Близько 150 тисяч українок страждають від насильства щороку. Уявіть собі, що кожного дня понад 400 жінок терплять удари, крики, приниження та обмеження свободи від своїх партнерів та членів родини. Це офіційна статистика Мінсоцполітики за 2021 рік. Втім, скільки є жінок, які мовчать про насилля, адже в суспільстві «не можна виносити сміття з хати»? А скільки жінок стали залежними від своїх партнерів та родини внаслідок повномасштабного вторгнення, а отже вразливими?

Саме тому щороку у всьому світі проводиться кампанія «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства». Починається вона 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, і триває до 10 грудня — Дня прав людини.  

Як виникла кампанія? 

25 листопада 1960 року автівка, в якій перебували Патрія, Мінерва та Марія-Тереза Мірабаль перевернулась десь у Домініканській республіці. Це була випадковість, як згодом напишуть в газетах. Вони просто невдало з’їхали зі скелі. 

Сестри Мірабаль
Джерело

Насправді ж сестри Мірабаль були представницями руху опору проти диктатури Рафаеля Трухільйо. Вони все життя боролись за відновлення демократичних цінностей та свободи. Таємна поліція жорстоко вбила сестер Мірабаль та скинула зі скелі. Сплановане вбивство політичних активісток стало подією, яка сколихнула Домініканську республіку, а згодом увесь світ. Спершу рух опору активізувався й через рік Рафаеля Трухільйо вбили. 

Сестри Мірабаль стали символом феміністського активізму та опору диктатурі. Через двадцять років активістки обрали дату вбивства сестер Мірабаль як Міжнародний день ліквідації насильства над жінками. 

З 1991 року кампанію «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства» підтримують у 100 країнах світу, щоб збільшити обізнаність і створити соціальний простір, який буде вільний від насильства.

Шістнадцять днів кампанії охоплюють такі дати:

 • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
 • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
 • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
 • 3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю;
 • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
 • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
 • 10 грудня – Міжнародний день прав людини. 

Ці дати протягом двох тижнів утворюють ланцюжок актуальних тем нашого суспільства. Це насилля проти  жінок, боротьба з ВІЛ та СНІД, рабство та дискримінація людей з інвалідністю. 

Чому кампанія «16 днів проти насильства» актуальна сьогодні?

Статистика насилля щодо жінок загрозливо висока у всьому світі. Дуже часто у суспільстві ми сприймаємо це за норму: дискримінаційні вислови, погрози, маніпуляції, фізичне насилля та обмеження прав. Втім, будь-яке зазіхання на права іншої людини та її особисті кордони є недопустимим у сучасному суспільстві. 

З початку повномасштабного вторгнення ситуація з правами людини в Україні загострилась. Чимало жінок втратили роботу, домівки, та змушені були переїхати в іншу область чи країну. Ці труднощі роблять жінок більш вразливими перед кривдниками. Особливо, якщо вони змушені жити з ними під одним дахом. Окрім того, війна впливає на нас, де б ми не були. Переживання, тривожність, панічні атаки та незнання майбутнього підсилює вразливість жінок та дітей. 

Насильство над жінками є глобальною проблемою і вимагає відповідних дій. Активістські кампанії привертають увагу громадськості до проблем. Ми не можемо мовчати про насильство, про це необхідно говорити та створювати сильний жіночий простір. Простір, де кожна знатиме власні права та матиме власні кордони.

Як долучитися до кампанії? 

Долучитися до кампанії може кожна людина, організація чи компанія. 

Насамперед ООН закликає одягати у ці дні аксесуари та одяг помаранчевого кольору. Цей колір символізує майбутнє, вільне від насильства над жінками та дівчатами. А також це знак солідарності із тими, хто постраждали від насильства. Крім одягу та аксесуарів, помаранчевий колір використовується у постерах, листівках та навіть у підсвічуванні будинків.

Також можна відвідати тематичні лекції, воркшопи та дискусії у ці дні. Попри складні умови відключення електроенергії, багато українських організацій готують онлайн та офлайн івенти. На роботі, в школі чи у вищому навчальному закладі можна ініціювати власну подію! Це може бути лекція, дискусія, перфоманс тощо.

Або ж ви можете поділитись власною історією або думкою у соціальних мережах та ініціювати діалог з близькими. Важливо протягом «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства» не залишатись осторонь, а брати участь в обговореннях. Знати про існування проблеми — це вже крок до її вирішення.   

Цьогоріч наша організація вже традиційно організовую низку заходів в рамках кампанії. Слідкуйте за анонсами в соціальних мережах та на сайті!

Джерела:

 1. history.com/news/mirabal-sisters-trujillo-dictator
 2. iwda.org.au/what-are-the-16-days-of-activism-and-why-should-you-care
 3. drproperties.ca/the-incredible-mirabal-sisters-of-the-dominican-republic
 4. unwomen.org/en/news-stories/in-focus/2022/11/in-focus-16-days-of-activism-against-gender-based-violence
 5. who.int/news/item/09-03-2021-devastatingly-pervasive-1-in-3-women-globally-experience-violence
 6. msp.gov.ua/news/20575.html
Текст: Анастасія Рудюк

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.