Більшість чоловіків у побуті роблять багато речей, що прямо чи опосередковано сприяють гендерній нерівності. Нещодавно друг у Фейсбуці послався на статтю «20 чоловічих інструментів для підтримки феміністської революції». Хоча йому і сподобався список, він (ввічливо) зауважив, що більшість пропозицій були доволі академічними. Цей друг викладає в університеті, як і я, тому така точка зору не є звинуваченням для оригінальної статті. Просто практичні та академічні інструменти можуть використовуватись для різних цілей.

Його коментарі спонукали мене створити список більш практичних інструментів. Більшість чоловіків (зокрема ті, що отримують вигоду від різних форм інституційних привілеїв) роблять у повсякденному житті багатого речей, які прямо чи опосередковано сприяють гендерній нерівності. Навіть чоловіки, які підтримують фемінізм в теорії, можуть не надто добре застосовувати фемінізм у побуті.

В цьому списку запропоновані деякі практичні інструменти, які кожен чоловік може застосовувати в щоденному житті, щоб сприяти рівності в стосунках із жінками. Так ти зробиш внесок в розвиток культури, в якій жінки не почувалися би так обтяжливо, незахищено й зневажливо.

Частиною життя в патріархальному суспільстві є те, що чоловіків не привчають думати про те, як їхні звички і поведінка шкодять жінкам. Цей список має підштовхнути чоловіків до рефлексії над тим, як вони впливають (прямо чи опосередковано) на жінок і як вони можуть підтримати розвиток фемінізму через щоденні практики.

Цей список не претендує на вичерпність чи винятковість. Певні пункти списку стосуватимуться одних чоловіків більше, ніж інших, але якщо ти чоловік і людина, я гарантую, що є мінімум один пункт, який ти міг би покращити. Якщо ти вважаєш, що тут чогось не вистачає, скажи мені! Якщо ти вважаєш щось зі списку сумнівним, давай поговоримо про це!

 1. Виконуй 50% (або більше) домашньої роботи.

Ти повинен постійно робити свою частину домашньої роботи добровільно, не відкладаючи на потім, не виправдовуючись і не чекаючи, коли тебе попросять. Усвідом, що наші домашні звички та набуті уявлення про неоплачувану домашню роботу є в значній мірі гендерно нормованими та працюють на користь чоловіків. Погодься, що боротьба з цим — твоя відповідальність. Якщо фемінізм – це теорія, то миття посуду – практика. Впродовж наступного тижня звертай увагу, скільки домашньої роботи ти робиш в порівнянні з жінками, з якими живеш, і зауважуй, чи це справедливий розподіл.

 1. Виконуй 50% (або більше) роботи з емоційної підтримки у своїх інтимних і дружніх стосунках.

Усвідом, що жінки непропорційно відповідальні за емоційну працю. Ця відповідальність забирає в них час та енергію, яку вони могли б витратити на приємні для них речі.

 1. Споживай культурні продукти, створені жінками.

Чим би ти не цікавився – французьким кіно, астрофізикою, бейсболом чи спостереженням за птахами – впевнись, що жіночі голоси і жіночі культурні продукти представлені в тому, що ти споживаєш. Якщо ні, то доклади зусиль для їхнього пошуку.

 1. Лиши жінкам простір.

Багато жінок на вулицях, особливо вночі чи наодинці, почуваються знервовано. Фізична близькість незнайомого чоловіка може загострити таке відчуття небезпеки. Усвідом, що це небезпідставний страх, враховуючи те, як багато жінок пережили домагання, психологічний та фізичний тиск через поведінку чоловіків під час перебування в публічному просторі. Також усвідом, що відсутність в тебе злих намірів не має значення, адже незнайома жінка на вулиці ніяк не може знати, що ти не хочеш завдати шкоди.

Приклади: Якщо в громадському транспорті є вільне місце біля чоловіка, займи його замість того щоб сідати біля жінки. Йдучи темною вулицею поруч з самотньою жінкою, перейди вулицю, щоб вона не хвилювалась, що хтось її переслідує. Якщо на платформі в метро жінка стоїть одна, стань від неї на певній відстані.

