxic Parents // EverydayFeminism.com Коментарі: Марта Чумало, Нікіта Карімов Ілюстрації: Lieke van der Vorst[getsocial app=”sharing_bar”]