Ми всі вивчали класичний перелік наук в школі, і кожна з цих наук, окрім практичної частини, мала історичне підґрунття. Ми чули імена видатних людей, що були представниками і рушіями цих наук. На жаль, більшість з імен, що висвітлювались, були чоловічими. Проте зараз ми розуміємо, що будь-яка історія є суб’єктивною. 

Задумайтесь, як ми розповідаємо історії один одному. Ми завжди відштовхуємось від свого бачення світу, адже в цей момент іншого не існує. І якщо в цьому баченні є, наприклад, гендерний перекіс, то наш співрозмовник почує більше фактів у зв’язку з одним гендером і не почує фактів, пов’язаних з іншим. Так само відбувається і під час викладання історії: з вуст викладачів та зі сторінок підручників ми чуємо історії про цей світ з такого ракурсу, з якого його бачить певна людина. Це безумовно обмежує, але є і гарна новина. Вона полягає в тому, що ми навчаємось протягом всього життя і завжди можемо зробити вибір в напрямку розширення свого світогляду. Тож яко практику я пропоную зараз трішечки дізнатись про п’ятьох жінок, які працювали в геть різних галузях, але дещо зробили для цього світу.

1. Карен Хорні. Німецька дослідниця в сфері психоаналізу, психіатрії і психології. Ця жінка удосконалила і доповнила психоаналітичну теорію, зробивши неабиякий внесок в психологію загалом та жіночу психологію зокрема. Особливо раджу почитати дві її книги – “Невротична особистість нашого часу” та “Психологія жінки”.

2. Патріція Гольдман-Рекіш. Американська професорка і дослідниця в нейронауці. Ця жінка зробила ключові відкриття для розуміння механізмів шизофренії та інших хвороб та порушень мозку. На просторах україномовного інтернету є дуже мало інформації про цю жінку, а серед англомовного контенту є в загальному доступі декілька наукових статей, наприклад: “The Neurobiology of Thought: The Groundbreaking Discoveries of Patricia Goldman-Rakic”.

3. Антоніна Приходько. Українська фізикиня, що працювала в напрямку спектроскопії і заснувала свою лабораторію,  працівники якої робили дослідження саме в цьому напрямку. Результати її роботи наразі активно використовуються не тільки в фізиці, а й в біології та хімії. Почитати більше про Антоніну Приходько та про інших видатних українок можна в книзі “Це зробила вона”.

4. Каролін Порко. Американська дослідниця в сфері астрономії, що вважається однією з провідних експерток сьогодення з планетарних кілець та супутників. Наразі вона керує декількома місіями, які проводять дослідження Сатурна та Юпітера. На Теді можна послухати її цікавезний виступ про Сатурн.

5. Зоня Бейбер. Американська географиня, яка, крім суттєвого внеску в географію та викладацтво, зробила також неабиякий внесок в боротьбу за права жінок. Вона стала співзасновницею Чиказького географічного товариства, яке, на відміну від інших професійних організацій, надавало пріоритет жінкам, які виступали на засіданнях, що були відкритим для всієї громади. Знов ж таки, небагато інформації про цю жінку в українськомовному просторі – більше про її діяльність можна почитати в англомовній статті “The Woman Who Transformed How We Teach Geography”.

Це лише п’ять імен, п’ять жінок, які дізнались дещо більше про світ і змогли про це розказати іншим. Насправді, таких жінок багато – було, є і буде. Тих, що знають чого хочуть і впевнено йдуть до своєї мети. А також тих, які не завжди вміють зробити крок вперед і сказати “це ось так”, але їм також є що сказати. Ми всі різні, всі ми бачимо цей світ по-різному, і це є цінно. Іноді собі про це варто нагадувати. Тож нехай те, що ви поки що, можливо, не знаєте, як про це сказати світу, не збиває вас зі свого шляху до мети 🙂


Підтримати нас на Patreon!      Залишити відгук! 

Дивитися відео!

 


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.