 1. …але не будь мовчазним свідком у випадках, коли можеш використати свою стать, щоб зашкодити сексизму.

Приклади: зроби зауваження чоловікові, який робить сексистські коментарі чи розповідає сексистські жарти. Якщо тобі здається, що подруга в барі/на вечірці/в метро/будь-де відчуває незручність коли чоловік говорить з нею, спробуй по-дружньому втрутитись, щоб дати їй можливість для “виходу” якщо вона цього хоче.

Такі речі можуть бути важкі, незручні, складні для втілення, але в будь-якому випадку варто спробувати. Відчути себе незручно лише на мить вартує того, щоб жінка хоча б на цю мить почувалася зручніше.

 1. Якщо жінка називає щось сексистським, вір їй.
 1. Дізнайся більше про сексуальну згоду та переконайся, що всі твої сексуальні стосунки побудовані за чіткої та однозначної згоди обох сторін.

 1. Будь відповідальним за контрацепцію.

Якщо ти в стосунках, які передбачають контрацепцію, запропонуй користуватися методами, що не несуть ризиків для здоров’я жінки (використання гормонів, хірургії і т.д.) та розглядай їх як кращі варіанти. Якщо твоя партнерка віддає перевагу конкретному методу, дозволь їй бути відповідальною за прийняття цього рішення, не допитуючись і не скаржачись на нього. Не ний через використання презервативів, будь відповідальним за їхню покупку і доступність, якщо це метод, яким ви користуєтеся.

Неси фінансову відповідальність за  всі витрати, пов’язані з контрацепцією. Жінки заробляють менше, ніж чоловіки, а також повинні брати на себе весь фізичний ризик, пов’язаний з вагітністю. Більше того, у випадку, де контрацепція передбачає будь-яку долю фізичного ризику, практично завжди цей ризик стосується жінок. Як жест, що хоча б трохи зменшує цю нерівність, гетеросексуальні чоловіки повинні повністю оплачувати контрацепцію.

 1. Зроби щеплення від вірусу папіломи людини.

Якщо ти молодий чоловік, зроби його. Якщо в тебе є молодий син, переконайся, що він його зробив. Оскільки жінки непропорційно більше страждають від наслідків вірусу папіломи людини, для встановлення справедливості, чоловіки мають прийняти на себе хоча б потенційний ризик, зробивши щеплення. (Я великий прибічник вакцинації в цілому, я не вірю, що є насправді значний ризик, але це принципове питання).

 1. Май прогресивну політику імен.

Якщо ти і твоя партнерка вирішили взяти шлюб, будь готовий, що кожен з вас залишить свої прізвища. Якщо для тебе важливо мати спільне прізвище з твоєю дружиною, будь готовий змінити своє прізвище і розцінюй це як кращий варіант, ніж зміна прізвища дружини.

 1. Якщо в тебе є діти, розділи батьківство на рівних.

Будь готовий взяти декретну відпустку і залишитись вдома та дбати про дітей, коли вони малі. Розділяй обов’язки по догляду за дитиною таким чином, щоб хоча би 50% виконував ти, а також переконайся, що вона розділена таким чином, що ти і твоя партнерка однакову частину часу проводять, граючись з дітьми.

 1. Звертай увагу на неформальні випадки виконання гендерних ролей і кидай їм виклик.

Наприклад, якщо ти на сімейному прийомі чи вечері, звертай увагу, чи не всю/майже всю підготовку їжі/прибирання/догляд за дітьми роблять жінки, поки чоловіки соціалізуються.

 1.  Будь уважним до прихованої та явної гендерно-обумовленої нерівності влади в твоїх інтимних/побутових стосунках з жінками… незалежно від того чи це партнерка, членкиня родини, чи співмешканка.

Працюй над тим, щоб розпізнавати, де інституційна влада “природньо” ґрунтується на расі, класі, ґендері, сексуальній орієнтації, віці тощо. Якщо ти отримуєш вигоду від такого інституційного дисбалансу, дізнайся про свої привілеї і працюй над знаходженням шляху створення більш справедливого балансу влади.  Наприклад, якщо ти розділяєш домашнє господарство з партнеркою, виконуючи роль основного годувальника, дізнайся більше про ґендеровану різницю в зарплатах, працюй над розділенням праці та економічних ресурсів в твоєму господарстві таким чином, щоб підвищити економічну незалежність твоєї партнерки.

 1. Переконайся, що твоїми романтичними та сексуальними стосунками з жінками керує відвертість та повага.

Твоє відношення до жінок, з якими ти маєш стосунки, демонструє те, наскільки цінними ти вважаєш жінок в цілому. Сповідувати фемінізм в теорії, а на практиці відноситись до партнерки як до сміття, — так це не працює. Будь чесним та відкритим у намірах, відвертим у спілкуванні. Тоді жінки матимуть можливість самостійно приймати обґрунтовані рішення та робитимуть те, чого вони дійсно хочуть.

 1. Не будь мовчазним свідком сексизму онлайн.

Роби зауваження тим, хто створює, говорить чи постить сексистські речі в інтернеті, особливо в соціальних медіа.

 1. Будь відповідальним у грошових питаннях в побутових/романтичних стосунках.

Знай, якщо ти не береш на себе відповідальність за вирішення грошових питань, це обов’язково впливає на твою партнерку, і оскільки загалом жінки заробляють менше, ніж чоловіки (і довше живуть), це питання фемінізму.

Приклад: Твої борги по кредитам/ грошові витрати/проблеми з азартними іграми впливають на її спосіб життя та майбутнє. Розділи з нею загальні персональні фінансові обов’язки, складання бюджету, заповнення податків, будь відкритим та щирим в питаннях грошей на домашнє господарство. З рештою, це потрібно вам обом.

 1. Будь відповідальним за власне здоров’я.

Чоловіки в хворобі звертаються до лікарів рідше ніж жінки, а коли звертаються, то скоріш за все, під впливом жінки. Довге та здорове партнерське життя для тебе і дружини передбачає відповідальність за ваше здоров’я: помічай будь-які проблеми та сприймай їх серйозно. Оскільки ми впливаємо один на одного, твоє тривале здоров’я це також і її тривале здоров’я.

 1. Не витріщайся на жінок та не відпускай коментарі на їхню адресу (тобто тримай язика за зубами, а коментарі — при собі).

Незважаючи на те, що жінки більше схильні носити відкритий одяг, ніж чоловіки, не витріщайся тільки тому, що ти хочеш і можеш. Навіть якщо ти вважаєш жінку привабливою, є різниця між зверненням уваги та неадекватною поведінкою/неповагою. Кожна жінка, відчувши такий погляд, або почувши коментар, відчуває себе так само (часто і набагато більше) неприємно, як і чоловік, який витріщався та був на цьому “спійманий”.

 1. Звертай увагу на стать експертів і ключових фігур, які доносять тобі інформацію в медіа.

Коли ти дивишся на експерта по ТВ, читаєш статті тощо, зауваж, як часто ця інформація надходить від чоловіків, і врешті, поцікався, як може відрізнятися жіноча думка.

 1. Перевір, чи є жінки серед твоїх кумирів та рольових моделей.
 2. Відзначай досягнення жінок, яких ти знаєш, у розмові з іншими.

У повсякденних розмовах та у спілкуванні в цілому, говори з іншими про відомих вам жінок в позитивному світлі. Запропонуй своїх подруг для проектів та співпраці з вашими знайомими.

 1. Будь чесним з друзями чоловічої статі (не будь “братаном”).

Коли товариш робить щось сексистське (ухиляється від сплати аліментів, принижує жінок, витріщається, таємно витрачає кошти своєї партнерки тощо), будь чесним і скажи своєму другові, що така поведінка негідна. Однієї думки про те, що це неправильно, недостатньо; твої друзі мають знати, що ти засуджуєш такі дії.

 1. Не стався до партнерки, як до «пили». Якщо вона постійно «пилить», ймовірно, ти робиш щось не так.
 1. Знай, що усвідомлення власних сексистських та стереотипних поглядів недостатньо. Зроби щось, аби позбутись їх.
 1. Товаришуй з жінками.

Якщо в тебе немає подруг, з’ясуй, чому, а після цього потоваришуй з кимось. При цьому намагайся побудувати довірливі стосунки, вагомі для вас обох. Чим більше ми дбаємо один про одну, та чим ближче ми зв’язані, тим більше шансів, що ми зможемо досягти егалітарного суспільства.

 1. Шукай наставниць/жінок-керівниць (працюй з жінками в якості підлеглого).

Якщо ти шукаєш наставника, або співпраці з якоюсь організацією, обирай наставницю-жінку або організацію під керівництвом жінки. Май на увазі, що від жінок на керівних позиціях можна багато чому навчитись.

 1. Діли відповідальність щодо подій та спільних дат у романтичних стосунках та сім’ї.

Пам’ятай про дні народження членів родини, ювілеї та важливі події. Не перекладай привітальні дзвінки, розсилання листівок та організацію зустрічей і свят на свою партнерку. Це твоя сім’я, про яку ти повинен самостійно пам’ятати, підтримувати зв’язок та дбати.

 1. Не засуджуй жінок через їхню зовнішність.

Жінки змалечку засвоюють жорсткі рамки норм краси. Не говори або не роби речей, які змушують жінок відчувати їхню невідповідність цим нормам. Не тисни на них, аби вони намагались їх досягти. Але так само нефеміністично радити жінкам використовувати власне тіло для протистояння цим нормам, якщо вони самі цього не хочуть. Слід розуміти, що існують значні соціальні санкції для тих жінок, що не відповідають нормам краси, тож не варто чекати, що жінки прийматимуть на себе ці санкції як мучениці.

Якщо ти, керуючись особистою естетикою або ідеалами, вважаєш, що жінка наносить занадто багато косметики або занадто мало, видаляє занадто багато волосся на тілі або недостатньо, усвідом, що вигляд жінок, який вони самі обирають – не твоя справа.

 1. Пропонуй товаришкам провести їх додому, якщо вони повинні йти додому вночі поодинці… або склади їм компанію в публічному просторі, де вони можуть почуватися небезпечно.

Однак не наполягай у разі відмови та не поводься нав’язливо по-джентельменськи.

 

 1. Додай фемінізм до своїх щоденних розмов з іншими людьми.

Якщо твій батько не виконує свою частку домашньої роботи, поговори з ним про те, чому це важливо. Якщо твій друг зраджує свою дівчину або говорить про неї в образливому тоні, відверто поговори з ним про те, що повага до окремих жінок, в тому числі його близьких, є складовою поваги до жінок в цілому. Поговори з молодшими братами або синами про важливість сексуальної згоди.

 1. Якщо в тебе є схильність недоречно поводитись з жінками під впливом алкоголю або наркотиків, не вживай алкоголь та наркотики.
 1. Слідкуй за тим, чи не займаєш ти більше фізичного та емоційного простору, ніж тобі потрібно.

Використовуй справедливу частку “вільного простору” в розмовах. У стосунках віддавай стільки ж, скільки й береш. І не сиди з широко розставленими ногами, бо інші люди тоді не можуть зручно сісти поруч.

 1. Доведи на практиці бажання подолати нерівність в доходах.

Жінки все ще заробляють близько 77% від середньої зарплати чоловіків. Якщо твоє фінансове становище дозволяє це, виділи символічних 23% від свого доходу на вирішення соціальних проблем. Якщо 23% здається тобі значною сумою, це тому що ця сума і справді значна, однак вона також велика і для жінок, які не мають вибору: позбутись цих коштів чи ні.

 1. Візьми за звичку розглядати соціальне становище, обумовлене твоєю статтю, як незаслужений привілей.

Ти маєш докладати зусиль, аби поступитись. В той же час жінки незаслужено опиняються в невигідному становищі через свою стать, тому їм доводиться докладати зусиль, аби це подолати.

 1. Не бійся слова «фемінізм».
  Говори про фемінізм як про природне, нормальне та беззаперечне переконання, тому що таким воно і є. Нехтуючи цим словом та використовуючи лише такі терміни, як “гуманізм” або “антисексизм”, ти зміцнюєш ідею про те, що слово на літеру «Ф» означає щось страшне.
Оригінал тексту з http://pamelaclark.tumblr.com/
Джерело ілюстрацій: http://www.quentinvijoux.com/
[getsocial app=”sharing_bar”]

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.